Irisi

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce grozavi sunt Bebelu, Manchu Cofe e total...de fapt toti, nici nu stii la care sa te uiti :hipnotizat:

Ai dreptate, nici o floare nu tine o vesnicie, la nici o planta, probabil de aceea strangem de toate, ca veveritele, sa avem tot timpul ceva inflorit :mrgreen: Desi nu stiu de ce ma plang eu, ca eu chiar am putine feluri de flori, imi place si cand vad straturile pline de verde, fara culoarea florilor :wink:
 

bradut

Well-Known Member
Frumosi pitici mai ai, bebe! Eu cand am descoperit irisii, am luat un asa avant, incat am adunat si mici, si mari, ce sa zic, veverita, nu alta! :rofl: Dar imi plac muuult!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Tare frumosi sunt, Ramona! :D
Piticii mei nu cred sa mai faca floricele anul acesta, sunt inca micuti. Ii astept la anul.

Irisii mie im par foarte decorativi si prin frunze. Chiar daca tin putin atunci cand sunt infloriti compenseaza din plin. Am mai facut in toamna o noua bordura cu irisi si la anul sper sa-i vad infloriti si pe aceia. Dupa ce li se trec florile, urmeaza crinii, calele si tropaeolum care sunt plantati printre ei. Intentionez sa-i mai raresc pe cate unii si sa-i plantez din loc in loc si in stratul cu trandafiri.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am o problema, la doi irisi am descoperit azi tijele florale putrezite de la baza, da la rizom, erau moi si flescaite :( Oare ce e, o boala?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Pe la noi e seceta, nu a mai plouat demult. Insa la mine, celor atinsi de apa de la aspersoare le-au putrezit imediat florile. De asta am tras concluzia ca apa in exces ar putea fi o cauza.
 

bebe Iris

Active Member
claude a spus:
Caramell a spus:
Apa prea multa? Irisii nu suporta apa.
Doar din ploile care au fost, nu i-am udat deloc...
Rizomii sunt dezveliti? Adica trebuie ingropati doar trei sferturi, o parte din rizom ramane afara, sa o bata soarele. Sunt plantati la soare? Daca da, atunci e boala...ii scoti, cureti cu un cutit bine ascutit partea putrezita, ii dai cu praf de scortisoara 9de la bucatarie) sau praf de carbune pe partea proaspat taiata si-i plantezi in gradina unde stii tu ca nu ploua mai deloc, sub o streasina-ceva. In pamant amestecat cu mult nisip, jumate-jumate.
 

bebe Iris

Active Member
claude a spus:
Ce grozavi sunt Bebelu, Manchu Cofe e total...de fapt toti, nici nu stii la care sa te uiti :hipnotizat:

Ai dreptate, nici o floare nu tine o vesnicie, la nici o planta, probabil de aceea strangem de toate, ca veveritele, sa avem tot timpul ceva inflorit :mrgreen: Desi nu stiu de ce ma plang eu, ca eu chiar am putine feluri de flori, imi place si cand vad straturile pline de verde, fara culoarea florilor :wink:
Asa-i? :D Verde sa fie!
Vara tarziu deja nu-mi mai place, cand soarele incepe sa arda iarba...pot fi flori, parca oricum nu mai e ok... Tot asa ma orientez si eu, sa am ceva floricica perena (daca se poate si buna pentru buchete, dar obligatoriu sa nu trebuiasca scoasa iarna din pamant si pusa la iernat :p ) inflorita in fiecare moment in gradina. Inca nu am reusit :rofl:
 

bebe Iris

Active Member
Si vreau sa va multumesc pentru aprecieri, ma bucur mult ca va plac piticii mei :*

Carmen, trebuiau sa infloreasca deja, deci doar la anul. Pana in august ar trebui sa-ti faca pui, abia apoi infloresc, dupa ce-si asigura descendenta :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Frumos arata aranjamentul tau, Daniela! Si combinatia alb cu violet imi place :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
Multumesc frumos! In toamna nu am mai umblat la ei ca sa-i despart si se pare ca le-a priit inghesuiala! :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus