Inmultirea prin seminte

emeclau

Active Member
multumesc, Diana, esti foarte draguta :hug:
finalitatea este aceeasi, mie acest termen mi-a venit primul in minte, nefertilizat, adica nefacut sa produca, sa creeze, sa nasca .... :rofl: :rofl: :rofl: ...adica nepolenizat :*
mai imi vin in minte tot felul de cuvinte, insa risc sa nasc si eu :rofl: :rofl: ...niste prostii mai mari ca mine :oops: :oops: :rofl:
 

diana999

Active Member
multzumesc :oops:
ai dreptate, se poate spune si asa dar pe mine gandul m-a dus in alta parte....
Cat de minunate sunt plantele! Fac semintze, care germineaza si se transforma in plante minunate.
 

emeclau

Active Member
am recoltat 2 din cele 3 capsule de seminte obtinute din incrucisarea Stop light X Michaela; prima dintre ele am desfacut-o asa cruda si am incercat sa presar semintele ..nu am mai avut rabdare sa le pun la uscat si doream sa vad daca iese ceva si asa; nu a iesit :gandit: :nu stiu:
cea de-a doua capsula cu seminte am lasat-o la uscat cateva zile si pe urma am presarat semintele uscate pe substrat ; asta a fost cam pe 7 ian ., iar zilele acestea am observat ca au iesit :) :D
sunt foarte mici, cam 1 mm, de abia se observa cu ochiul liber, insa sunt acolo :wink:
substratul pe care il folosesc pentru germinarea semintelor de strepto este format din perlit, Florimo A si vermiculit, bine amestecate, maruntit vermiculitul, substratul sa fie umed ,dar nu sa musteasca de apa;
drept recipient folosesc cutie de plastic transparent din acelea in care primesc diferite produse la market , insa sa fie patrata, putin inalta si neaparat cu capac!
capacul il tin inchis permanent si deocamdata nu am facut gauri de aerisire! temp . este in jur de 15 grade si lumina este asigurata de neoane, unul cald si celalt rece !
sunt curioasa ce posibile culori vor avea florile, acestea sunt rezultate din Stoplight tata si Michaela mama ; mai am o capsula care este din incrucisarea inversa: Stop light este mama si Michaela este tata ;
 

michaela

Active Member
emeclau a spus:
Ghia, uite-l pe unul inflorit :)



si Micha....sa stii ca dragutul strepto Micha e bun de prasila ...cred ca voi obtine o capsula cu seminte din incrucisarea cu Stoplight :)
al tau a fost mama si Stoplight a fost tata :rofl:
a inceput sa creasca pistilul si parca a inceput sa se rasuceasca ...asa se intampla? ca tu stii :wink:
Cam tarziu... raspunsul meu :roll: ... dar asa face, eu cand am vazut spiraluta semideschisa.... am cules
p.s- am atatia copiii........... :rofl: :rofl:
 

emeclau

Active Member
ooooh, Erika, cred ca mai trebuie ceva pana vom vedea si flori ...si asteptarea asta va fi tare luunga :astept: :gandit: :D
Micha, a trebuit sa ma documentez si sa fac cum imi zice intuitia, insa m-a ajutat foarte mult experienta cu semintele de la tine :hug:
sa inteleg ca ai si tu multi multi strepto Michaela ?? :rofl: :rofl:
 

emeclau

Active Member
trebuie a stiu, ca altfel mor de curiozitate ca si pisica: le-ai luat de la Becky, de pe Ebay?
am si eu puse de 2 zile si ...vreau sa stiu daca vor iesi :D
eu le-am cumparat in toamna tarzie si le-am tinut in frigider pana acum :gandit:
 

emeclau

Active Member
nu mi-ai raspuns :rofl:
pentru ca doream sa le plantez primavara, am inteles ca am sanse mai mari sa germineze si sa vad si plante cu flori
cei care doneaza sau fac schimb de seminte le pastreaza tot la frig si semintele sunt viabile intre 2-5 ani ( banca de seminte de AV si strepto)
 

emeclau

Active Member
sa mai dezvolt subiectul , pentru cei doritori sa afle cum procedez cu semintele
am incercat si varianta Florimo + perlit+ vermiculit, merge foarte bine ( sau orice alt substrat bun universal pt. flori)
puneti acest amestec intr-o caserola de plastic , trasparenta, cu capac, cam 2 -3 cm sa fie de inalt substratul, presarati semintele pe el, fara sa le acoperiti ( foarte important) cu substrat
daca aveti probleme in a le semana, dat fiind dimensiunea foarte mica a acestora, scuturati bine semintele din pastaie cu mana pe o bucata de foaie alba , faceti o gaura in mijloc cu un vf. de ac si presarati pe acolo semintele , plimband foaia deasupra caserolei
udare: fie faceti gauri pe fundul caserolei si udati prin scufundare, fie puteti pulveriza usor din cand in cand
eu nu folosesc ingrasamant pana nu rasar puii si au cel putin 2 luni
unele seminte germineaza mai repede , altele au nevoie si de 6 sapt. pana ies, deci nu va grabiti cu aruncatul
lumina:au nevoie de lumina ( naturala sau neoane) , insa categoric fara soare direct!
temp:mie mi-au iesit si la 10 grade ( in beci, la neoane) si la 24-27 de gr. ( in casa , pe pervaz)
cred ca factorul vital este lumina , urmat de un substrat foarte bine drenat si aerat, plus seminte viabile
mult spor cu ele! daca mai aveti intrebari, va raspund cu mare drag
 

diana999

Active Member
Claudia, aerisesti semintele ? Eu nu le-am aerisit deloc, dar nici n-a iesit nimic. Si crede-ma ca nu m-am grabit sa le arunc....
 

carmenushka

Active Member
Diana eu din plicul de seminte de la Dibleyes cred ca am o plantuta...daca n-o fi vreo buruiana :) dar nu cred ca le-am pus in cocopeat si ala nu face buruieni :) au fost 2 dar una a decedat din prea marea mea curiozitate. Piticania cealalta are 3 frunzute minuscule
 

emeclau

Active Member
nu, nu le aerisesc , Diana
si inca un mic tip: dupa ce au puii cam 2-3 luni, chiar daca va ies ochii din cap sa faceti asta, musai transplantati tot la 2 sapt. in substrat nou; asta cica stimuleaza foarte mult streptosii pitici sa creasca, astfel ca in aprox. 4 luni vor fi si flori
e tare greu, am inceput si eu trasplantarile, insa al naibii ...asta e treaba de chinez batran
nu stiu Diana ce sa zic, insa ceva cu siguranta nu le-a placut: eu am luat 9 capsule cu seminte de pe ebay si mi-au iesit toate, cu exceptia uneia singure
am plantat si 2 capsule obtinute de mine si mi-au iesit amandoua, cu acestea sunt la faza de transplantari, sper in toamna sa vad si eu ce am obtinut
 

diana999

Active Member
Felicitari Carmen, Claudia :clap:

Cred ca nu le-a placut cocopeat-ul. Recent am incercat sa inradacinez o frunza si jumatate a putrezit.
Aviz amatorilor: folositi substrat Florimo+perlit, nu cocopeat
 
Sus