Irisi

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

angela draganoiu

Active Member
nu, nu esti singura. nici mie nu mi-a inflorit vreo 3 ani un iris galben cu mov. abia anul asta a inflorit anemic iar florile au tinut putin. nu stiu cauza.
 

iris

Active Member
Azi am gradinarit putin printre irisi si fiind in prag de toamna am "numarat bobocii". Majoritatea au cel putin un puisor insa am si cativa irisi care in primavara au inflorit dar nu sau dezvoltat deloc. Nu stiu de ce dar nu mi-au facut nici macar un puisor anemic :nu stiu: http://irismihnea.sunphoto.ro/iris-en-p ... IEDFYDLVIG De saptamana viitoare daca da doamne doamne o ploaie sanatoasa as vrea sa-i transplantez la loc definitiv fiind luna cea mai indicata pentru plantarea lor; pana in iarna prind radacini bune si sper sa treaca usor peste iarna. Anul trecut i-am plantat foarte tarziu prin Noiembrie si in primavara am avut neplacuta surpriza sa-i gasesc pe unii scosi din pamant de inghet nereusind saracutii sa-si faca radacini adanci. Asa ca mi-am invatat lectia acu' astept sa pot pregatii terenul deoarece este impietrit de seceta .
 

alfa

Active Member
Am cumparat in primavara o tufa de irisi. Florile erau deja trecute, ramasesera doar tijele, deci nu stiu ce culoare sunt. Banuiesc totusi ca din aceia obisnuiti. Cand am plantat tufa, am separat-o in 4. Si am plantat cele patru plante in linie, cam la 30 cm un de alta. Acum am vazut ca pe langa fiecare a mai aparut cate un pui viguros.
Intrebarea e, cam cati ani credeti ca le trebuie sa devina totul o singura tufa deasa? Caci eu asa visez sa ajunga... :visator:
 

iris

Active Member
alfa a spus:
iris a spus:
http://irismihnea.sunphoto.ro/iris-en-provence/EJHUNCUXMIEDFYDLVIG .
Wow iris, la fiecare numar e alt soi ??? :eek:
Teoretic la fiecare numar ar trebuii sa fie o alta culoare.In aceasta primavara nu au inflorit toti si nu stiu cu siguranta sunt nevoita sa astept pana in primavara viitoare.
 

mirela06

Active Member
Draga Iris, ai irisi frumosi si daca ai rabdare si perseverenta poti avea si mai multi si de toate culorile. Oricum, sunt superbi. :visator:
 

iris

Active Member
mirela06 a spus:
Draga Iris, ai irisi frumosi si daca ai rabdare si perseverenta poti avea si mai multi si de toate culorile. Oricum, sunt superbi. :visator:
Multumesc pentru incurajari :* sper sa pot realiza ceea ce mi-am propus insa pana atunci oftez dupa cativa irisi germanica vreo 51 de nuante superbe . :ingeras:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Numa' ? :eek: 51 zici?Hmm..........nici nu sunt multe :) .
Maiculitaaaaaaaaaa...............noroc ca ai unde sa le pui.Dar si cind s-or inmulti faci un adevarat cimp :)
 

alfa

Active Member
Iris, superbi. Da asa vreau si eu. Deci am de asteptat vreo 3 ani.... Dar nu-i nimic, numai sa mai si infloreasca intre timp :D .

51 de nuante??????? :eek: :eek: :eek: Ai cumva si de vanzare? Daca da, ma intereseaza tare!
 

iris

Active Member
alfa a spus:
Iris, superbi. Da asa vreau si eu. Deci am de asteptat vreo 3 ani.... Dar nu-i nimic, numai sa mai si infloreasca intre timp :D .

51 de nuante??????? :eek: :eek: :eek: Ai cumva si de vanzare? Daca da, ma intereseaza tare!
Nu am de vanzare dar daca doresti sa cumperi poti sa-l intrebi pe popgeo are irisi superbi si rizomi de calitate sau mai scumpi insa deosebiti la www.iris-cayeux.com onoreaza comenzi si in Ro nu stiu care sunt conditiile deocamdata (la ei am vazut cei 51 de irisi dupa care oftez :( )
 

alfa

Active Member
:) :) L-am rasfoit deja de cateva ori. Foarte frumosi!!!! Sper sa ajunga si la mine ceva. :wink: Numai iris germanica, cu barba... :D
 

IZA

Active Member
Popgeo, spune-mi te rog, ce sa fac cu irisii (bulbii) sa ma apuc sa-i scot ca anul asta nu au facut flori si erau plantati din primavara cealalta .Multumesc anticipat !.....si inca ceva, nu stiu unde sunt preturile la irisii de la tine ca as arunca o geana :rofl:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
IZA a spus:
Popgeo, spune-mi te rog, ce sa fac cu irisii (bulbii) sa ma apuc sa-i scot ca anul asta nu au facut flori si erau plantati din primavara cealalta .Multumesc anticipat !.....si inca ceva, nu stiu unde sunt preturile la irisii de la tine ca as arunca o geana :rofl:
Pretul e in jur de 5-6 lei pe rizom.

La irisii cu bulbi le trebuie conditii ceva mai bune sa infloreasca si sa treaca peste iarna. Preferabil sa fie protejati bulbii de pamint fierbinte.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus