Invazie de omizi

Nu am gasit un topic pe tema asta si ma intereseaza pentru ca m-au atacat omizile. Mai precis au sarit pe ciresi. Stiti cum se trateaza?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si la noi in cartier a fost. Au devorat duzii, liliacul, corcodusii, hibiscusii, daliile, bujorii, crinii... Aproape ca au invadat intrarea in bloc. Ne-am plans la primarie si in cateva zile au venit si au stropit, nu stiu cu ce. Insa paguba in vegetatie e mare. :(
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am stropit cu Faster - si la mine au decimat vreo doi copaci (un tei si un cires) si vad ca nu se dau in laturi nici de la trandafiri.
E jale mare!
 

FlorentinaS

Member
Camelia, daca te duci la un magazin de fito-sanitare, sigur iti vor da o substanta cu care sa stropesti.
La noi in zona s-au pripasit o multime de pasari: vrabii, turturele, randunici si alte cateva neidentificate :) si in 2 ani nu am vazut picior de omida. Macar atata avantaj sa avem, ca fac o galagie dis-de-dimineata... :mrgreen:
In schimb, am inteles de la emisiunile de stiri ca omizile au facut prapad prin mai multe zone din tara...
 

miki70

Active Member
La mine un tei a facut omizi, care apoi mi-au atacat mijlocul la cateva canna si o muscata :cry:
 

kerkyra

Well-Known Member
Si eu am avut omizi la un dud sub geam, apoi am gasit vreo doua si in casa (stau la primul etaj) :? Atacasera un hibi, au facut o gaura perfect rotunda intr-un boboc, si doua violete (una a si decedat).
 
Sus