Intrebări de începător:

danero2004

Well-Known Member
Moderator
hai sa raspund si eu pentru ca ai si pentru mine o intrebare

Nu sunt secretos , imi apar si eu metodele mele , ma ajuta sa echilibrez balanta cu ce cumpar pentru gradina mea si uite asa merg mai departe

Sa dezvalui metoda nu e cea mai indicata metoda ....sunt atatea urechi pe forum care stau ca cotofenele pe gard....
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ok, inteleg de aici ca merita oarece atentie si judecata subiectul. Departe de mine gandul de a fi indiscreta. Si tacerea e pana la urma un raspuns! ;-)

Desi nu sunt bagacioasa din fire si stiu cand sa ma dau deoparte, pun totusi o intrebare mai "inofensiva"? Si tot tie, Dane, ti-o adresez, intrucat ceilalti ma ignora. O alta sursa de coco huck pe la noi in afara de cel pentru reptile (exo terra) stii? Mai exact coco-husk pentru folosinta horticola?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu ca sursa am avut o persoana care imi aducea balot din UK , deocamdata nu am mai dat la fel de mult incat sa re-comand de la el , dar mai am destul , cred ca peste 50 l

La noi in tara cel ce se vinde pentru petshop nu e catalogat sterilizat pentru plante , pana la urma o reptila nu spala pe jos cand merge in jungla dar o bacterie de prin nu stiu ce insula poate sa ti omoare o comoara de orhidee

Apoi mai e si nisipul , cocosul dupa recoltare e spalat fireste cu apa de mare care iarasi fireste are si nisip prin ea

Plus ca la costuri e foarte mult , 2o si ceva de lei si daca scoti 3 l (lasa ce zic ei) vorba alora " reduceri pana la"

Pe scurt , nimeni nu investeste in Ro pentru domeniul asta , unora li se pare scoarta de pinus maritimus mai ieftina si mai usor de procurat
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Mersi, Dane, de info. In mod normal varianta coco husk ar trebui sa fie mai ieftina decat scoarta. Caramida Exoterra e mai ieftina (cam 9 lei, insa nu e destinata horticulturii) decat substratul de orhidee care nici macar nu are foarte multa scoarta si e cel putin 20-25 de lei. Si cand te gandesti ca scoarta se faramiteaza mai repede si trebuie inlocuita...

Claude, esti o draguta. :D Asteptam un schimb de pareri. Poate ma asteptam la prea mult. Subiectul in discutie nu era tocmai o noutate ...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
da , scoarta are maxim 3 ani pe cand cocosul are peste 7 ani

La unele firme de pe afara am auzit si de colorarea cu sintetice pentru a obtine o culoare uniforma pentru ca uneori cocosul nu e chiar uniform colorizat si destul de uratel, uneori apa se coloreaza foarte intens atunci cand pregatesti subtratul la reptile
 

mirunac

New Member
Va rog frumos sa-mi spuneti, daca stie cineva : de unde pot cumpara spagnum moss?
Caut de ceva vreme, am un pui de neofinetia si nu-mi trebuie cantitate mare.
Am gasit soar pe un site, insa imi cere dublu valorii pentru expediere :).
 

miki70

Active Member
mirunac a spus:
Va rog frumos sa-mi spuneti, daca stie cineva : de unde pot cumpara spagnum moss?
Caut de ceva vreme, am un pui de neofinetia si nu-mi trebuie cantitate mare.
Am gasit soar pe un site, insa imi cere dublu valorii pentru expediere :).
Eu am luat de pe sunphoto de la Greenfingers.
 
Sus