Insecticid eMerite

cornelia

Fondator
Membru staff
Va citez de pe eticheta:
Emerite Energy este un insecticid din gategoria produselor biocide. Este conditionat sub forma de suspensie concentrata apoasa de culoare alb-galbui si are un continut de 240g/l imidacloprid si 32g/l deltametrin ca substante active. Are actiune dubla, sistemica (imidacloprid) si de contact (deltametrin). Substanta activa imidacloprid patrunde rapid prin frunze si circula in interiorul plantelor avand o actiune de protectie de lunga durata. Substanta activa deltametrin ramane la suprafata frunzelor, are un efect de soc asupra insectelor aflate pe plante. Cele doua substante actioneaza asupra insectelor care inteapa si sug din frunze si asupra insectelor care rod din partile vegetative ale plantelor. Ambele substante active actioneaza asupra sistemului nervos al insectelor, conducand in final la moartea acestora.
 

cornelia

Fondator
Membru staff


Cam asa arata chestia asta care suna asa infricosator. Se vinde la set, dupa cum vedeti si doza este de 5 ml la 10-15 l de apa si pentru o suprafata de 200 mp. Nu pare, dar este destul de concentrat. Se recomanda administrarea lui in alternanta cu Calypso, un alt insecticid asa incat blestematiile de pe plante sa nu capete rezistenta la niciuna dintre cele doua substante. Daca va stropiti pe maini cu solutia obtinuta in amestec cu apa o sa va usture. Nu indrazniti sa dati pe la ochi, ca ajungeti la doctor.

Pretul este in jur de 8 lei setul. In Bucuresti gasiti la Decoflora.
Producatorul este unul din Timisoara:Tellurium Chemical Co si distribuitorul este Glissando. Poate gasiti mai multe informatii la www.glissando.ro
 

popescu gp

Well-Known Member
boli,daunatori

Eu am folosit Emerite Oil pentru stropitul pomilor fructiferi si a vitei de vie dupa stropirea cuprica.Sa vad efectul mai tarziu.
 

IZA

Active Member
"Producatorul este unul din Timisoara:Tellurium Chemical Co si distribuitorul este Glissando."
Ma bag si eu un pic sa va spun ca eu lucrez la aceasta firma si produsele lor se vand foarte bine. :wink:
 

georgiana georgiana

Active Member
IZA a spus:
"Producatorul este unul din Timisoara:Tellurium Chemical Co si distribuitorul este Glissando."
Ma bag si eu un pic sa va spun ca eu lucrez la aceasta firma si produsele lor se vand foarte bine. :wink:
si au si efecienta la mustele mele?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
calypso e f bun dar e incet , pentru ca e sistemic dureaza un pic pana se instaleaza dar ramane activ un timp mai lung

daca invazia exista merge unu rapid de contact
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
e bun si eMerit , bun si calypso(mai mult preventiv) dar recent am incercat Vertimec la recomandare si e singurul cu care am scapat de paduchii aia (scales le zic englezii) ca un paduche testos dar nu e alb .. imi scapa acum
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator

astia sunt ...



la mine m-a impresionat modul de atac al lui , orice imi da cineva verific mai intai , pentru ca la mine plantele de la altii intra mai intai in carantina si nu vreau sa le ard sau le pricinuez ceva rau

Vertimec 1,8% EC pătrunde rapid în frunze (efect translaminar) și formează un depozit activ ce asigură controlul dăunătorilor pe o perioadă lungă de timp. Vertimec 1,8% EC acționează în principal prin ingestie și distruge dăunătorii care se hrănesc cu părțile tratate ale plantei. Combate formele mobile ale acarienilor și puricilor meliferi (adulți și larve), dar nu are efect ovicid.

daca steriliza si ouale eram super fericit :rofl:
 

michaela

Active Member
Despre testosi vorbesti tu! Daniel oho! e bun daca i-a zapacit pe astia... sunt printre cel mai dificil de nimicit. :marfa:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
uscati au cazut toti , ma si miram ca multi ma descurajau ca daca am prins o planta sa le caut si pe restul , si am cam avut belele cu ei , dar 2 ture de vertimec si e curat luna intre plante

Cei drept eu am cam fost ferit de musculite de sera pana acum :)
 
Sus