insectă necunoscută

Adina-Iuliana

New Member
Vă rog din suflet să mă ajutați..
Toată grădina mi s-a împânzit cu un dăunător ciudat care nici măcar nu știu cum se numește ca să pot să caut soluții să scap de el.
Precizez din start că NU este musculița albă de seră, NU zboară ci sare. Seamănă cu afidele dar nu arată la fel cu cele pe care le-am găsit pe net..
Este pe toate plantele, chiar și pe acelea din ghivecele pe care le țin afară acum vara..
Vă rog din suflet să-mi spuneți ce este și cum scap de ea..
Mulțumesc anticipat :ros_unghii::sweating:
 

Atașamente

Ultima editare:

crysty

Active Member
Chiar daca puful alb pe plante poate indica paduchele lanos totusi paduchele lanos nu sare ,in schimb cicada melifera Metcalfa pruinosa , da.
Tratamentul pentru toata gradina ar putea sa va coste foarte mult in total.
Pe baza substantelor active si clasei insecticidelor va recomand :
- Calypso (insecticid sistemic ,efect ovocit foarte bun, contine thiacloprid care se afla in clasa neonicotinoide - adica afecteaza sistemul nervos al ganganiilor) ; pagina produsului https://www.bayercropscience.ro/produse.php?action=produse&prod=67&subcatIDg=9
- Movento (insecticid sistemic contine spirotetramat care se afla in clasa ketoenoli - afecteaza biosinteza lipidelor la daunatori)
- Pyrinex 48 sau 25 (insecticid semisistemic care se afla in clasa organofosforice) E posibil sa gasiti alte tipuri de Pyrinex : Pyrinex 48 EC va fi introdus in grupa de toxicitate ridicata, si e posibil sa nu mai fie comercializat. Posibil sa inceapa sa fie inlocuit de Pyrinex Quick si Pyrinex M22.Nu cunosc diferenta intre tipurile de Pyrinex.
- Novadim Progress (insecticid sistemic din clasa organofosforice - blocheaza sistemul nervos al daunatorilor) este si acaricid .

Stropiti gradina prima oara cu insecticid la alegere si dupa 6 zile cu alt tip de insecticid ca sa fiti sigura ca veti scapa de ei . Al doilea insecticid sa fie de tip diferit (din clasa diferita) ca sa nu va treziti cu daunatori ce au dezvoltat imunitate la un insecticid anume.
Deci faceti o stropire cu un insecticid, dupa 6 zile stropiti cu altul si daca mai faceti si a 3a stropire atunci folositi alt tip de insecticid care sa fie clasa diferita sau identica cu primul nu cu al 2lea.
Ca sa fiti sigura de cele scrise de mine mergeti la fitofarmacie (magazin de seminte de flori ) si aratati pozele si intrebati daca e cicada melifera si ce insecticide va recomanda si daca sunt si cele din lista de mai sus .
Stropiti bine plantele si pensulati si cu o pensula acolo unde se poate , pe cat posibil sa stropiti bine pe sub frunze.
Aveti grija la ochi nu stropiti in bataia vantului, nu stropiti cand este soarele sus pe cer, alegeti ori mai dimineata ori spre seara.
Partea buna este ca Calypso si Movento combat si paduchele lanos garantat , in cazul in care aveti si asa ceva prin gradina.
Avand in vedere remanenta de durata mare a insecticidelor sistemice cum ar fi Movento, de 21 de zile in planta, nu consumati nimic din gradina timp de 30 de zile dupa ultima stropire.
Daca va trebuie mai mult insecticid nu va cumparati cate o fiola de multe ori ca va costa mai mult per total, ci vedeti daca la 100 ml e mai convenabil avand in vedere suprafata de stropit. De regula insecticidele si ingrasamintele ambalate la cantitati mai mari sunt mai convenabile decat daca ati fi luat aceeasi cantitate dar sub forma de fiole sau pliculete de mai multe ori la rand. Comparati preturi pe internet la cantitati sa va faceti o parere. Siteuri cu insecticide sunt destule de exemplu puteti vedea asta https://www.ferma-gradina.ro/ si nu numai.
Important: cumparati si adjuvant (Siltim, ori Silwet Gold ori BREAK-THRU S240 sau NU-FILM P) pentru a ajuta insecticidul de fiecare data cand stropiti ,sa se imprastie mai bine pe frunze si sa treaca prin puful alb al daunatorului lasat pe frunze. Cand faceti solutia pentru stropit, insecticidul se toarna primul in apa, adjuvantul se pune la urma.
Nu folositi doar un singur insecticid pe an/anotimp si nu diluati prea tare solutia de stropit ; ,ca o sa spuneti ca nu sunt bune insecticidele.
Insistati cu stropitul acolo unde aveti copac sau in directia unui copac distant de unde ar putea aduce vantul daunatori noi.

Aveti aici linkuri utile :
Asteptam un update la cum a evoluat situatia pentru ca si altii sa aiba ce invata din acest topic.
 
Ultima editare:

Elenagl

New Member
Si eu vazut lighioana asta pe trandafiri, pe la inceputul verii dar a trebuit sa plec o perioada de timp si acum , la revenire, am constatat ca atacul a fost foarte puternic, multe tulpini uscate...prapad!!!
Multumesc, Crysty , pentru sfaturi dar vin cu o intrebare: acum nu este tarziu pentru stropire ...sa astept primavara viitoare cand sigur vor reapare?
Adina, tu ai reusit sa scapi de cicada?
 

crysty

Active Member
Si eu vazut lighioana asta pe trandafiri, pe la inceputul verii dar a trebuit sa plec o perioada de timp si acum , la revenire, am constatat ca atacul a fost foarte puternic, multe tulpini uscate...prapad!!!
Multumesc, Crysty , pentru sfaturi dar vin cu o intrebare: acum nu este tarziu pentru stropire ...sa astept primavara viitoare cand sigur vor reapare?
Adina, tu ai reusit sa scapi de cicada?
Acum e prea tarziu ,chiar daca mai vedeti poate cate o insecta ratacita ele sunt amortite de frig . Astea apar cam prin iunie-iulie cand caldura este maxima si noaptea . Probabil sa apara un pic si mai devreme sau sa aiba 2 generatii pe an , anul asta au aparut cred ca pe la inceputul lui August, nu mai stiu exact. Dar depinde si de locatie ,in gradini ar putea sa apara si sa se inmulteasca mai repede , in camp deschis mai greu, si tot asa deci perioada cand isi face aparitia e greu de prezis mai ales ca depinde si de vremea de afara. O vara ploioasa ii va intarzia inmultirea.
Trebuie vazute plantele si la primele semne de puf alb pe ele trebuie stropite urgent.
Temperaturile acum sunt in usoara dar continua scadere urmand ca in curand sa nu mai treaca de 11 grade ziua . Daca mai vine si o ploaie atunci ar putea sa fie 3 grade noaptea . Nu mai are rost sa stropiti acum, e prea tarziu, aruncati banii de pomana acum daca stropiti plantele.
De acum trebuie sa vina Noiembrie si trebuie sa apara si bruma in curand. Bruma distruge orice planta din gradina. Daunatorii fara plante si la frig trebuie sa intre in pamant sau in scoarta copacilor sa hiberneze.
Dar de la anul va pregatiti de Calypso sau Movento sau Novadim Progress, doar unul din ele, in combinatie cu Nissorun. Stropirea asta poate sa fie mai devreme preventiv chiar daca nu a aparut insecta asta pentru ca trandafirii sunt expusi si la atacul paduchilor verzi care se pot distruge tot cu acelasi tratament.
Daca sunteti nevoita sa stropiti de cateva ori pe an in gradina atunci va recomand ca dupa un tratament cu o substanta sa faceti urmatorul tratament cu alta substanta din cele 3 pentru ca insectele sa nu dezvolte usoara imunitate daca ati fi folosit aceeasi substanta la nesfarsit.
De asemenea trandafirii sunt foarte sensibili si la fainare asa ca va pregatiti sa cumparati si Thiovit sau ce gasiti pentru fainare .
Si fainarea face prapad, probabil ati avut si atac de fainare si de acarieni .Petuniile, zorele, carciumarese, galbenelele se sting repede de la fainare.
In cazul in care va apare la trandafiri un vierme verde , se numeste cotar, care mananca frunzele la greu atunci acelasi calypso sau movento ar trebui sa il anihileze rapid. Verificati frunzele cu atentie daca vedeti urme de mancat din ele.
 
Ultima editare:

Elenagl

New Member
Acum e prea tarziu ,chiar daca mai vedeti poate cate o insecta ratacita ele sunt amortite de frig . Astea apar cam prin iunie-iulie cand caldura este maxima si noaptea . Probabil sa apara un pic si mai devreme sau sa aiba 2 generatii pe an , anul asta au aparut cred ca pe la inceputul lui August, nu mai stiu exact. Dar depinde si de locatie ,in gradini ar putea sa apara si sa se inmulteasca mai repede , in camp deschis mai greu, si tot asa deci perioada cand isi face aparitia e greu de prezis mai ales ca depinde si de vremea de afara. O vara ploioasa ii va intarzia inmultirea.
Trebuie vazute plantele si la primele semne de puf alb pe ele trebuie stropite urgent.
Temperaturile acum sunt in usoara dar continua scadere urmand ca in curand sa nu mai treaca de 11 grade ziua . Daca mai vine si o ploaie atunci ar putea sa fie 3 grade noaptea . Nu mai are rost sa stropiti acum, e prea tarziu, aruncati banii de pomana acum daca stropiti plantele.
De acum trebuie sa vina Noiembrie si trebuie sa apara si bruma in curand. Bruma distruge orice planta din gradina. Daunatorii fara plante si la frig trebuie sa intre in pamant sau in scoarta copacilor sa hiberneze.
Dar de la anul va pregatiti de Calypso sau Movento sau Novadim Progress, doar unul din ele, in combinatie cu Nissorun. Stropirea asta poate sa fie mai devreme preventiv chiar daca nu a aparut insecta asta pentru ca trandafirii sunt expusi si la atacul paduchilor verzi care se pot distruge tot cu acelasi tratament.
Daca sunteti nevoita sa stropiti de cateva ori pe an in gradina atunci va recomand ca dupa un tratament cu o substanta sa faceti urmatorul tratament cu alta substanta din cele 3 pentru ca insectele sa nu dezvolte usoara imunitate daca ati fi folosit aceeasi substanta la nesfarsit.
De asemenea trandafirii sunt foarte sensibili si la fainare asa ca va pregatiti sa cumparati si Thiovit sau ce gasiti pentru fainare .
Si fainarea face prapad, probabil ati avut si atac de fainare si de aphide .Petuniile, zorele, carciumarese, galbenelele se sting repede de la fainare.
In cazul in care va apare la trandafiri un vierme verde , se numeste cotar, care mananca frunzele la greu atunci acelasi calypso sau movento ar trebui sa il anihileze rapid. Verificati frunzele cu atentie daca vedeti urme de mancat din ele.
Multumesc, chrysty, am sa urmez sfaturile tale.
O stropire cu zeama bordeleza ar ajuta cu ceva trandafirii, acum?
 

crysty

Active Member
Cu placere.
1. Da, dat fiind faptul ca e solutie pe baza de cupru ar ajuta , de fapt pomii fructiferi se stropesc cu solutie pe baza de cupru si cu ulei horticol in perioada de repaus vegetativ ,dar asta dupa ce au lepadate frunzele, pentru ca solutia sa intre in coaja crengilor si sa persiste acolo ,exact unde se aduna ciupercile/fungii/mucegaiurile si daunatorii sa hiberneze.
Dat fiind faptul ca e toamna si frunzele cazute produc mucegaiuri pe langa plante, zeama bordeleza (sulfatul de cupru) ar trebui sa tina locul si planta mai dezinfectata/curata pana la prima bruma/zapada.
Dar de daunatori nu cred ca veti putea scapa definitiv acum mai ales ca e frig noaptea si probabil s-au ascuns de mai demult si prin sol sa hiberneze.
(De asta se impune sterilizarea solului toamna sau primavara in sere odata la 3 ani cu formol sau basamid pentru ca se aduna boli si daunatori in sol.)
Dar oricum chiar daca sa presupunem ca ati scapa definitiv acum de daunatori, la anul tot va treziti cu ei in gradina daca vecinul are sau daca copacii de pe strada au daunatori si copacii sunt in apropiere.
Natura gaseste mereu solutii ca speciile sa poata gasi o cale de a se adaposti peste iarna ca altfel la prima iarna am scapa definitiv de insecte ca specii .
Razboiul cu daunatorii nu se termina niciodata ci doar are batalii castigate temporar.

2. Daca ati avut vreun pom in ghiveci cum ar fi leandru care a stat afara si l-ati bagat inauntru atunci la caldura in plina iarna sa va asteptati ca daunatorii sa reapara din pamant pe crengi. Am vazut asta cu ochii mei pe un leandru adus la interior ,ca s-a umplut iarasi de paduchele lanos in plina iarna, din cauza ca era cald la interior, ganganiile au reaparut din scoarta si din pamantul ghiveciului si au inceput a se inmulti pe planta.
Deci daca aveti plante bagate la interior care au stat afara in mediul plin de daunatori , se impune stropirea lor cu insecticid inclusiv la suprafata solului din ghiveci si pe ghiveci fie el de plastic sau teracota sau ciment si asta odata cu bagarea lor la interior.

3. Daca aveti o gradina in care ati avut multe plante si copaci , va recomand strangerea resturilor vegetale din gradina si aruncarea lor pentru a minimiza numarul daunatorilor de la anul si pentru a pastra solul mai ferit de mucegaiuri si bacterii rele. Nu trebuie sa stati sa adunati orice frunza cazuta doar sa nu fie gradina plina de frunze si crengi ca si sub ele se ascund daunatorii din cauza ca frunzele cazute si adunate in palcuri vor juca rol de patura si va tine cald solului , ori noi vrem ca solul sa inghete iarna cat mai bine ca sa il dezinfecteze iarna si gerul.
Or fi frunzele cazute bune pentru descompus ca si ingrasamant dar compostul trebuie facut intr-un loc anume si unde sa se stropeasca cu insecticid. Nu e bine sa lasati frunzele cazute prin gradina doar de dragul compostarii. In padure nu le aduna nimeni dar acolo este altfel de ecosistem, solul are alt pH, alta structura, etc..
Daca inca nu au cazut majoritatea frunzelor la plante in gradina atunci puteti sa mai asteptati cu curatenia de toamna din gradina , ca sa nu munciti de 2 ori.

4. Si daca credeti ca aveti trandafiri micuti, tineri, sensibili, va recomand ca inainte de inghet sa le faceti o musuroire, trageti niste pamant cu sapa la baza tulpinii ca nu se stie ce iarna grea o sa vina.
 
Ultima editare:
Sus