Iris Reticulata

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Irisii bulbosi foarte timpurii de martie. Infloresc cam odata cu ghioceii medii-tirzii. O bijuterie de floare care ne bucura privirea si sufletul cu o frumusetze speciala .. si care aduce un plus de culoare neobisnuita la inceputul primaverii.











Iata rezultatele exceptionale a unui hibridizator care a incput sa hibridizeze acum 30 de ani.

http://www.reticulatas.com/HTML%20Pages/bigpicture.html

Iata si unul din hibrizi care a aparut in sfirsit pe piatza, dar l-am ratat anul trecut.


https://www.gardenimport.com/spblvl3.ph ... ref=IR3200
 

MASCHA

Active Member
Au inflorit si ai mei suntem inca mici,mai avem pana sa ne facem tufe bogate ca ai lui popgeo :D
 

lelia

Well-Known Member
Mici dar frumosi ! cei galbeni sunt deosebiti :visator:
Cu Geo ,deja suntem obisnuiti ,numai ,,bijuterii'' detine ! :visator:
 

adrianam

Well-Known Member
Am comandat si eu la polonez minunatii din acestia, albastri, abia astept sa vina. Sper sa-i vad infloriti la anul!
 

taia

Active Member
Astazi dupa amiaza i-am descoperit si pe ai mei infloriti.Din pacate fiind innorat nu am facut poze.Daca maine prind o perioada insorita, am sa-i fotografiez repede,ca prea sunt frumosi !
 

MASCHA

Active Member
adrianam a spus:
Am comandat si eu la polonez minunatii din acestia, albastri, abia astept sa vina. Sper sa-i vad infloriti la anul!
Nu i-am vazut in oferta caci comandam si eu ,cand am cumparat bulbii aveau si grena,dar nu am luat pentru ca am unii cu rizom grena tot pitici si de, am zis ca sunt prea multi grena ,dar acum imi pare rau :( ....astia sunt deosebiti cu desenul acela pe petale !
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Aia galbeni se pare ca nu sint iris reticulata ci iris danfordiae... care zice ca sint mult mai pretentiosi.
 

MASCHA

Active Member
Asa este cei galbeni aveau scris pe punga iris danfordiae iar cei bleu se numeau iris histroides,cei galbeni sunt mai mici decat ceilalti in rest sunt la fel de frumosi :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Hibiridizatorul pomenit mai sus a facut hibrizi intre irisi danfordiae (fertili, adusi din Turcia) si iris reticulata, de aia a creat atitae variatzii.... inclusiv verzi.

Da, cei galbeni sint deosebiti, parca stralucesc cind sint in floare.
 

cristinaf

Well-Known Member
Am plantat si eu 10 bulbi de irisi danfordiae acum doi ani, care au inflorit aproape toti in primavara trecuta, iar anul acesta doar 3.
Au intr-adevar o culoare foarte frumoasa, dar ca marime sunt chiar mai mici decat irisii reticulata. Cel putin asa e la mine.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Irisii Danfordiae sint mai mici intr-adevar.... plus ca sint mai pretentiosi. Trebuie plantati mai adinc si preferabl in pamint mai lutos ca sa se mentina in timp.


cristinaf a spus:
Am plantat si eu 10 bulbi de irisi danfordiae acum doi ani, care au inflorit aproape toti in primavara trecuta, iar anul acesta doar 3.
Au intr-adevar o culoare foarte frumoasa, dar ca marime sunt chiar mai mici decat irisii reticulata. Cel putin asa e la mine.
 

sebii

Member
Ai mei abia acum au inflorit, dar anul asta la Constanta primavara o sa inceapa mai tarziu.
 

adrianam

Well-Known Member
Au inceput sa infloreasca si ai mei! :D
Chiar ca par adevarate bijuterii! Imi plac atat de mult, incat la toamna sigur mai comand.
Cam cate zile dureaza perioada de inflorire?
Atata doar ca din cauza ploii stau aplecati! :(

,
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cam depinde de vreme, adica de caldura . In general perioda lor de inflorire dureaza cam doua saptamini daca nu e cald, pina la 3 saptamini daca ai mai multe varietati si puse in zone umbrite si insorite.

adrianam a spus:
Au inceput sa infloreasca si ai mei! :D
Chiar ca par adevarate bijuterii! Imi plac atat de mult, incat la toamna sigur mai comand.
Cam cate zile dureaza perioada de inflorire?
Atata doar ca din cauza ploii stau aplecati! :(

,
 

laural

Well-Known Member
Si eu am exact asa, 2 movulii si 2 albastrii, problema e ca habar nu am de unde i-am procurat :tavalit: m-am si mirat cand au inlorit, nu intelegeam de unde au aparut :giggle:
 
Sus