Irisi

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

michaela

Active Member
ai mei si cel alb si cel cu frunza variegata miros bine de tot! ceilalti e adevarat un parfum fooarte discret doar daca te apropii...
 

lelia

Well-Known Member
Foarte frumosi ,colorati si deosebiti ,sa aveti parte de ei :D

Au mai inflorit si la mine cei din bulbi ,nu se compara cu ai vostri dar eu ii iubesc mult

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cei din bulbi sunt mai gingasi.Mai suavi.Mai eleganti.Sau asa mi s epare mie?Vad ca ai mei s-au suparat.Nu vor si pace sa faca vreo flociciutza :(
 

Leanna

Member
lelia a spus:
Foarte frumosi ,colorati si deosebiti ,sa aveti parte de ei :D

Au mai inflorit si la mine cei din bulbi ,nu se compara cu ai vostri dar eu ii iubesc mult

Lelia...abia acum am vazut :eek: :eek: :eek: super combinatia culorilor la "indivizii" 2 si 3 :eek:
 

ACHIMENES

Member
Gabiuta a spus:
Toti irisii din poze ti-au inflorit anul asta? :eek: Minunati nu cred ca e cuvintul suficient ca sa-i defineasca :eek: m-au uimit pozele cu irisi :D

iris a spus:
Gabiuta a spus:
Toti irisii din poze ti-au inflorit anul asta? :eek: Minunati nu cred ca e cuvintul suficient ca sa-i defineasca :eek: m-au uimit pozele cu irisi :D
:) Toate fotografiile cu irisi sunt realizate in aceasta primavara. Mai am inca 6 irisi cu boboc ( teoretic culori diferite ) insa au ramas 15 irisi care n-au inflorit in aceasta primavara. :(
 

ghia_don

Active Member
Adica infloresc de doua ori pe an? N-am stiut...iar cei citiva irisi ai mei nu infloresc decit o data...dar sint din cei obisnuiti...
 

v.cristina

Active Member
tipul acela de iris infloreste de 3 ori ..la mine cel putin asa s-a intamplat anul trecut

este prima planta din gradina care face floare primavara , este foarte dragalasa zici ca iese floarea direct din pamant fara frunze dar cu floare

acu a crescut tija cam 30 de cm si a inflorit si poate cu putin noroc mai infloreste odata tarziu catre toamna, asta daca nu da un inget :)
 

IZA

Active Member
:eek: De doua sau de trei ori??? Vai, pai la mine cei plantati (bulbi) in toamna trecuta au facut toti flori dar cei din primavara trecuta au facut atunci si gata, anul acesta nici unul n-a mai inflorit. I-am lasat afara iarna . De rasarit sunt rasariti dar din 8 nici unul n-a inflorit. Stiti voi oare de ce?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu :? si chiar nu stiu daca te consoleaza cu ceva dar nici la mine cei pusi de anul trecut nu au facut nici o floare si au rasarit mult mai anemici :( .In schimb cei de anul asta (cumparati d ela Simfonie in aprilie) sunt in plina floare...........Pacat ca toti sunt albi desi vinzatorul m-a asigurat ca sunt mai multe culori.Mai astept ca ar mai fi vreo doi care stau sa infloreasca.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus