Intrebări de începător:

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu stau cu o caramidoaie de cocopeat in magazie de vreo 3 ani si inca nu m-am dumirit ce sa fac cu ea :oops: Cum eu plante de apartament nu am, doar cateva de terasa, as fi vrut sa-l folosesc in gradina, in amestec cu pamantul normal, de gradina. E vreun beneficiu? Ar merge la plantele mari iubitoare de umiditate?

Kerkyra, eu am avut unele aventuri cu phalele pana m-am dumirit ce le place si am ajuns la concluzia ca scoarta e suficienta pentru ele, se descurca foarte bine si e mult mai usor de controlat umiditatea. De cand au doar scoarta, le ud prin imersie, le tin pe bile de argila ude si o duc minunat: fac flori, frunze noi, radacini noi si plesnesc de sanatate :)
Scuze de off, va fi mutat unde ii e locul, pana la urma, dar nu voiam sa las intrebarea fara raspuns :oops:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu zic ca nu ai dreptate dar la mine am redus udarile la un program mai lejer ...in fond nici nu e bine sa tot speli coaja prea frecvent
De amestecat nu stiu ce sa zic nu prea sunt elemente comparabile cele doua :|
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu ma gandeam ca solul de la mine din gradina fiind in general greu si in plus absoarbe grau apa, amestecandu-l cu cocopeat l-a putea face mai usor, aerisit si permeabil :| Musai sa incerc, ca asa, sa-mi dau numai cu presupusul, nu ajung nicaieri :|
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu . chestia e ca nu amesteci doua "soluri" ci doua lucruri complet diferite si ca forma si ca substrat

Daca amesteci in proportie mai mica de 50 nici nu se simte iar daca pui mai mult e posibil ca apa sa caute calea cea mai usoara si sa nu ajute cu nimic

Ai dreptate sa incerci e solutia , dar solul de gradina are deja un raspuns predefinit , cu totul si cu totul diferit ar fi fost daca era turba sau amestecuri de turba cum sunt cele din comert care unele chiar au humusul si faina de cocopeat ca agent de umidificare in substrat
Ceva pareri :
cocopeat cu turba ok
cocopeat cu turba si perlit si mai ok
cocopeat cu perlit ideal pentru umezeala fara presare substrat cantitate minima perlit 50%
cocopeat cu pamant normal cu grad mare de compresie contraindicat datorilta mineralelor si a compusilor din sol care sufoca cocopeat
cocopeat + nisip+ perlit+ pamant de gradina o solutie de compromis la costuri economice pentru soluri semi sau slab aerisite
 

VreauSaStiu

Member
Ce pot să zic :? Mulţumesc din inimă, danero-ului ! :rofl:
Ce pot să sugerez :? înserarea întregii informaţii într-un articol pentru pagina de începători a revistei eGrădini :wink:
:barfa: eu una, am scris totul, în Folder-ul "Bine de ştiut" la capitolul "Substraturi" :incapatanat:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cu placere

acum sa gasesti si coaja de copac e o mare dilema , multi producatori nu vand coaja de copac ci aschii de lemn care contine prea multa rasina si e cam "enervanta" pentru radacini

coaja adevarata am gasit prin 2006 dar nu a mai adus de atunci nimeni , si din pacate e nasol sa nu gasesti iar smecherii cu pungulitele din markete cer o imensitate de 25 lei pe o punga de 5 l ...de coaja...plus ceva chipsuri de cocos...care e super-hyper-scump


succes
 

VreauSaStiu

Member
Eh... scoarţă de Pinus maritimus, am găsit din belşug în natură ... Am ţinut-o în apă 2 zile (schimbată de câteva ori), apoi am uscat-o la microunde (după care am frecat cuptorul 2 zile :rofl:), am mărunţit-o şi depozitat-o într-o cutie de carton... deci am :) Cocopeat şi perlit am găsit, nisip are Mureşul destul, sper să găsesc si chipsuri d-alea şmechere :D

Exo terra COCO husk la orice petshop , vreo 10 lei parca 7 litri la final
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Hopaaaa ...penelopaaaa :wink:

Deci ai de dat niste scoarta de pin adevarata , ia zii "halatul , halatul ....cat e halatul" macar asa de vreo 20 l sac daca ar fi oi zice bogdaprosti :rofl:
 

VreauSaStiu

Member
N-am înţeles ce este cu exo terra - si nici n-am postat eu ultima frază din postul de mai sus !:eek:
Danero, nici ce voiai să spui cu "halatul" nu m-am prins (lipsă lapte în meniu) :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
exo terra e cel care produce si comercializeaza chipsuri de cocos la pret bun in petshop

ziceam de "halat" in ideea ca e ceva de vanzare la scoarta :rofl:

era o reclama cu "halatul cat e halatul"
 

VreauSaStiu

Member
Ahaaa ! :rofl: A sosit tanti cu laptele, între timp !:nu-i nimic:
Dar nu-mi vine să cred că pe la voi nu găseşti Pinus maritimus, că p-aici sunt cu duiumul ! :eek: (costă mai mult transportul, decât benzină pentru mers la cules de scoarţă) :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
uite ca la noi desi ii spune , Orasul Celor 7 Coline , nu gasesc neam de gater de unde sa iau scoarta

sau nu am cautat indeajuns , desi am vagi sperante :rofl:
 

adite

Active Member
Vezi prin zona Tg. Cucului, spre hotelul Europa si peste drum de acesta,pe Elena Doamna.Sunt pini mai multi pe acolo si n-am vazut gardieni prin preajma. :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Adite , vrei sa mi trimiti sarmale cu prastia la "rece" :rofl: :rofl: :rofl:

Nu poti chiar asa sa te "aprovizionezi" natural :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Stati ca am pierdut firul...Danero, ce scoarta cauti, de-aia pentru orhidee epifite?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator


eu asta caut , am gasit acum cativa ani la cineva , producator Vigor Plant Italia , Pinus Maritima de 15-20-40 mm bucatele in sac , destul de ieftin dar de unde sa stiu ca e asa de bun

Ce se vinde in market e bataie de joc , resturi de lemn nu de coaja colorarte ......bleah si cer si un pret de parca vand si aur pe langa
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Aha...eu am luat ceva din Cora, pentru orhidee, e scoarta, sunt si bucatele mai mici de 15 mm, dar pentru phale e ok. Chestia e ca daca-ti trebuie cantitate mare nu merita, ca e punga de 5 L si cam scumputa, pe la 17 Ron daca bine-mi amintesc
 
Sus