Inmultirea orhideelor

daniel 1966

New Member
Buna ziua ,am si eu o intrebare.In primavara am cumparat o orhidee phalaenopsis sotiei mele,dupa ce au cazut florile am taiat cele doua tulpini florale asa cum am vazut pe forum(la primul nod de la baza),asta se intampla acum vreo 3 luni ,acum de la baza frunzelor au dat inca doua tulpini care au in jur de 20 cm.Acum apare problema mea,tijele pe care le-am taiat le-am scurtat pe fiecare la 2-3 noduri si le-am introdus in apa ,dupa aprox. 3 luni din doua a rasarit ceva in dreptul unor noduri,pot fi plante noi?Mai jos postez si doua fotografii cu cele doua tije.IMG_20151125_080917~4.jpg IMG_20151125_081122~2.jpg
 

victor

Active Member
Bună, Daniel!
În primul rând, nu știu cine ți-a spus că trebuie să tai tijele de la primul internod de jos.
Tijele rămase fără flori nu trebuiesc tăiate deloc, dacă nu se usucă.
Chiar dacă rămân fără flori, tijele pot să mai crească(dacă nu se usucă vârful de creștere)și să înflorească din nou.
Dacă se usucă vârfurile de creștere ale tijelor, numai atunci trebuie să tăiem tija de sub ultimul internod care a fost înflorit.
Ramificațiile sau keiki apar întotdeauna de sus în jos.
La tine, pe tija tăiată, a apărut o ramificație florală. Este păcat, nu va avea putere să înflorească.
Dacă nu se tăia tija, aveai o înflorire frumoasă.
Se pot obține keiki de la tije tăiate și introduse într-o miniseră, dar este foarte greu ca acel keiki să și ajungă plantă matură.
 

dianaelena

New Member
Buna din nou!Am zis sa va tin la curent cu ce se mai intampla cu orhideele mele :D din pacate, acum cand le-am verificat pe sub vata sa vad cum se dezvolta keiki, am rupt un varf de tija cu 3 boboci mici si tare imi pare rau dar faptul e consumat,le-am dat si nutrienti si cea mai mare orhidee am mutat-o acum o luna intr-un pet de 5l taiat si pe o tija unde i-am pus vata cu atonik a inceput sa creasca un puiut,arata ca un mugure deocamdata si l-a alta orhidee pe care am stresat-o mai mult, la fel, sub vata am gasit mugurasi si s-a umplut de boboci,are 4 tije!sunt f multumita dar trebuie sa am si rabdare multa.Am observat ca au inceput sa creasca mai repede keiki sub vata la orhideele cu tijele mai inchise la culoare,la cele cu tijele verde crud merge mai greu.Tot la orhideea asta am pus polen de la alta si s-a prins, s-a ingrosat floarea,inca nu i-au picat petalele uscate dar presupun ca acolo vor fi seminte,la fel am facut si la alta.cand vor fi gata semintele si ce o sa fac cu ele?am inteles ca e mai dificil de crescut din seminte. La mai multe orhidee frumoase!
 

victor

Active Member
Felicitări, Diana!:openrose:
Dacă ai reușit să polenizezi, în curând vor apare și păstăile cu semințe.
Semințele sunt extrem de mici, de aceea este aproape imposibil să le înmulțim prin semințe.
În mediul lor natural, semințele germinează doar cu ajutorul unor spori de ciupercă.
Aceasta simbioză se poate realiza și acasă, dar trebuie să găsești acea ciupercă, plus alte condiții speciale.
 

lencic

New Member
salut. am si eu o orhidee care a dat un pui pe tija ,care se usuca. spuneti ce sa fac?
 

Atașamente

victor

Active Member
Bună ziua, Iencic!:openrose:
Nu știu la cine te referi că se usucă, keiki sau planta mamă?
În poză keiki nu arată că s-ar usca, poate planta mamă să aibă probleme.
 

lencic

New Member
Bună ziua, Iencic!:openrose:
Nu știu la cine te referi că se usucă, keiki sau planta mamă?
În poză keiki nu arată că s-ar usca, poate planta mamă să aibă probleme.
eu iam schimbat pamintul si iam inlaturat radacinile moarte
se usuca stibla pe care creste puiul,iar planta mama e foarte slabita nici nu avra radacini noi
 

victor

Active Member
Scoate planta din vas și taie rădăcinile putrezite.
Dacă tija portantă care are keiki, se usucă, taie tija și bag-o într-o sticlă, cum ai văzut la mine.
Am văzut că planta ta are și 2 noi tije.Planta nu va avea putere să susțină acele tije, planta se va epuiza și va muri.Eu aș tăia acele tije și aș băga și planta într-o pungă, ca să asiguri o atmosferă de miniseră, care să ajute frunzele să nu se deshidrateze.
Caută pe forum acest subiect și vei ști cum să procedezi.
 

