insecte albe au umplut petuniile. ce sunt ?

Angelinna

Member

roxy

Member
si ale mele au facut si musculite albe si insectele acelea pe care le ai si tu. eu aseara am vazut si am dat cu mospilan, deci deocamdata nu pot sa iti spun sigur daca functioneaza. cert este ca rau nu le-a facut (de dimineata aratau bine).
musculitele mele albe s-au mutat de pe cercelusi pe petunii.offff
 

roxy

Member
nu sunt musculite (sau cel putin, v-am zis, eu am si musculite si alte insecte albe)
 

Angelinna

Member
asa e, nu sunt musculite. acestea au aripi iar ai mei nu au aripi si nu zboara cand ii atingi. arata ca niste gandacei cu vreo 6 picioare albi complet si stau destul de nemiscati. sunt foarte foarte multi, nu stiu ce sa ma mai fac cu ei.

roxy, te rog mult tine-ma la curent cu evolutia la tine, ca ma pregatesc si eu sa iau mospilan. uuuf...
 

Angelinna

Member
nu mai stie nimeni ce sa zica cu gandaceii astia ? deocamdata nu am dat cu nimic si cu fiecare zi care trece se umplu si mai rau petuniile :(
 

roxy

Member
pai stopeste-i cu ceva ca ti le distrug. ti-am zis, eu le-am dat cu mospilan. nu au disparut de tot dar oricum nu mai sunt asa multe iar petuniile arata bine. mospilanul nu trebuie sa iti lipseasca, e ca aerul :D
 

simonag

Member
Pana iti cumperi mospilan poti stropi cu un amestec babesc format din 40 parti apa, 8 parti sapun lichid pentru spalat vase si 4 parti spirt. Partile se pot numara cu o lingura sau un capac de la o sticla. Eu pun amestecul intr-un pulverizator pentru spalat geamurile si stropesc pana pica solutia de pe frunze. Poti spropi chiar in fiecare zi dar nu pe o perioada mai indelungata de cateva zile ca sa nu obisnuiesti ganganiile cu solutie. Poti alterna cu zeama de tutun. Este posibil ca Mospilanul sa fie mai eficient.
 

dana_m

Member
nu am stiut unde sa postez, dar dat fiind vorba despre daunatori imi incerc norocul aici.am observat duminica prin pamintul si la suprafata lui la anthurium,, niste gandacei mici,mici, albi, se ascund in pamant, si parca sar , dar nu sunt foarte sigura. ce pot fi si cu ce insecticid pot sa dau pentru combaterea lor? anthuriumul are un boboc (primul de cand este la mine) si abia astept sa infloreasca. sper sa pot da cu ceva care sa nu afecteze floarea.
 

dana_m

Member
multumesc mult ...mult pentru sfat, asa voi face in cursul zilei de azi si va tin la curent cu ce am rezolvat.
 

dana_m

Member
am scris la anthurium cu probleme, deoarece am gasit topicul dupa ce am postat aici. am schimbat pamantul....restul il cititi de acolo, sa nu cititi de doua ori acelasi lucru.(nu vreau sa va plictisesc de doua ori cu aceeasi poveste). voi vedea ce se va imtampla si va voi tine la curent. va pupicesc.
 
Sus