Inmultirea prin frunze

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Din experienta mea am observat ca au nevoie de circa 3 saptamani pentru inradacinare, dar depinde de frunze, unele sunt mai lenese, altele mai harnice.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Anysa, cred ca mergea mai repejor daca ai fi avut un substrat mai aerat. Data viitoare pune si perlit in amestecul de pamant/turba, cam 50%
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Eu in acest an nu am pierdut nici o frunza :dans:
Toate au facut puiuti. In ceva saptamani va trebui sa incep sa-i separ.
 

Anysa

Member
Sunt f suparata:(, puii de la violeta putrezesc, si au stagnat, nu mai cresc, ce sa fac? erau primii mei pui. :cry:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Substratul e foarte greu, retine multa apa si din cauza asta mor. Mi-e greu sa cred ca mai poti face ceva acum, din pacate...Cred ca trebuie sa o iei de la capat.
Cumpara neaparat perlit pe care il combini 1:1 cu pamant (jumatate perlit/jumatate pamant).
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Sunt de acord cu ceea ce a spus gradinar, plus substratul mi se pare si uscat.
Pelitul face substratul mult mai usor si mai aerat ceea ce pentru pui este ideal.
Intre21-23 noiembrie este expozitie de violete africane la Gradina Botanica din Bucuresti. Incearca sa ajungi pe acolo, sau poate ai o cunostinta care te poate ajuta. Cu siguranta vor avea frunze de vanzare.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Frunzele sunt dintr-o varietate pe care ti-o doreai neaparat? Cum se numea? Nu gasesti de luat de la altcineva?
 

Anysa

Member
Sunt frunze obisnuite de la o violeta oarecare, nu imi doresc ceva unic, nu am ajuns acolo, inca. Era ceva nou pt mine, dar...n-am reusit. Persoana care mi-a dat frunzele sta f departe de mine, ajung rar acolo.
 
Sus