Intocmirea unui catalog al metodelor de inmultire

mama4you

Member
o astefel de cutiuta..mini sera mea...cum ii spun eu am procurat si eu de la magazin..si in ea am pus in paharele seminte de zorele...fac un experiment...sa vedem ce o sa iasa! imi pare rau ca nu pot sa va arat prin foto..dau eu calc meu de cap..ca l-a blocat sefu..sa nu pot sa scot poze :(
 
Nu stiu daca postez bine ,dar ajutati-ma si pe mine.Vreau sa obtin glicina din seminte pentru ca nu am de unde sa iau pui si am citit pe forum ca infloreste dupa 10 ani.E adevarat?A incercat cineva si a inflorit mai devreme?Totusi sunt 10 ani....
 

happy

Well-Known Member
Eu am glicina si din seminte si din puieti scosi cu radacina din parc.Nu au inflorit inca( dupa 2 ani) nici una ,au crescut foarte bine le-am pus pe bolta la un bazin de apa.La anul cred ca o sa vad flori,sper :wink:
 

veretregn

Active Member
Gabiuta a spus:
In hirtie se pastreaza cel mai bine.Mai folosesc si cutii vechi de crema sau cutii de medicamente inchise ermetic.Cu etichetele aferente.Si bineinteles in locuri uscate.
semințele să păstrează cel mai bine la temperaturi scăzute și condiții de umiditate scăzută.

pentru uscare se poate folosi silica gel sau dacă nu dispuneți, orez pus în cuptor la 60 - 80 de grade pentru câteva ore bune să se deshidrateze
apoi se scoate și semințele aflate în hârtie se vor șeza în mijlocul containerului cu orez pentru câteva zile. apoi se vor păstra în punguțe de plastic închise ermetic.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
E cam complicat putin,nu crezi?Asa in pungi de hirtie sau in ziare chiar nu trebuie de facut atitea operatii si nici nu mucegaiesc daca se tin in locuri uscate.Cel putin eu asa le-am pastrat pina acum si nu am avut niciodata surprize.Iar de uscat pur si simplu le-am intins pe ziare sau pe orice altfel de hirtie .
 

vivi23ro

Member
intreb pe care au experimentat deja care e mai bun, clonex praf sau gel?eventual daca stici si alte marci de substante de inradacinat
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Daca tot vrei clonex desi toate contin exact acelasi lucru dar in doze diferite iti recomand

Clonex Red


e de 2,5 ori mai puternic ca si Clonexul simplu :cool:


un concurent puternic este

Olivia's Cloning Gel



si lista e lunga :marfa:
 

Roxana

Active Member
ati incercat sa inradacinati butasi de Rhoe? Eu vreau sa tai planta pe care o am pentru ca este destul de inalta si golasa la baza si deja are nevoie de sustinere. Stiu ca nu este o planta pretentioasa si nu cred ca are nevoie de conditii speciale pentru inradacinare. Pot pune butasii direct in pamant?
 
Sus