Invazie de buruieni... am nevoie de sfaturi

Cristiana

Member
Dragii mei, am o portiune de gradina in care am plantat numai lucruri dragi mie: trandafiri, bulboase, irisi, bujori, maci pereni, anemone perene si hortensii. De la un an la altul zona respectiva a fost tot mai invadata de buruieni, si anume pir si mohor, ambele recunoscute pentru tenacitate si rezistenta. Mai sunt si palcuri de rostopasca si palamida, astea ma deranjeaza mai putin fiindca mi se par mai usor de controlat. Va rog sa-mi spuneti daca este vreo solutie prin care sa extermin buruienile ierboase, cand ar trebui sa o aplic si cum, daca are sa afecteze restul plantelor sau cum ar trebui sa le protejez pe acestea din urma. Azi am intrat in gradina, e imposibil sa smulg toate radacinile de buruiana, iar in trecut am tot facut acest lucru dar fara rezultate.

Astept parerea expertilor in domeniu :D .
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Draga mea, din ce stiu eu se pot folosi ierbicide selective (pt buruieni cu frunza lata, de ex). Eu am cumparat de la fitosanitar ceva dar nu-mi amintesc cum se chema.
Si eu sunt invadata de pir si trifoi...poate "intra pe fir" unul dintre expertii nostri si ne sune exact ce ar trebui sa folosim :)
 

victoria222

Active Member
Cel mai sigur scapi de ele cu cazmaua, sa scoti toate radacinile din pamant. Dupa aceia nu mai ies decat foarte putin si daca esti atenta sa le prasesti imediat ce rasar, scapi de ele definitiv. Alta solutie este cu ierbicid total pe care trebuie sa-l aplici manual cu o pompita mai mica direct pe frunze atunci cand buruienile sunt in vegetatie. Trebuie sa ai mare grija sa nu stropesti si celelalte plante pentru ca ierbicidul total omoara tot. Poti decupa un carton pe care il pui ca un perete in fata celorlalte plante atunci cand stropesti buruienile. Dupa doua saptamani dupa ce ai stropit, cureti locul de buruienile uscate si ti-ai luat de-o grija :D Bafta!
 

Cristiana

Member
Am tot dat ani la rand cu cazmaua dar degeaba, mai ales cu pirul care isi face o galerie de radacini de nu le dai niciodata de capat. Iar anul asta a plouat in nestire, a favorizat invazia lor. Pe de alta parte, cand sap risc sa tai bulbii si radacinile plantelor bune.

Ma intereseaza daca exista vreun ierbicid selectiv, ceva care sa-mi ucida cei doi inamici adica pirul si mohorul, dar sa-mi lase in pace lalele, irisi, hemerocalisi si ce mai am eu pe acolo. Am sa fac si un carton de protectie pentru orice eventualitate, dar astept sa ma lumineze un profesionist.
 
Sus