Irisi

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ACHIMENES

Member
Iris de unde i-ai cumparat? sunt deosebiti.....vreau sa cumpar si eu.....de ce sa tin locul ocupat cu irisi comuni....cand pot planta asemenea minunatii :oops:
 

iris

Active Member
Eu i-am cumparat de la www.iris-en-provence.com insa cred ca vei gasi si la alte firme la pretzuri mult mai acceptabile. In catalogul primit de la ei este specificata si perioada optima de plantare pentru irisii germanica din IULIE pana la sfarsitul lunii Noiembrie.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Atentie... chiar daca se specifica ca se pot planta in Iulie... regule este ca nu e bine sa se planteze cind pamintul e incins si uscat... E mult mai bine in septembrie, inceput de octombrie.
Eu am plantat anul trecut in noiembrie... si cu toate ca a fost un noiembrie caldutz... au trecut foarte greu peste iarna. Respectivele specificari sint pt Frantza....unde clima e mai blinda... la noi in septembrie -octombrie e sezonul si cu putina grija in primavara (martie).
 

iris

Active Member
:visator: Felicitari, sorina! Imi plac foarte mult irisii tai, in special cel albastru. :marfa:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Foarte reusiti Iris, felicitari:

Ai mei sint mai timizi, seceta din primavara asta isi spune cuvintul tare rau:

 

iris

Active Member
Multzumesc,popgeo sunt tare mandra de irisii mei. Eu i-am udat in aceasta primavara de doua ori si tot de atatea ori le-am facut si tratamente. Unii dintre ei au nuantele mai spalacite dar banuiesc ca, fiind primul an nu au avut puterea necesara sa infloreasca ca la carte respectiv catalog. :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
iris a spus:
Multzumesc,popgeo sunt tare mandra de irisii mei. Eu i-am udat in aceasta primavara de doua ori si tot de atatea ori le-am facut si tratamente. Unii dintre ei au nuantele mai spalacite dar banuiesc ca, fiind primul an nu au avut puterea necesara sa infloreasca ca la carte respectiv catalog. :)

Da e vorba de primul an. La mine au fost mai inchisi decit de obicei si au fost si udati. Eu nu am facut tratamente. Sint o planta foarte robusta si nepretentioasa. Mai urmeaza si altii care anul trecut nu au inflorit. Sint curios de culori.
 

ana popa

Member
Acestia sunt dragi mei irisi, din noua, cati am plantat in toamna, unul nu a mai rasarit iar 2 dintre ei abia daca au 2 frunzulite.
 

IZA

Active Member
:fluierat: :aoleu: cat sunt de frumoosi!!!! Ferice de voi !!! Imi vine sa plang cand vad ce vad :cry: . Minunati!!!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus