Intrebare

crysty

Active Member
La mine muscatele (care fac smocul de flori in forma de glob) sunt in al 2lea an, se pot ajunge in al 2lea an in 3 moduri :
1. toamna tarziu inainte sa dea inghetul chiar daca sunt inflorite le mutati la interior. Si aici unii spun ca trebuie mutate la racoare ca sa intre in stare de hibernare dar eu le-am mutat la interior la o cafenea cu care am colaborat ,le-am mutat le geam unde aveau multa lumina si era si cald si au inflorit toata iarna in continuu. (bine ,le-am pus si un pic de ingrasamant la mutare).
2. semanati tarziu si anume cand caldura mare e pe duca adica prin luna august ,ele nu vor mai apuca sa infloreasca si le prinde anotimpul rece care le baga in hibernare . La fel le mutati la interior la geam pe pervaz dar sa nu stea la caldura mare , sa zicem undeva pe la 19 grade (eventual in balcon daca nu da inghetul si sa stea acolo cate o zi din cand in cand) , ele vor continua sa creasca dar foarte incet si daca supravietuiesc o sa le vedeti inflorind devreme pe la mijlocul lui martie.
3. semanate in pahare mici de rasad chiar si in februarie ,din cauza lipsei de spatiu vor creste foarte greu daca le tineti in pahare tot anul iar cand da frigul la fel faceti ca la metoda 2.
Chiar in acest moment am muscate in anul 2 nu pentru ca asta am vrut ci pentru ca nu am avut ocazia sa le dau si au ramas in pahare si abia anul asta cand le-am mutat in ghivece au crescut mai repede si au inflorit pentru prima data.
Cred ca multe specii de muscate pot fi prelungite pe 2 ani , probabil si pe 3 dar nu as recomanda pe 3 pentru ca vor imbatrani si o sa se vada betele/tulpinile goale si lemnificate pentru ca or sa le mai cada din frunze . Incepe sa se vada asta inca din anul 2 .
Nu cunosc sa existe muscate speciale perene si sa mai si arate frumos ca in primul an.
Am mai auzit de o metoda si anume propagarea prin butasire care inseamna macar teoretic ca muscata este in anul 2. Dar nu ma obosesc sa butasez atat timp cat vad ca imi rezista peste iarna acasa neinflorite .
Deci daca le induceti o stare de repaus sau crestere foarte inceata o sa aveti muscate si in anul 2.
 
Ultima editare:

crysty

Active Member
Cu placere. Imi pare rau dar de astfel de muscate nu am auzit . Poate va mai raspunde cineva aici sau intrebati la florarie , la fitofarmacie sau pe cei care vand flori de interior in piete poate gasiti pe cineva care sa va indrume.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Daca vei cauta dupa UK - Plant Hardiness Zone, o sa vezi ca intra in zona 8-9 (Londra e 9a, de ex) iar Bucuresti la 6b. Asta face ca foarte multe plante care rezista in gradina in UK sa nu poata fi cultivate in gradinile din Ro.
Toate muscatele rezista afara, in ghiveci peste iarna in UK si da, multi au muscate plantate direct in gradina. Inghetul e rar aici, doar cateva zile pe an si temperaturile nu scad sub -1 poate -2 grade. Si asta, insa, extrem de rar.
Muscatele mele sunt aduse din Ro si au iernat afara fara probleme in fiecare an (eu locuiesc acum in Irlanda deci am o clima similara cu a ta).
Uite si link catre Hardiness zone aici:
 

Atașamente

Adevărat, avem ierni mai blânde aici :).
Spuneati despre mușcatele aduse din Ro, cum ca au iernat afara. Ati încercat și cu cele achiziționate din Irlanda? Întreb deoarece eu le aduc iarna intr-un conservatory (neincalzit) și as vrea sa aflu dacă se pot lasă afara.
Mulțumesc.
 
Sus