Insecte pe pamant

bibacj

Member
Imi cer scuze ca am deschis un nou topic, dar nu prea ma pot lamuri... Am vazut pe pamantul abutilonului niste insecte de o culoare maronie deschis. Cu ce sa ii stropesc? E necesar sa stropesc toate plantele sau doar cele cu probleme? Sa schimb si pamantul? Aceste insecte pot fi vinovate de ingalbenirea si caderea frunzelor?

Va multumesc!
 
A

Anonymous

Guest
Ce fel de insecte ? ... ce dimensiune ? sar ? .. zboara ? .. locuiesc in pamant sau afara ? .. stau asezate pe sub frunze sau doar in pamant ?
 
A

Anonymous

Guest
poti dormi linistita .. nu afecteaza planta. Daca te streseaza existenta lor acolo .. uda planta cu solutie normala de insecticid
 
A

Anonymous

Guest
Mospilanul e bun .. concentratie cu 50% mai mare .. si uzi plantele cu solutia asta.

ATENTIE ! .. procentul asta de 50% e valabil la Mospilan ... dar NU si la alte insecticide.
 

Roxana

Active Member
Si eu am in pamantului Aloiei mele niste insecte mici, albe (care..sar). Stau asezate doar in pamant, iar cand o ud ies la suprafata si sar. Aceasta problema e mai veche.. :roll:
 

Kati

Active Member
Roxana, Aloe nu trebuie udata atat de des incat sa faca purici saritori! (nu le stiu denumirea in latina). In acest fel o sa omori planta cat de curand, sau o sa creasca alungita si se va urati.
Planta trebuie tinuta la o temperatura cat mai scazuta (10-12 grade), si udata odata la 2-3 saptamani.
 

dorinas

Member
Nu afecteaza planta, sunt doar enervante.
Da, se fac cand uzi prea mult si pamantul e mereu umed asa ca rareste udatul mai ales acum iarna.
 

simona2

Member
Pe mine, nu ma lasa in pace , niste musculite mici , negre .
Pamantul nu este ud rau si l-am stropit si cu mospilan. Musculitele revin. :cry:
 
A

Anonymous

Guest
Mospilanul cu pricina omoara ouale musculitelor din pamant .. deci nu te astepta sa dispara adultii dupa 2 zile.
 

cooki

New Member
am la cateva din plantele mele 2 tipuri de ganganii......
1. niste chestii mici mici ca de abia le vezi, care umbla pe pamant albe si la varf (in bot ) sunt un pic maroni si....
2.niste viermisiori mici, albi care umbla prin pamant si la suprafata (se vad mai ales cand sufli usor peste pamant)

daca poate cineva sa-mi spuna ce sunt si mai ales cum scap de ei cat mai repede
va rog ajutati-ma
 

cooki

New Member
mai am o problema....ramele....am mutat niste plantute in alte ghivece si am descoperit ca aveau rame la radacini si sunt sigura ca nu sunt numai ele au rame. exista vreo modalitate sa scap de ele fara sa mai umblu la ghivece (sa nu le deranjez) ? ar fi de mare folos un sfat.... mersi :)
 
A

Anonymous

Guest
Pentru insectele mici albe incearca sa uzi plantele o singura data cu o solutie de Mospilan preparata conform indicatiilor de pe ambalaj. In legatura cu ramele, s-a mai discutat problema aici pe forum si s-a ajuns la concluzia ca nu dauneaza plantelor.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dar nici prea placute nu sunt. De obicei ramele ies la suprafata daca planta este udata abundent (la suprafata coletului cu radacini). Pot fi "culese".
 

cataliny

Member
E, hai ca m-am procopsit si eu cu acele musculite care par inofensive dar si tampite care zboara aiurea si par a fi niste tantari in miniatura , oare chiar sunt inofensive? Si au aparut la plante care au fost sadite in :toamna , iarna. Si trag concluzia ca nu pamantul e de vina ci temperatura si lumina care sunt deficitare pe timpul iernii.
 
Sus