Insecticide si pesticide, de unde?

tzep

Well-Known Member
Moderator
paul.mihai a spus:
Salutare!
De vreo cateva zile am inceput sa imi caut insecticide si pesticide pentru stropirile care se apropie si m-am cam ingrijorat in sensul in care in Cluj cei pe care i-am cautat eu au destul de putine, nu gasesc Mirage, Systhane Forte, Shavit, Omite, Score 250, Funguran, Reldan, Rimon, Euparen Multi ba mai mult intr-un magazin mi s-a spus ca nu au auzit niciodata de Systhane Forte si de Score 250 :) . Am gasit pe net doar in Bucuresti si Tm , sau pe Cluj reprezentanti zonali care vand doar cantitati f mari.Cantitatile care ma intereseaza sunt pentru aprox 400L apa, deci nu f mari
Ma puteti ajuta eventual cu o locatie din Cluj sau un site de net de unde se pot comanda ?
Foarte multumesc!
sicora fabian a spus:
De ce vrei neaparat aceste pesticide si nu altele?
Spune la fitofarmacie boala sau daunatorul pentru care ai nevoie si-ti vor recomanda ce au ei, poate chiar si o schema de tratament!
 
A

Anonymous

Guest
Nu este o idee fericita ca sa "mergi" pe mina personalului de la farmacie. Asa cum nici la farmacia umana, medicul nu trebuie inlocuit cu farmacistul.
Cei din farmacia fitosanitara vor recomanda prioritar produele pe care le au in stoc. In general nu cunosc dozajele, nu sint la zi cu fitopatologia si cu noutatile.
Este mai bine sa utilizati internetul, accesind marii producatori traditionali.
Pe site-ul lui Bayer CropScience, se gaseste ghidul daunatorilor si ghidul buruienilor. In plus este un "calculator" pentru dozaje.
 

Edelweiss

Active Member
noiDoi+ a spus:
Este mai bine sa utilizati internetul, accesind marii producatori traditionali.
Internetul e plin de expresii de genul: "are cineva idee cum..." :wink: :)
Ceea ce dau producatorii drept dozaj este simbolic. Nu este peste tot la fel, ma refer la clima. O sa vezi pe net alte recomandari la orhidee in Germania si altele in Romania. In schimb orhideea tot cacao olandeza a baut de pui :wink:
 

sicora fabian

Active Member
Asta pentru că şi nemţii sunt "proşti", ar trebui să ia legătura cu un reprezentant de vânzări din România, poate pune 2+ un link sau un număr de telefon!
 
Sus