Irisi II

carla

Active Member
Da, foarte frumos :D
Ieri mi-a inflorit si mie un iris alb, e prima oara cand vad flori de irisi toamna in gradina. Anul trecut am avut doi care au facut boboci spre toamna, dar nu au avut forta sa ii si deschida.
Al meu ar trebui sa fie Christmas Angel, dar am ceva dubii ca e el pentru ca nu are deloc galben, e complet alb
Din cate am citit nu ar trebui sa fie remontant, dar cum nu mi-a inflorit in luna mai poate a crezut ca acum e primavara, dupa zapada de la inceputul lui octombrie :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumos! A inflorit si al meu :) Mai avea putin si il prindea craciunul, il decoram cu globulete :rofl:

 

adrianam

Well-Known Member
De unde i-ai luat Corina?
Ca vreau si eu irisi remontanti! :visator:
La vremea asta am trandafiri si tufanele inflorite.
Ar fi bine sa fie si ceva irisi!
 

kerkyra

Well-Known Member
De la dna Pop, a fost oferta din Gradina fermecata :D , aici
viewtopic.php?f=39&t=18431
Poate mai are, parca zicea ca are multi.


Nu, vad ca scrie ca s-au terminat irisii remontanti. Daca fac pui, iti dau eu, deocamdata am si eu 3 :D
 

laural

Well-Known Member
Am citit undeva ca irisii prefera sa fie fertilizati cu faina de oase :mrgreen: Mai folositi careva asa ceva ? DE asemenea nu le place terenul acid si ca la cativa ani e bine sa se puna in substat calcar , chiar iposos normal de constructii :| , ce parere aveti ?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Asta daca observi ca nu o duc bine. Eu nu le-am pus niciodata nimic si sint foarte vigurosi.

Nu le prea place seceta, dar de rezistenti sint rezistenti la lipsa de apa.

laural a spus:
Am citit undeva ca irisii prefera sa fie fertilizati cu faina de oase :mrgreen: Mai folositi careva asa ceva ? DE asemenea nu le place terenul acid si ca la cativa ani e bine sa se puna in substat calcar , chiar iposos normal de constructii :| , ce parere aveti ?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Dea, popgeo, minunati! E chiar o incantare in perioada asta a anului sa vezi minunatiile astea colorate :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da, asta e o chestie esentiala. Daca sufera de sete, de obicei nu mai au resurse sa infloreasca si in toamna.

Roxana Peled a spus:
Am luat si eu anul trecut dar la mine nu au remontat :( , cred ca au cam suferit de sete in vara asta.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am auzit de la alti cultivatori pasionati de irisi ca pe cei remontanti ii ajuta la reinflorire si o doza de ingrasamant peste vara
 

laural

Well-Known Member
Off Claude, din pacate nu stiu ce sa zic...eu am irisi doar de anul trecut, nu-s prea priceputa :(
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Din pacate nu prea stiu. Mama ii cufunda temporar intr-o solutize slaba de permanaganat de potasiu si uneori reuseste sa ii vindece in felul asta... dar in general nu stiu prea multe solutzii. Am mai auzit si de solutie de borax , dar nu stiu cum se foloseste. Boraxul este un fungicid natural foarte eficient. Mai este si albastrul de metil, care si ala e fungicid.
Ideea e ca trebuie studiat/incercat.


claude a spus:
Eu anul trecut am avut mari probleme cu irisii, s-au imbolnavit si nu am reusit sa-i vindec. Nu am poze cu ai mei asa ca o sa pun un link spre un forum strain in care cineva prezinta irisi cu aceeasi boala. V-ati confruntat cu asa ceva? Aveti idee cu ce as putea sa tratez?

http://www.compagniadelgiardinaggio.it/ ... 78#p279144
 
Sus