Inmultirea trandafirilor

gildi1

New Member
rasp

multumesc einsteinitza,
banuiam eu ca nu se obtine usor un copacel de trandafiri si e si scumpa,dar as fi optat pt acesta varianta din cauza familiei mele.sotul nu e de acord sa avem de suferit(in special fiul nostru de 3 ani) din cauza tepilor,asa cum am patit la casuta noastra de vacanta,unde erau plantati pe o alee foarte strimta si cam lasati in voia sortii,de altfel toti butasii s-au prins cam asa ca la mflorian(spre marea mea mirare,acum 2-3 ani) asa ca le-am scos si am imbucurat vecinele mele cu ele.
totusi nu m-am putut rabda si am facut contrabanda cu una dintre trandafiri , am adus-o acasa si plantat-o linga un perete in spatele unei tufe de rudbeckia.saraca,parca acum incepe sa-si scoata capul....
exista oare gradina fara trandafiri?..........
nu ma satur sa ma minunez de tr.vostrii minunati,felicitari!
 
A

Anonymous

Guest
gildi, poti planta cativa trandafiri in interiorul unui gardut. Astfel, nimeni nu va avea de suferit. Si daca ii tai la timp, nu-si vor depasi teritoriul.
 
A

Anonymous

Guest
Exista si cativa trandafiri urcatori sau de parc(tufe mai mari) fara spini.Poti opta pentru acestia
 

tincu

New Member
Pot fi inmultiti cu metoda lui CocoT si crengute de trandafiri altoiti? Vor pastra trasaturile altoiului?
 

shalymar

Member
Eu va scriu aici din experienta proprie cati trandafiri am pus atatia am prins. Metoda este una foarte simpla si am aflat-o de la o doamna care are o gradina plina de trandafiri acum cred ca o pot numi chiar colectie.
Se taie crenguta de trandafir care are o floare trecuta(maceasa) in varf si trei perechi de frunze,se elimina primele doua perechi de frunze de jos si se face o gropa de vreo 30-40 cm in pamant, se ia o baliga de vaca uscata, din acelea pe care le gasiti la tara pe drum si se amesteca intr-o cutie de tabla cu putina apa si un pumn de pamant , acesta va fi ingrasamantul care stimuleaza inradacinarea si hraneste trandafirul adaugati cate doua linguri din acest tratament pe fundul gropii, infigeti lastarul si il musuroiti cu pamant apoi ii puneti un pet de 2.5 l taiat ca protectie si asteptati primavara urmatoare, apa se pune cam la 1.2 - 1 l
initial apoi doar daca este seceta prea mare mai udati lastarii. Metoda are reusita 100%, am prins intr-un an si trandafirul primit de sf valentin in dar de la prietenul meu , l-am lasat in apa pana s-a incalzit afara si apoi l-am plantat.
Mult succes la toata lumea si flori frumoase!
 

angela draganoiu

Active Member
trandafirii de la florarie sint, in general, din import si astia nu rezista in gradina peste iarna, si fac numai o singura floare spre deosebire de cei englezesti care fac multe flori toata vara pina toamna tirziu.
prin metoda descirsa de Shalymar tradnafirii se pot inmulti incepind cu 15 august si pina toamna tirziu, pina cind nu apar noptile cu temperaturi sub zero. sigur ca se pot pune in pamint si primavara insa vremea rece ii va prinde inca firavi si exista riscul foarte mare sa degere peste iarna.
 

shalymar

Member
Scuza-ma ca te contrazic angela, dar al meu a inflorit dupa un an, e adevarat ca face flori mai micute decat atunci cand il cumperi dar daca ii rupi florile trecute si nu lasi macesele sa se matureze sa stii ca infloreste in continuare . Eu am o alee de trandafiri in gradina si azi tocmai am aflat ca e pe cale sa mi se imbogateasca colectia cu inca trei galbeni, a primit cumnata mea un buchet :) si eu ca o cersetoare i-am zis sa-i pastreze pana le trece floarea si sa mi-i dea mie :oops:
 

