Iochroma

D

dyayzh

Guest
Musculita alba nu e doar oaspete la aceasta planta ci e titulara de frunze :rofl: Am descoperit intr-o zi ca fruzele pe spate sunt albe...poc...frunza cu frunza omorat musculitele, apoi am spalat planta si pe moment am scapat. Dar stiu ca vor veni din nou acaparatoare :cry:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La mine a decedat pe muzica de dric :mrgreen: ............ exact acum o saptamina.Chiar nu stiu de ce :( .A fost frumoasa pina acum .......... :cry:
 

Tina

Active Member
La mine a rezistat peste iarna varietatea grena.. aia albastra e cu cea a Gabiutei, in ceruri... :mrgreen: :mrgreen:
 
D

dyayzh

Guest
Ador planta asta, dar este un adevarat magnet pentru musculitele albe. Cum sa scap de ele?
 

ena

Member
Eu am mai scapat de ele alternand insecticidul, dar nu le-am eliminat. Ai gasit undeva in Iasi capcane pentru ele sau ai idee cu ce sa ung hartia galbena?

Am sa incerc, ca de mult vreau sa le pun capcane... :evil:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am incercat eu si cu capcane. Diminueaza problema, dar nu o rezolva. Si 10 lipicioase costa vreo 35 de lei.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
A mea nu a avut.Nici piciorus si nici urma .Am spus si am repetat.Si din cite imi amintesc eu :oops: (nu ca as avea memorie slaba :mrgreen: ) tot de la Arad este.Daca ma insel.....corecteaza-ma Violetoooooooooo :p
Dar nici planta nu o mai am....Asa ca hop si eu ca si Iudit:cu muste cu tot mi-ar mai place s a o incerc 8)
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Cred ca daca e tinuta afara si din cand in cand tratata,nu face musculite.Eu am si brugmansii si fucsii si nici urma de musculite.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu cred ca asta e secretul.Nici cind am bagat-o in casa asta iarna nu afacut ..........Asa ca daca nu cunoaste drumul :)i-l desenez eventual ca sa stie unde sa ajunga.Cu sau fara mustele aferente :evil:
 
D

dyayzh

Guest
Cum se prinde aceasta plantuta? Caci in apa a stat vre-o 2 luni si nici urma de mustacioare :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:D La George totul e la....dublu si cresc ...si cresc....si cresc....Fara cuvinte si evident sa iti traiasca! :rose:
 
Sus