Irisi

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ribana

New Member
La PIC sunt 3 tipuri de irisi.

:( :!: :( :(
Nici nu va arat ce a iesit din irisul meu rosu :cry: :?:

daca si cel alb va fi la fel..... :( :( :!:
 
Ultima editare de un moderator:

sicamin

Member
Si eu i-am plantat in gradina pe irisi, si acum sant curioasa cum vor inflori.Pe plicul pe care l-am cumparat ,arata 3 culori (albastru,alb si galben). Din 12 bulbi cred ca se vor nimeri sa fie 3 culori. Acum au cam 5cm.
 

ribana

New Member
Vernil, gradina mea este doar un balcon inchis. Da, cum am luat irisii, i-am pus in pamant pe balcon si asteptam sa iasa culorile care erau pe plic....
Sigur ca este tare frumos dar eu am cumparat rosu si asta asteptam.
Nu cred ca ai gresit daca i-ai pus in gradina. Vor inflori dar cand e vremea lor ca acum este foarte devreme. Dar in balconul meu este destul de cald.

Cel alb ( cel putin asa spunea pe plic) nu cred ca va inflori. Este destul de micut. Am avut noroc ca cel rosu (si care este bleu-ul din poza) avea frunze crescute deja, cand l-am cumparat.

Mai am de asteptat un an pana sa vad ce culoare iese din cel alb.

Sicamin si eu sunt curioasa sa vad ce culori or sa apara la tine.
 

sicamin

Member
Irisii mei din gradina au frunze bogate dar nu dau semne sa infloreasca. Eu mai astept totusi poate se indura macar unul sa infloreasca.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Gradina are are numai citeva sute de metrii patrati...dar e plina....si am si o mica parcela cu irisi.
 

angela draganoiu

Active Member
am si eu irisi galben cu mov din bulbi primiti toamna trecuta de la Gabriela Jalba, careia ii multumesc, i-am plantat insa in primavara asta n-au inflorit. intrebare infloresc in al 2 lea an de la plantare ? sau o fi alta cauza pt ca mai am altii obisnuiti, mov, dar care au inflorit in anul urmator plantarii dar au fost plantati primavara.
 

angela draganoiu

Active Member
ai mei n-au inflorit desi in toamna le-am pus ingrasamint natural ........ de la vaca. oare o fi pamintul de vina ? e cam pietros ca au crescut cam firavi nici apa n-au prea avut ca deh Daomne-Doamne n-a prea plouat.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am scos de pe site cateva articole asa ca le voi posta in forum, pentru cazul in care vor fi cuiva de ajutor

_______________________________


Este una dintre cele mai populare si frumoase plante de gradina. Are cateva sute de varietati dintre care 200 spontane. Varietatile de iris sunt disponibile de la dimensiuni miniaturale pana la foarte inalte, cu flori in toate culorile si cu dimensiunea acestora de la 5 la 23 cm diametru. Daca se vor face aranjamente cu mai multe specii de irisi, inflorirea se va extinde din aprilie pana in iunie. Pentru plantare se aleg locuri insorite, cu cel putin 6 ore de soare direct. Irisul prefera solul bine drenat, bogat in substante nutritive. Acesta trebuie sa aiba pH neutru sau usor acid. Fertilizarea solului se face cu cantitati scazute de nitrogen si ridicate in fosfor si potasiu (5-10-10). Locul de plantare trebuie sa-i asigure irisului o buna aerisire, pentru a indeparta pericolul daunatorilor. Irisii cresc dintr-un rizom plantat chiar sub suprafata solului.

Din acest rizom vor creste frunzele, tulpinile florale si radacinile care vor hrani planta. Dupa 2-5 ani acest rizom va putea fi sectionat. Aceste sectiuni trebuie sa contina muguri sanatosi si vor fi folositi pentru dezvoltarea plantatiei de irisi. Pentru majoritatea irisilor, perioada de inflorire maxima este dupa 3-4 ani de la plantare. Din iulie si pana in septembrie rizomul are o perioada de odihna. Aceasta este perioada din an cea mai propice pentru plantarea rizomilor asa incat pana la venirea iernii sa fie suficient de bine dezvoltati. La sfarsitul verii, mugurii viitoarelor plante sunt deja formati. De aceea, e nevoie ca ei sa fie protejati la timp de frigul iernii. Inainte de plantare cu 2-3 saptamani, solul trebuie bine ingrijit pe o adancime de 20-25 cm. Rizomii trebuiesc plantati aproape de suprafata intr-o adancitura facuta in asa fel incat rizomul sa fie plasat deasupra spatiului in care se vor dezvolta ulterior radacinile. Atunci cand se planteaza mai multi rizomi, acestia trebuie sa aiba aceeasi orientare si sa existe intre ei o distanta aproximativa de 30 cm.