DIANA7

Member
Am si eu o problema vis a vis de trandafiri. Nu pot spune ca sunt chiar incepatoare, pentru ca am prins ceva trandafiri din butasi. Primavara asta, vazand catalogul Bakker, am comandat si eu cate ceva( cam 300 ron, ca nu ma lasa sufletul... cine a vazut catalogul, ma intelege.....) printre care si niste trandafirasi curgatori " gemma". Au fost ambalati in pungi neperforate, cu radacinile spalate. I-am plantat, au dat niste lastarei, dupa care s-au uscat. Am crezut ca am gresit eu cu ceva, insa prietena mea a patit la fel( cu aceeasi trandafirasi) care sa fi fost cauza? Mor ca nu mi s-au prins, pentru ca erau superbi in catalog!!!!!!!!!!!
PS aceasta nu se vrea a fi o anti reclama la aceasta firma, pentru ca de altfel mi-au fost restituiti banii pentru ce am reclamat ca nu a fost ok, insa eu am ramas cu bani si fara flori... nu era ceea ce voiam.... :cry:
 

zab

New Member
Buna,
sunt noua pe acest forum si am si eu cateva intrebari legate de aceasta metoda de inmultire (pe care o consider foarte buna pentru ca stiu sigur ce trandafir voi avea in primavara viitoare... :D )
Am pus deja la prins sub PET, 23 butasi. Am procedat exact cum m-ati invatat si au cam 2 saptamani. Cativa au frunzele inca verzi si cativa au partea de sus a butasului uscata.
Puteti, va rog, sa-mi spuneti daca e nevoie sa desfac dopul in aceste zile calduroase? E nevoie sa le pun apa in sticla din cand in cand ?
Multumesc
 

angela draganoiu

Active Member
Zab cred ca poti scoate dopul citeva ore pe zi, ai grija insa si protejeaza-i cu ceva, iarba sau altceva de soarele prea arzator butasii sint inca mici si n-au putere sa lupte cu soarele, cum o fac trandafirii maturi. vezi si din aceasta cauza se pun la prin toamna. de udat ............ ce sa spun sub sticla fac condens deci pamintul e ud si prea multa apa strica. uita-te prin dop, cind il scoti, si vezi daca e nevoie sa uzi, dar uda pe linga sticla si nu in sticla. apa pui numai dupa ce trece soarele.
 

zab

New Member
Multumesc, Angela. Asa am sa fac.
Daca stau bine si ma gandesc , cei cu frunzele inca verzi, sunt cei care sunt sub visin in partea de est a curtii unde este soare doar dimineata. Cei care cred ca s-au uscat , sunt in soare de dimineata pana seara. Am sa-i protejez cu niste gazon pe care tocmai l-am tuns aseara. Multumesc, inca o data.
Dana
 

AngelEyes

Member
Zab incearca data viitoare sa-i pui la prins la umbra...chiar daca au umbra toata ziua,nu e nici o problema daca au si lumina.Vei avea sanse mai mari la prins asa.Iar de udat uzi cand vezi ca nu se mai formeaza condens pe sticla.Dopul il poti scoate o ora pe zi ...Am si eu 4 butasi pusi la prins...si doar 2 mai au frunzulitele verzi :) Sper sa se prinda macar unul pt ca sunt de dulceata si imi doresc f mult un trandafir de acest gen.
 

zab

New Member
Mi-ar parea rau sa nu se prinda decat cei de la umbra. Daca ati stii cat am muncit.... Cel mai greu mi-a fost sa gasesc gunoi de grajd si sa sap atatea gropi.
Am sa mai pun altii in toamna, nu ma las.
Visez sa am curtea plina de trandafiri. :rose: :rose: :rose: :rose:
Multumesc
 

AngelEyes

Member
Sper sa se prinda macar cativa,sa nu fi muncit degeaba...Eu am mai incercat anul trecut sa ii prind sub pet si nu am reusit...asa ca in primavara asta am cumparat 6 deja inradacinati :D Insa voi mai incerca si eu in toamna sa butasesc trandafiri,atunci sunt cele mai bune sanse sa se prinda.
 

ghia_don

Active Member
Cele mai bune rezultate le are butasirea din august , septembrie, cind procentul de prindere este de minim 90%.
Eu plantez butasii in pamint amestecat cu nisip, acopar cu o sticla, ud foarte des ca sa nu se usuce pamintul, si nu umblu la sticla decit in primavara urmatoare.
 
Sus