Inmultirea prin frunze

IoanaTweety

Active Member
Da, frumoasa casuta nimic de zis, dar pe langa ca stau cu frunzele aproape lipite de tavanul acela, nu vad pe unde dumnezeu intra lumina la ele. Ca pui mai degraba se bucura cand au lumina, nu cand au casuta. :)
 

bebe Iris

Active Member
sicamin a spus:
Bebe iris ,frumoasa casuta le-ai aranjat la floricele ! :clap:
Mult succes la inmultirea violetelor !
Multumesc! :D :*
Nu intentionam sa le inmultesc asa de tare, doream doar cate o bucata puisor din fiecare fel de frunzulita pe care am primit-o...doar ca au iesit mai multi puisori. Din aceasta cauza nici nu mi-am notat pe ghivece ce tip sunt.
 

bebe Iris

Active Member
IoanaTweety a spus:
Da, frumoasa casuta nimic de zis, dar pe langa ca stau cu frunzele aproape lipite de tavanul acela, nu vad pe unde dumnezeu intra lumina la ele. Ca pui mai degraba se bucura cand au lumina, nu cand au casuta. :)
Daca puneam pe pervaz 6 paharele si restul pe o masa la 2 metri de fereastra aveau mai multa lumina? Nu sunt conditiile ideale, este adevarat, dar spatiu mai mult nu am, puiutii sunt mai multi decat erau planificati si pana nu infloresc sa vad care ce sunt, nu stiu daca pot sa dau cuiva din ei. Iar de aruncat, eu nu-i arunc, mi-e mila sa arunc si o frunzulita rupta din greseala...
 

dorica

Member
e foarte bine asa bebe Iris
iarna nu sunt conditii prea bune din lipsa de spatiu.
am vz ca ai inmultit si strepto care e f greu de inmultit
 

IoanaTweety

Active Member
Stai linistita bebe iris, nici eu nu stau grozav la iluminare, tot pe pervaz le tin si la maxim 1 metru de geam. Am noroc ca e lumina toata ziua. Nu cred sa moara din cauza asta, doar ca vor stagna nitel in crestere. Oricum, bafta multa si sa=ti traiasca.
 

akhalteke

Member
Am si eu un puisor prins din frunza, de la "albastreaua" mea, care tot infloricioasa e de cand am cumparat-o. Deocamdata puisorul o duce bine, creste de la o zi la alta. :D In poza era mai mic, a mai crescut de atunci.
 

IoanaTweety

Active Member
Danya, treaba cu ruptul bobocilor la puii mici mici e cu 2 taisuri:
- pe de o parte e nociv, iei din puterile puiului de a creste
- pe de alta parte, la varietatile cu fantasy, te asiguri ca va iesi cum trebuie. daca e sport poti sa-l anihilezi cu totul (daca ai inima s-o faci, normal ) :rofl:

Diana, la violetele cu frunze variegate puii cand sunt mici sunt intai albi albi, dupa care incep sa se inverzeasca progresiv. Deci e perfect normal. Poti separa puii cand peste 50% din frunzele puiului sunt verzi. Ah si pe langa albi, pot fi si roz sau crem.
:D
 

diana999

Active Member
IoanaTweety a spus:
Danya, treaba cu ruptul bobocilor la puii mici mici e cu 2 taisuri:
- pe de o parte e nociv, iei din puterile puiului de a creste
- pe de alta parte, la varietatile cu fantasy, te asiguri ca va iesi cum trebuie. daca e sport poti sa-l anihilezi cu totul (daca ai inima s-o faci, normal ) :rofl:

Diana, la violetele cu frunze variegate puii cand sunt mici sunt intai albi albi, dupa care incep sa se inverzeasca progresiv. Deci e perfect normal. Poti separa puii cand peste 50% din frunzele puiului sunt verzi. Ah si pe langa albi, pot fi si roz sau crem.
:D
:whew: Am crezut c-am gresit eu cu ceva.
Multumesc Ioana :rose:
 

bebe Iris

Active Member
Offf, ma gandeam eu ca trebuie rupti...
Ena nu sunt sigura dar se poate sa le fi pus un pic de guano in substrat, cand l-am preparat.
 

ena

Member
Spor la rup bobocii!
Pentru inverzirea puilor poti folosi sulfat de magneziu. Si trebuie sa aiba suficienta lumina si caldura ca sa se inverzeasca mai repede noile frunze.
 

diana999

Active Member
ena a spus:
Spor la rup bobocii!
Pentru inverzirea puilor poti folosi sulfat de magneziu. Si trebuie sa aiba suficienta lumina si caldura ca sa se inverzeasca mai repede noile frunze.
O sa-i mut mai aproape de geam. Multumesc :rose:
 
Sus