Irisii necesita aceleasi ingrijiri ca si alte plante perene. Eliminarea buruienilor prin sapare la suprafata duce la aerisirea rizomilor, daca este facuta cu grija asa incat acestia sa nu fie raniti. Aceasta sapare trebuie sa aibe loc inaintea infloririi. Udarea trebuie sa fie adecvata: solul trebuie pastrat umed dau nu ud. Dupa ce se trec florile, indepartati-le de pe tulpini, daca obtinerea de seminte nu este scopul dvs. Eliminarea frunzelor sau tulpinilor bolnave va reduce sansele de imprastiere a unor afectiuni. Fertilizarea se face de cel mult 5 ori pe an. Plantele aflate in primul si al doilea an de vegetatie trebuiesc protejate de frigul iernii prin mulcire. Inainte de aceasta operatiune se indeparteaza portiunile afectate de diverse boli si planta va fi tratata cu fungicide.

Mulcirea ajuta nu numai la protejarea plantei de frig dar previne si smulgerea acesteia din pamant din cauza vantului. In primavara, stratul de protectie va fi eliminat esalonat. Dupa ce pamantul se usuca, verificati daca rizomii s-au pastrat in buna stare peste iarna. Rizomii deteriorati vor fi indepartati iar cei care s-au imbolnavit vor fi tratati cu substante corespunzatoare. Ei vor fi replantati dupa regulile deja enumerate mai sus. Desi irisii sunt plante care nu necesita ingrijiri speciale, ei trebuiesc feriti de omizi si de afectiunile produse de bacterii la nivelul rizomilor. Gradina trebuie pastrata curata si toate gunoaiele care se mai aduna pe timpul toamnei sau iernii vor fi indepartate.
 

lili

Member
VioletaB a spus:
Sorina, ai iris cu frunza variegata ? sau nu vad eu bine :oops:
Exista si aceasta specie de iris, cu frunze variegata, .. doar ca a Sorinei este cu floarea galbena si eu il cunosc de culoare indigo.. :gandit: Se numeste Iris laviegata cu varietatea de Iris variegata( iris de apa japonez).
Mai povestim pe aceasta tema , daca doresti :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ia uitati ce am gasit :eek: :
Iris laevigata
Iris laevigata 'Albopurpurea'
Iris laevigata 'Atropurpurea'
Iris laevigata 'Colchesterensis'
Iris laevigata 'Dark Pettale'
Iris laevigata 'Dorothy Robinson'
Iris laevigata 'Dorothy'
Iris laevigata 'Elegante'
Iris laevigata 'Elgar'
Iris laevigata 'Goshobeni'
Iris laevigata 'Liam Johns'
Iris laevigata 'Monstrosa'
Iris laevigata 'Mottled Beauty'
Iris laevigata 'Murasame'
Iris laevigata 'Odiham'
Iris laevigata 'Plena'
Iris laevigata 'Plum Purple'
Iris laevigata 'Rashomon'
Iris laevigata 'Regal'
Iris laevigata 'Reveille'
Iris laevigata 'Richard Greaney'
Iris laevigata 'Shirasagi'
Iris laevigata 'Snowdrift'
Iris laevigata 'Tamagawa'
Iris laevigata 'Variegata'
Iris laevigata 'Violet Garth'
Iris laevigata 'Weymouth Blue'
Iris laevigata 'Weymouth Elegant'
Iris laevigata 'Weymouth Midnight'
Iris laevigata 'Weymouth Nearly'
Iris laevigata 'Weymouth Purity'
Iris laevigata 'Weymouth Surprise'
Iris laevigata var. alba
Iris laevigata x sanguinea

si inca muuuuuuuulte alte varietati....
Si eu care eram fericita ca am 6 :(
 

ghia_don

Active Member
Si eu numai unul, si de acela m-a scapat a mea jumatate :cry: ...ca dupa el e o planta care se pune numai la cimitir :eek: :(
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ba se pune de minune in gradinile cu bulboase, in gradinile de apa si mai ales in cele cu influente orientale.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus