Irisi II

elianna

Well-Known Member
Cam tarziu dar mi-au inflorit si mie cativa. Am unul mov de acum 3 ani dar inca nu i-am vazut floarea. In primul an din greseala l-am calcat, anul trecut i-a mancat floarea o ganganie iar acum se deschide 1 mm/zi. Poate de Inaltare sa-l vad inflorit:D
Nu stiu de ce mi le i-a de doua ori:wondering:
 

Atașamente

geodezia

Well-Known Member
Ady cred ca am reusit sa aflu ala ultimul se chema Ocelot cred ca il am din comenzile de la Ferenc de pe aici facute de Sanamaria
 

adrianam

Well-Known Member
L-am trecut si eu in lista de preferinte, dar cred ca nu l-am luat pana acum!
Trebuie sa-l am in vedere!

In alta ordine de idei, am observat ca irisii noi, moderni, nu fac tufe frumoase ca soiurile mai vechi care se gasesc prin gradinile de la tara.
Se inmultesc destul de greu, iar noile plante sunt destul de departate de planta mama, asa ca nu prea seamana a tufa!
Ce tufe frumoase de iris mai aveti prin gradini?
 

geodezia

Well-Known Member
asta cam asa este ai mei nu au rodit deloc sa zic asa au doar cite un tubercul anul asta si datorita frigului nu mi-au inflorit ii astept la cotitura
trebuia sa am multi ca sunt vreo 30 de feluri da din toate doar astia 4 au binevoit sa isi arate frumusetea
si asa eram eu suparata pe aia de la bakker am vreo 4 feluri vad flori pe rind intr-un an face unul flori in alt an face altul deci si aia trebuie sa ii mut in loc deschis vad eu ca le place totusi la soare nu la umbra
am unii de vreo 4 ani pusi pe sub pruni cred vreo 4 feluri nu am vazut nici o floare in toamna gata ii scot si ii mut la poarta ca nu se mai poate cu ei
de la Maria am primti acum vreo 2 ani vreo 7 feluri de-abia au rasarit ca gainile matusi i-au facut iar praf asa ca si pe aia trebuie sa ii mut in toamna tot la poarta acolo vad ca le merge bine au soare de udat trebuie sa ud ca am bujori pusi acolo ai trrebuie sa ii ajut s ase prinda soare e din plin ca inca nu am populat cu arbusti
am pus vreo 10-15 trandafiri da pina se fac aia mari se prind si astia
 
Ultima editare:

claude

Well-Known Member
Moderator
Irisul Geodeziei seamana Cu Ocelot dar in comparatie cu al meu arepetalele de jos cam deschise la culoare, mai ales pe margine. Iata cum e al meu:
@adrianam, cat despre tufe frumoase, ai mei cam toti au tufe faine, ingramadite, maine chiar o sa fac niste poze la tufe sa ti le arat. Da, sunt unii care se inmultesc mai greu, produc mai putini pui dar productia de noi rizomi eu zic ca e influentata si de alti factori, eu am observat la unii pe care i-am mutat din pozitia initiala ca fac in noul loc mai multi pui sau mai putini, care cum s-a adaptat la noua pozitie.

Ocelot
 

adrianam

Well-Known Member
Multumesc pentru raspuns, Claude! :)
Astept pozele cu tufele de irisi! :visator:
Incerc si eu sa pun diseara poze cu irisii mei!
 
Sus