lencic

New Member
dar cu asta ce sa fac?
e sanatoasa si a dat un pui de la radacina?
20151220_140151[1].jpg
Scoate planta din vas și taie rădăcinile putrezite.
Dacă tija portantă care are keiki, se usucă, taie tija și bag-o într-o sticlă, cum ai văzut la mine.
Am văzut că planta ta are și 2 noi tije.Planta nu va avea putere să susțină acele tije, planta se va epuiza și va muri.Eu aș tăia acele tije și aș băga și planta într-o pungă, ca să asiguri o atmosferă de miniseră, care să ajute frunzele să nu se deshidrateze.
Caută pe forum acest subiect și vei ști cum să procedezi.
Scoate planta din vas și taie rădăcinile putrezite.
Dacă tija portantă care are keiki, se usucă, taie tija și bag-o într-o sticlă, cum ai văzut la mine.
Am văzut că planta ta are și 2 noi tije.Planta nu va avea putere să susțină acele tije, planta se va epuiza și va muri.Eu aș tăia acele tije și aș băga și planta într-o pungă, ca să asiguri o atmosferă de miniseră, care să ajute frunzele să nu se deshidrateze.
Caută pe forum acest subiect și vei ști cum să procedezi.
cea care are 2 tije e alta planta care a dat un pui de la radacina si nu prea am inteles ce sa fac cu ea din cele spuse de tine
 

lencic

New Member
dar cu asta ce sa fac?
e sanatoasa si a dat un pui de la radacina?
Vezi atașament 969


cea care are 2 tije e alta planta care a dat un pui de la radacina si nu prea am inteles ce sa fac cu ea din cele spuse de tine
dar as vrea sa ne intoarcem la planta care are keiki pe tija si la care se usuca tija. daca eu i-am schimbat pamintul ,i-am curatat radacinile,ea nu are sanse de a-si reveni?
nu va da radacini puiul de pe tija?
 

Atașamente

victor

Active Member
Din postarea ta, eu asta înțelesem, dar nu este nimic.
Planta cu tije și keiki este ok, las-o așa și să o îngrijești cu atenție, este foarte harnică.
Eu ți-am răspuns ce să faci cu tija, o tai și o pui într-o sticla.
Cât despre keiki mei, am postat acest subiect, dacă cauți vei găsi.
 

lencic

New Member
ce ati facut de are atitea keiki?
am v
Din postarea ta, eu asta înțelesem, dar nu este nimic.
Planta cu tije și keiki este ok, las-o așa și să o îngrijești cu atenție, este foarte harnică.
Eu ți-am răspuns ce să faci cu tija, o tai și o pui într-o sticla.
Cât despre keiki mei, am postat acest subiect, dacă cauți vei găsi.
ok o tai si o pun in sticla ,dar spune te rog cum sa am grija de ea daca o pun in sticla cum s-o ud ,sa-i pun capacul la sticla sau nu? cit timp s-o tin acolo?si cit de lunga s-o tai .
iti multumesc mult pu raspunsuri si ajutor.
 

victor

Active Member
Tija se taie de obicei de jos, dar în cazul tău de unde este verde.
Tija se pune în sticlă cu keiki în sus.Se pulverizează pereții interiori ai sticlei, dar să nu fie prea mare umezeală, se formează ciuperci pe tijă.
Se pune capac la sticlă, dar se aerisește zilniccîte 5 minute.Tija se ține în sticlă până keiki face rădăcini suficiente și vor avea cel puțin 5 cm lungime.
Succes!:openrose:
 

dianaelena

New Member
salutari si craciun fericit!am si eu o intrebare,de ce se ofilesc bobocii la phalae?parca citisem ceva de lipsa de magneziu si se pune sare amara? sau am gresit eu cumva si asta e consecinta,intr-adevar,la una din ele,v-am spus eu in ultima postare ca am rupt din greseala un varf de tija cu 3 boboci f mici,pe tija i-au mai ramas 3 boboci din care a reusit sa se deschida unul dar floarea s-a ofilit in cateva zile urmatorul boboc parea ca vrea sa se deschida dar s-a ingalbenit putin si s-a stafidit asa si cred ca si al 3-lea urmeaza sa se usuce.La alta,pe care cred ca am udat-o mai rar ,bobocii de pe tija sunt f mici si deja ingalbeniti cativa,cred ca nu a primit nici suficienta lumina pt ca tija e verde deschis.Alta s-a ingalbenit de sus in jos si mai jos are un keiki sau o tija ,inca nu imi dau seama ce e,cred ca ar fi bine sa tai varful tijei cat e partea care e galbena,nu? Ah, si majoritatea keikilor de sub vata s-au dovedit a fi tije florale,doar de 2 sunt sigura ca sunt keiki. cum sa procedez cu uscarea bobocilor?multumesc
 

victor

Active Member
Bună ziua, Dianaelena!:openrose:
Cauza îngălbenirii bobocilor florali se datorează curenților de aer, udării plantei cu apă mai rece decât temperatura ambientală din casă sau din lipsă de lumină.
Nu are legătură cu lipsa de magneziu, asta este valabil în cazul îngălbenirii frunzelor bătrâne.
Dacă ții plantele pe pervazul de la fereastră, lângă calorifer, atunci asta este cauza.Acolo se formează curenți de aer, plus că aerul va fi uscat, iar aerul uscat este altă cauză care duce la îngălbenirea bobocilor.
Sărbători fericite!:openrose:
 

Laura_daniela

New Member
Salutare

Am si eu o orhidee phalaenopsis ,aproape de frunze ia dat un ''puisor''(un betisor cu boboci) l-as putea taia si planta in scoarta(pamant)??
As vrea sa pun si poza dar sunt noua pe site si nu stiu,, asa ca cei vechi indurativa de un nou venit :wink:
in partea dreapta jos,sub scris, scrie incarca un fisier si acolo poti sa adaugi poza
 
Sus