Insecta necunoscuta (seamana cu albina)

shanzha

Member
S-ar putea sa fie chiar vreun soi de albina, dar am inteles ca albinele nu stau in pamant. Astea au facut niste gauri rotunde, si intra si ies de-acolo. Sunt poate vreo 20 de gauri, facute pe santurile dintre randurile de rosii, in pamantul ud. Adica, stiu eu cand au facut gaurile cum era pamantul... Treaba e ca si ieri erau acolo, iar aseara s-a udat, deci a intrat si apa in gauri, dar azi zboara fara grija. Inca nu am reusit sa fac o poza, dar ma straduiesc.

LE: am prins una, i-am facut poze: http://habanero.sunphoto.ro/insecte_necunoscute
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu e , eu am prins una exact ca in poza care "croseta" la o frunza de trandafir

si ca habitat , tot gauri si crevase in spatii , dar cel mai des in sol tot spre ea conduce... :D
 

geodezia

Well-Known Member
Dupa cite am inteles eu despre ea ,ai in zona ceva lemn putrezit si isi face cuibar acolo
 

shanzha

Member
@danero: da, se pare ca asta e...
@geodezia: nu stiu daca isi fac cub in lemn putrezit, ca au gauri in pamant, intra si ies, deci acolo sunt cuiburile.

Si cum scap de ele???
 

Camik

Active Member
Si eu am gasit asa ceva in ghivecele cu muscate.
Iarna mai iese cate una din pamant si o gasesc pe pervaz.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
shanzha a spus:
@danero: da, se pare ca asta e...
@geodezia: nu stiu daca isi fac cub in lemn putrezit, ca au gauri in pamant, intra si ies, deci acolo sunt cuiburile.

Si cum scap de ele???
aici si eu am probleme mai ales ca pusesem doi butasi din toamna de trandafiri si facusera cuib chiar langa ei , pana am vazut eu , au chelit cateva frunze bune

o varianta pe care o folosesc in afara de identificare locatie si inundare a galeriilor este sa pun un insecticid de contact si sistemic foarte persistent

larvele vor manca frunzele si va decima populatia

la albinele mari cred ca e bun un piretoid de folosit


apoi varianta 3 cred ca capcana aia de viespi bazata pe miere si otet , dar nu stiu daca albinelor le place sau nu combinatia
 

geodezia

Well-Known Member
incerarca tilt decis .. da-i cu ceva ca iti ciuruie topate frunzele si florile ti le haleste
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
geodezia a spus:
incerarca tilt decis .. da-i cu ceva ca iti ciuruie topate frunzele si florile ti le haleste

decis stiu ca era bun dar mi a ars odata frunzele si nu am mai folosit

tilt il stiu dar nu stiu daca e rezident in planta sau macar sa ramana folicular lipit

mersi
 

geodezia

Well-Known Member
eu am facut o chisalita adica bionat decis si parca sulaft de cupru din ala contra manei gata preparat din farmacie ( nu mai stai sa pui cu var cu alte alte si sa nu iese reteta sa arzi plantele) si am stropit toti trandafiri .si legumele .. vad ca le este bine deocamnadata .. ca sa se lipeasca de planta pui niste zahar in preparat
am citi cite ceva despre suflatul de magneziu dar parca imi e frica sa incerc ... o sa incerc preventiv pe o muscata care nu prea o am eu asa la indexul inimii .. daca se dezvolta e de bine ramine daca e sa dea coltul macar nu imi pare rau
 

geodezia

Well-Known Member
na pai pentru experiment o sa pun 1 linguirta la 1kil apa si sa ud si sa stropesc sa vad ce iese :rofl: ori la bal ori la spital sa aleaga
 

analili

Member
Surpriza neplacuta si la mine azi :eek: .In ghiveciul cu campanula era una care incepuse sa sape galerie .Am gonit-o si am bagat ghiveciul in casa.Ma gandesc acum daca sa pun insecticid sau nu.... :gandit:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pentru sol stiu ca Sinoratox e bun , doar sa nu fie ala de miroase a varza murata , ca nu mai stai in casa :nu-i nimic:
 

anette_b

Member
de curand si trandafirii mei au fost atacati de albinuta asta. au frunzele pline de gauri. :( sp-er sa nu fie periculos pt trandafiri. nu as vrea sa umblu cu insecticide prin gradina pt ca sunt tot felul de fluturi , bondari , albine...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ieri am descoperit unde isi faceau cuib si cred ca e periculos si pentru om daca se aduna prea multe

Anette , nu e periculos sa dai pentru ca albinele harnice nu mananca frunze , poti incerca mospilan pentru ca e prientenos cu polenizatorii si doar prin ingestia plantei se elimina inamicul
 
Sus