Irisi II

bebe Iris

Active Member
De acum doi ani am observat ca exista posibilitatea sa infloreasca altceva decat am plantat si a inflorit initial, ca si cand in timp si-ar modifica gena. Am zis ca o fi din cauza inghesuielii si poate mi se pare...desi mi se umpluse gradina de Indian Chief (pe care eu nu-l plantasem deloc). Anul acesta ca o confirmare mi-a inflorit in loc de piticul Demon (aproape negru) un iris galben, cu toate ca in apropiere nu exista un alt iris plantat. Chiar as fi curioasa sa ma lamuresc ce si cum, asa ca daca ati patit ceva asemanator, sau ati avut impresia ca a inflorit ceva ce nu ati plantat in gradina, stati cu ochii pe ei sa ne lamurim.
 
Ultima editare:

bebe Iris

Active Member

Si minunea asta galbena a inflorit acum, inloc sa infloreasca frumusetea neagra de anul trecut. Nu are alti irisi in jur.
 

adrianam

Well-Known Member
Nu se vad pozele bebeIris!
Dar si la mine a inflorit un iris cu petale foarte subtiri, o aratare, care nu-mi dau seama de unde a aparut. O explicatie ar putea fi sa fi cazut semintele de la irisul de alaturi, altceva nu-mi trece prin minte.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Bebeiris, ai cumva vecini binevoitori ? Sau alti pasionati de irisi prin Zona care stiu de tine?


La mine nu se schimba culoarea irisilor...... eu spun ca e o actiune intentionata in gradina ta....
 
Ultima editare:

bebe Iris

Active Member
Nu se vad pozele bebeIris!
Dar si la mine a inflorit un iris cu petale foarte subtiri, o aratare, care nu-mi dau seama de unde a aparut. O explicatie ar putea fi sa fi cazut semintele de la irisul de alaturi, altceva nu-mi trece prin minte.
Nu stiu sa pun pozele...cu toate ca mi-a explicat acum o jumatate de an cineva, am uitat cum se insereaza fotografiile :think:
Nu am iris alturi si nici alti irisi de mai departe nu avut seminte. Din rizomul din care trebuia sa creasca Demon a crescut aratarea galbena.
 

bebe Iris

Active Member
Bebeiris, ai cumva vecini binevoitori ? Sau alti pasionati de irisi prin Zona care stiu de tine?


La mine nu se schimba culoarea irisilor...... eu spun ca e o actiune intentionata in gradina ta....
:)Geo nu am vecini nici pasionati nici rauvoitori si din rizomul care in primul an a inflorit ce trebuia, in urmatorii s-a transformat in alta floare, intotdeauna inferioara celei originale...asa ca ma gandesc daca poate sa revina la gena mostenita de la parintii din care a fost obtinut ?
 

adrianam

Well-Known Member
Pun poza cu aratarea care a rasarit la mine in gradina:


Iar aici tufa mare este irisul de langa el, plantat in urma cu vre-o 4-5 ani. Aratarea este tufa cea mai din dreapta imaginii, floarea nu prea se observa ca sunt petalele foarte subtiri, dar frunzele se vad foarte bine:


Cred ca il mai las pana la anul si daca tot asa infloreste, il voi scoate.

Si mai am o ciudatenie care a aparut, dar cred ca a fost un ou Kinder de pe la furnizorii din Ungaria:
,

Este un ciudatel, petalele par foarte consistente, nu sunt asa fine ca la ceilalti irisi, parca iti da o senzatie de ceva straniu. A doua poza parca este cea mai apropiata de realitate.
 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Din cite stiu eu nu se poate... cred ca e vorba de altceva.


:)Geo nu am vecini nici pasionati nici rauvoitori si din rizomul care in primul an a inflorit ce trebuia, in urmatorii s-a transformat in alta floare, intotdeauna inferioara celei originale...asa ca ma gandesc daca poate sa revina la gena mostenita de la parintii din care a fost obtinut ?
 

cristinaf

Well-Known Member
Mi-ar placea sa faca cineva care are mai multe soiuri deosebite in gradina o lista cu irisii care au floarea mai mare.
In mod sincer, eu am ramas dezamagita de unii; chiar daca culorile au fost pe placul meu, marimea florilor m-a dezamagit.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
am primit lista cu irisi ce vor fi disponibil anul asta la furnizorul din Ungaria .
problema e ca daca se face comanda comuna si anul acesta, nu voi putea sa ma ocup de colete (din lipsa de timp) dar va ajut cu cea mai mare placere cu comunicarea si plata ,daca doriti bineinteles :-)
 
Sus