Irigatii prin picurare

ghia_don

Active Member
Uitati citeva poze din timpul "procesului tehnologic"
-dai gauri cu burghiu de 15
-introduci garnitura speciala
-fixezi mufa
Mufele sint speciale si le gasesti la un loc cu furtunul.
Furtunul este foarte flexibil, este tip banda, e subtire si se indoaie foarte usor...pe acesta l-am indoit si l-am prins la capatul terminal al rindului .Scuze, ca poate nu m-am exprimat eu corect :oops: .
Cel pe care l-am gasit eu are gaurile la 20 cm, si am plantat rasadurile la fiecare a doua gaura, iar intre ele am pus cite o saminta de ridiche, de salata, etc...din cele care cresc repede si se consuma rapid.
La rindurile cu castraveti pepeni , fasole, telina, am pus la fiecare picatura cite o saminta.
Furtunul este din acesta http://www.marcoser.ro/produse/echipame ... uglia.html
 

pupu

Member
Acum m-am luminat complet (imaginile sunt ff concludente) va multumesc frumos la amandoi ati fost foarte draguti si saritori, imi propun ca anul acesta sa montez si eu o instalatie de udat asemanatoare.
 

ghia_don

Active Member
Mirela, mie mi s-a spus ca e garantat trei ani, asta daca nu-l tai cu sapa din greseala :( ... Toamna il stringi si il pui la adapost si primavara il intinzi la loc.

Mihai, rezervorul meu are 1500-2000l, nu stiu exact...si nu ajunge sa se goleasca niciodata, pentru ca permanent am grija sa-l umplu din fintina.
Sa stiti ca instalatia merge si la un robinet de la reteaua de apa, dar in cazul asta lasi robinetul sa curga "usurel", sa nu-i dai presiune prea mare. Un vecin al meu asa a facut si merge foarte bine.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Kedin, am sters mesajele tale deoarece nu ne place reclama mascata pe forum. Poti posta in sectiunea comerciala daca vrei sa iti prezinti produsele, dar nu agreem mesajele de la comercianti care recomanda "ca din intamplare" propriile produse. Te rog, nu ne lua de fraieri.
 

ovidiu

New Member
Eu am folosit furtun sau banda (nu stiu care e diferenta, al meu e un furtun subtire in perete care are din 20 in 20 de cm diuze de picurare). Am gasit acum vreo 2 ani la Bronto la 20 de lei 100 m. Am folosit atat prin cadere libera de la 1.5-2 m inaltime cat si racordat la retea unde am 4.5-5 bari. In ambele variante a functionat bine doar ca de la retea picura mai des si trebuie sa il lasi mai putin. De la retea il lasam seara ca 30-40 de minute din 2 in 2 zile la ardei, gogosari, etc. La castraveti, aveam un singur rand de vreo 4 metri si foloseam prin cadere libera din o canistra de 20 de litri. O umpleam, o amorsam si mergea pana se termina (cam 2 ore) in fiecare seara. In ambele cazuri dupa rasarire/plantare am intins furtunul pe langa rand cu diuzele in sus si l-am fixat din loc in loc cu niste sarme mai groase indoite in foema de U si implantate in pamat. Unde am mai multe randuri am luat curba cu furtunul si am intrat in sens invers pe urmatorul rand, singurul incovenient fiind ca nimeresc la intoarcere 1-2 diuze intre randuri si uda nimic :-D. Dupa 2 ani furunul este inca intact si functional desi ma astepta, sa cedeze dupa al 2-lea an.
Rosiile, ceapa morcovii si altele le ud ocazional daca nu ploua o perioada mare de timp.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
o alta smecherie vad ca e lasarea lui pe pozitie , eu am strans furtunele sa pot curata intre rosii si int-un loc ramasese uitate 2 cordoane , la cele stranse duzele erau infundate partial pe cand cele de afara ca au stat in zapada au fost exact ca si cum ieri tocmai udasem cu ele , in perfecta stare , se pare ca zapada dizolva calcarul din apa si sarurile de hranire
 
Sus