Inmultirea prin frunze

isabella

Active Member
Am pus si eu in toamna doua frunzulite de violeta direct in pamant . S-au prins ambele si fiecare frunzulita a facut cate 5 puiuti minunati . Dupa desprinderea puilor mi-a fost mila sa arunc frunzulitele si le-am pus din nou in pamant si ....au facut din nou puiuti :D :D :D
Aici sunt cei 10 puiuti si cele doua frunzulite eroine:
http://flower.sunphoto.ro/experimente_d ... DFHZTWAISF
 

isabella

Active Member
Eu nu am putut sa le arunc , am mai auzit cazuri cand frunzele au facut mai multe ture de pui :D Aveau radacinute sanatoase asa ca nu am gresit ca le-am pus din nou la ''ouat'' :D Cred ca de obicei se arunca frunza sau se taie cand puiul e destul mare...
 

isabella

Active Member
Roxana, eu vorbesc din experienta mea si din ce am auzit , sper sa nu dau sfaturi gresite nimanui :D
 

mycka_rose

Member
isabella a spus:
Am pus si eu in toamna doua frunzulite de violeta direct in pamant . S-au prins ambele si fiecare frunzulita a facut cate 5 puiuti minunati . Dupa desprinderea puilor mi-a fost mila sa arunc frunzulitele si le-am pus din nou in pamant si ....au facut din nou puiuti :D :D :D
Aici sunt cei 10 puiuti si cele doua frunzulite eroine:
http://flower.sunphoto.ro/experimente_d ... DFHZTWAISF
super, tare darnice frunzulitele, cam la cat timp ajung sa infloreasca puii?
 

isabella

Active Member
draga mycka, eu abia de anul trecut am inceput sa le inmultesc asa ca imi pare rau insa nu te pot ajuta pentru ca sunt in faza in care astept sa infloreasca insa te voi anunta la primul puiut inflorit :D
 

mycka_rose

Member
isabella a spus:
draga mycka, eu abia de anul trecut am inceput sa le inmultesc asa ca imi pare rau insa nu te pot ajuta pentru ca sunt in faza in care astept sa infloreasca insa te voi anunta la primul puiut inflorit :D
merci mult, si eu sunt in aceeasi situatie, tot de prin toamna anului trecut am intrat in febra asta si sunt curioasa, pentru ca puiutii mei nu dau semne inca:mrgreen: :mrgreen:
 

Fleur

Active Member
Puii infloresc dupa aproape un an. Cel putin 9-10 luni dureaza de la frunza la floare.
 

isabella

Active Member
Roxana , avem sau nu avem rabdare , oricum nu avem de ales, trebuie sa asteptam :D E bucuria mai mare dupa atat asteptare...
 
Sus