Inmultirea streptocarpusului

mena

Member
Clau, bucurie mare ai avut tu azi cu puiutii de strepto.
Sa-ti traiasca si sa se faca mari. :D
Am si eu puse la prins o gramada de frunze si le pazesc ca pe Sfintele Moasti doar, doar ma fericesc si pe mine cu vreun puisor. Daca se va intampla minunea si la mine o sa vin sa ii laud aici la voi :)
 

ena

Member
Ce bine ca ne-ai zis, Claudia... Si ce repede s-au miscat... Sunt impresionata! Ai mei abia incep sa faca puiuti si sunt pusi de la sfarsitul lui august.
 

Fleur

Active Member
Si la mine tot cei pusi la sfarsitul lui august au inceput sa miste si am gasit azi la cei luati de la Ivana si pusi in 12 septembrie.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mi-am cumparat de la Baumax o mini-sera - e o cutie mititica, cu un capac transparent prevazut cu gauri de aerisire.
In cutiuta asta am pus printre alte pui de plantute si doua frunze de strepto....le place foarte mult!! Arata excelent si cresc f bine...
Prin urmare, sa fie doar mediul sau e si perioada care le face sa creasca atat de frumos???
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mersi, Fleur, si puii de violeta sunt tot in minisera!
Sa vedem cum se vor dezvolta mai departe...
 

MONIS

Member
o frunza de strepto cu codita aferenta a facut radacini in apa...si asta doar intr-o saptamana... :) niciodata nu mi-am inchipuit,intrucat eu tot incercam prin fragmente de frunza in minisera,insa fara nici un rezultat
 
Cu codita sau fara?

Buna seara tuturor.
Urmeaza sa primesc niste frunze de strepto (multumesc, Fleur) si as vrea sa intreb daca este mai util sa-i pun la prins creandu-le o "codita" artificiala din nervura de pe mijloc sau ii pot lasa asa, cu taietura orizontala neatinsa?
Va multumesc.
 

Fleur

Active Member
Pana acum nu stiam ca si streptocarpusii pot sa faca prima floare altfel decat trebuie. Credeam ca numai violetele fac asta.
Saptamana trecuta mi-a inflorit un streptocarpus care nu semana cu nicunul care stiam ca-l am. Misterul s-a elucidat cand a inceput sa infloreasca a doua tija de flori: era roulete cherry.
http://fleur.sunphoto.ro/streptocarpusi/15080332
Probabil primele flori erau ale unuia din parinti :)
 

michaela

Active Member
Fleur, cred ca e specific tipului Roulette si la mine azur a facut la fel ba inflorea albastru, ba roulette azur :rofl:

michaela a spus:
Intrebam despre cel de sus ce poate fi......... e un roulette azur.......... :rofl: , o mutatie ceva... :?
 

jkati

Member
Azi mi-a inflorit primul meu Streptocapus. Am reusit sa-l inmultesc din frunze primite de la Erwin anul trecut in martie. Este Fleischle Princesse. Nu aveti idee ce mult ma bucur.
 

aura62

Member
Felicitari pentru reusita, sa-ti traiasca! si sa-i vedem si noi floricelele :D

PS. Eu am pus cateva fragmente de frunze in perlit si acum au radacinute mici. Pot sa ii pun in pamant sau astept sa apara puisorii?
 

emeclau

Active Member
eu zic Aura sa nu le deranjezi, ca daca au facut radacini , pot face si puii in perlit :D
de altfel, sunt unii care nu folosesc decat perlit pentru inmultirea prin frunze cu rezultate excelente :wink:
 

marirogo

Active Member
In 1 octombrie am pus si eu primele frunze(n-am mai pus pana acum :!: )
de streptocarpusi la inmultit. Sa vedem ce noroc voi avea.... Va tin la curent cu ce se intampla!
 

diana999

Active Member
bafta marirogo :wink:

primele mele frunze de streptocarpus cumparate la sfarsitul lunii mai, arata asa:
:indragostit: sunt foarte incantata de puiutzi si ma gandesc sa-mi maresc colectzia la primavara.
oare puii crescutzi din frunze se adapteaza mediului in care cresc?
nu am vrut sa tai frunzele pt ca sa nu risc :oops: dupa cum se vede si in ultima poza, o frunza s-a topit destul de repede,deabia a reusit sa faca un puiutz...in rest nu am avut probleme si conditziile n-au fost deosebite.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Felicitari Diana!
Eu am avut numai esecuri cu frunzele...Doar una a apucat sa faca un puiut dar e mic-mic si il astept demult sa creasca.
 
Sus