invazie de larve de viespi (cred)

cojo

New Member
salut, azi am schimbat florile in 2 jardiniere de balcon, am trecut oe crizanteme. in timp ce afanam pamantul, am descopeit intr-una din jardiniere niste rulouri din frunze, cam de 2-3 cm lungime, ingropate cam la 8 cm adancime.

incepand sa sap, am descoperit cu uimire cam 25 de astfel de "gogosi" si mi-am dat seama ca erau larve de viespi cand la un moment dat am vazut ceva miscand in pamant: o viespe tocmai iesise.

as fi curios daca voi ati mai vazut asa ceva, care este cauza si ce ma sfatuiti sa fac.
 

Maranta

Member
Buna seara ,

am avut si eu intr-un ghiveci cu aloe acesti "musafiri" dar nu i-am deranjat , au venit .....au plecat urmand cursul firesc al naturii .
Ramane la latitudinea fiecaruia sa considere daca aduc prejudicii plantelor sau nu si asa reactioneze in consecinta .
 

Nick.A

Member
Salve!
Sunt si albine care isi depun ouale in astfel de rulouri facute din bucati de frunze, umplute cu o pasta galbena care miroase a branza stricata.Dupa ce depune oul,acopera tubul cu un capacel tot din frunze,dupa vreo doua-trei saptamani apare o albinuta gata sa zboare :D .
Cand eram copil aveam in balcon trei jardiniere.Intr-unul dintre ele ,in fiecare an,o albina(probabil mereu alta ca din cate stiu albinele nu traiesc mai mult de un sezon) venea si depunea astfel de rulouri in pamant.Am urmarit intregul proces:cum se ducea la un tei de sub balcon si taia discuri din frunze,pe care apoi le rula pentru a le introduce in tunelul pe care in prealabil il sapase in pamantul din jardiniera;apoi venea cu sacii plini de polen si confectiona acea pasta care putea ingrozitor :bolnav: si cu care umplea rulourile,in care depunea un singur ou.
De curiozitate am luat un rulou si l-am tinut intr-o cutie,de aceea stiu ca dupa 2-3 saptamani iese o albinuta;cand am vazut ca deja da din aripi,am deschis cutia si micuta si-a luat zborul.
Stateam ore intregi sa urmaresc astfel de scene interesante.Probabil ca de aceea am urmat un liceu de biologie cand am terminat 8 clase.Lumea vie este fascinanta.
Numai bine!
 

cojo

New Member
multumesc frumos de raspunsuri.
sa inteleg deci ca nu sunt daunatoare plantelor?! daca asa e, imi pare rau ca am stricat bunatate de cuib :), ma gandesc numai cat a rontait saraca albina
 

Kati

Active Member
Si eu am gasit in primavara doua viespi - in camera. Mult mai devreme decat apar ele afara, in natura. Habar nu aveam de unde au aparut, pana la urma mi-am dat seama ca din ghiveciul Strelitziei. Am gasit o gaurica in pamant.
 

angela draganoiu

Active Member
am avut si eu astfel de albinute in ghivece si nu cred ca dauneaza cu ceva plantelor pt ca ele sapa cam 10 cm si nu ajung pana la radacini. plantele mele nu au suferit.
 

floare mica

Member
Pericolul e pentru noi nu pentru plante ... parca viespea inteapa de 2 - 3 ori pina lasa acul, apoi moare. :?
 

gomez99

Well-Known Member
cred ca e vorba de viespea croitor. nu e propriuzis un daunator, dar taie rondele de frunze ca sa faca cuib pentru odrasle. partea neplacuta e ca ii casuna pe cite o planta si se apuca sa toace la ea de o franjureaza toata. tradafirii sint printre preferinte. acu e in pamint n-am vazut, da am vazut prin trunchiuri uscate. ce e interesant e ca frunzele din care taie rondelele nu se usuca, spre deosebire de cele atacate de omizi.
 

carmenushka

Active Member
M-am pricopsit si eu cu asa ceva in ghivece!
Mai inati am descoperit degetarele astea de frunze cu larve intr-un ghiveci cu petunii si am aruncat tot pamnatul si l-am schimbat. Apoi am gasit topicul asta si am vazut ce era cu viermii aia scarbosi si aseara am vazut cum isi cara insecta frunze si le baga intr-un ghiveci suspendat, prin orificiile de scurgere din fundul ghiveciului.
Acuma ce sa fac? Sa schimb si pamantul acela si sa arunc larvele? Mi-e mila, sincer...dar nici ideea de a-mi umple balcnul cu albine sau viespi nu ma incanta :cry:
 
Sus