Insecticid ecologic

cornelia

Fondator
Membru staff
ADMIRAL 10EC - Insecticid ecologic pentru controlul musculitei albe si a paduchilor testosi

Insecticidul ADMIRAL 10EC contine un hormon juvenoid care prin actiunea sa protejeaza pentru organismele folositoare. Fiind ecologic este un insecticid indicat in programele de combatere integrata a daunatorilor cu un timp de pauza scurt de 1-3 zlle si cu un profil ecotoxicologic excelent.
Deoarece este un insecticid hormonal se foloseste la combaterea insectelor in timpul metamorfozei de la faza de ou si pana la faza de adult actionand si ca sterilizant al femelelor dar putand fi deasemenea combinat si cu alte produse insecticide pentru completarea spectrului de insecte combatute. Tratamentele se vor aplica in perioadele critice de dezvoltare a insectelor cu cel mult doua aplicari pentru a evita aparitia rezistentei, la 14 zile interval de aplicare. Produsul asigura protectia culturilor pe o perioada de 4-6 saptamani. Se recomanda alegerea unui volum de solutie de stropit corelat cu talia plantei de cultura pentru a se mentine o concentratie adecvata de solutie care sa manifeste efect insecticid.

Avantaje
Produsul este compatibil cu majoritatea pesticidelor si fertilizantilor foliari. Testati pentru siguranta compatibilitatea produselor inaintea utilizarii. In dozele omologate produsul nu este fitotoxic pentru plante si animale.
 

thea

Member
Am niste capsuni remontante,in ghiveci, pe care le-am adus in casa;acum am observat ca bantuie niste ganganii(seamana cu niste paianjeni de cca.1 mm,roscati),care nu par sa le fi atacat .
Ce sa fac pt. ca nu vreau sa-mi pun chimicale pe capsuni! :cry:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Unii mai folosesc usturoi ca sa goneasca paianjenii rosii. Nu stiu daca exista un motiv intemeiat sau daca intr-adevar exista rezultate.
 

Leanna

Member
:D Citisem undeva cum se prepara insecticid acasa:1 litru de apa calduta ,20ml sapun lichid si 10 ml spirt.
 

iza1202

Member
Stie cineva cum e cu grupele de toxicitate la insecticide? Mospilanul are grupa III, e de bine sau de rau? Mie tot timpul mi-a fost teama ca este periculos si scot toate florile afara sa le stropesc. Astazi asta am facut si sunt rupta, cand ma gandesc ca saptamana viitoare trebuie sa reiau operatiunea (scoate-le, stropeste-le si baga-le in casa) m-apuca damblaua :evil: .
 

ACHIMENES

Member
Grupele de insecticide sunt urmatoarele: T si T+ ( dar acestea de obicei nu se comercializeaza pt ca iti trebuie mai intai ca comerciant, avizul Politiei fitosanitare si la fel daca esti cumparator, trebuie sa faci dovada ca ai studii de specialitate in domeniu si binenteles ca stii cum sa le folosesti si riscurile pe care le reprezinta folosirea acest produse.
Grupa III si IV mai putin toxice dar cu implicatii asupra sanatatii omului si mediului.
Eu dupa ce fac tratamente cu Mospilan sau cu produse care au piretroizi de sinteza, am greturi cateva ore dupa tratament.
Chiar intr-un studiu al bolilor profesionale, cei mai bolnavi erau oamenii care se ocupau cu efectuarea tratamentelor in agrigultura.
 
Sus