Inmultirea orhideelor

akhalteke

Member
Am si eu o intrebare.
Am primit de ziua mea un Phalaenopsis de la sotiorul meu, dar am luat teapa, pt. ca cei de la care a cumparat-o numai ei stiu in ce conditii total nefavorabile au tinut-o si cate galeti de apa i-au dat, caci in momentul in care am scos-o din folia de cadou i-au cazut aproape toate frunzele, a mai ramas doar una, pe jumatate neagra si ea, apoi a cazut si dansa, bobocii....., chiar si planta mama, ramanand doar cele 2 tije florale. Pt. ca amm vrut sa vad exact cum se prezinta planta, am scos-o din ghiveci, cu gandul de a curata ce se putea pe la radacini. Cand colo.... biata mea Phalae nu mai avea nicio radacina buna, toate erau moarte si se vedeau urmele de putrezire. Deci, nu mai avea sanse de supravietuire. Am taiat cele 2 tije si acum ma intreb daca ma puteti sfatui ce sa fac, daca am sanse sa obtin ceva din tijele astea, ca sa nu se piarda de tot?
 

ghia_don

Active Member
Cel de-al treilea keiki al mamei eroine :wink: e gata de plantare si dupa cum vedeti deja pregateste o tija ...cam strimba, dar sanatoasa :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Super Ghia!
Tare as vrea sa am si eu o mama eroina din asta dar niciuna nu vrea!
Cred ca iau pe de ascuns ceva anticonceptionale de nu devin mame.
:wink: :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Le-as da numai ca cine stie ce fac ele noaptea cand eu dorm.Fug la farmacie dupa pilule.
:wink:
Acum serios vorbind in afara de o phala mini care are keiki nici macar una nu a vrut sa se inmulteasca.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Avand radacinile in aer si ele neavand parte ca si cele din scoarta de apa s-ar putea sa se fi uscat din lipsa umiditatii.Ar fi fost bine daca macar o data pe saptamana sa ii fi pulverizat acea radacina.
Dar mai asteapta ca sigur va face si altele.
:D
 

cory_helen

Active Member
am si eu o rohidee care aea radacinile putrezite... le-am taiat de tot si ciotul respectiv l-am pus la loc in substrat...

si am continuat sa ud planta si sa o ingras - cu ingrasamant de orhidee... cand am verificat ultima data, ii daduse doua radacini noi...

incearca asa... nu o arunca inca... :D
 

CristianG

Well-Known Member
cory_helen a spus:
am si eu o rohidee care aea radacinile putrezite... le-am taiat de tot si ciotul respectiv l-am pus la loc in substrat...

si am continuat sa ud planta si sa o ingras - cu ingrasamant de orhidee... cand am verificat ultima data, ii daduse doua radacini noi...

incearca asa... nu o arunca inca... :D
De obicei o planta suferinda si fara radacini nu ar trebui sa fie "ingrasata" chiar daca apar noi radacini. Insa daca tie ti-a reusit pasenta este foarte bine.Personal vorbind nu as face acest lucru...Felicitari! :D
 

akhalteke

Member
Cory, daca era pt mine mesajul cu ciotul pe care l-ai pus inapoi, din pacate deja l-am aruncat. :cry: Daca stiam mai repede ca mai are vreo sansa.... Dar macar voi sti pe alta data, daca se mai intampla asa ceva. Multumesc! :D
 

cory_helen

Active Member
:) sa stii ca si eu am aruncat-o pana la urma... ca stagna si nu mai avea nici frunze noi nici nimic...

mare atentie la radacini la cumparare... daca sunt un pic stafidite sau uscate, mai bine nu o luati...

ca va fi de unica folosinta... :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si atentie mare la axisul orhideelor atunci cand le cumparati.Daca vedeti ca este moale ca si cum ar fi mucegait inseamna ca planta nu o va mai duce mult.
:wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
La cele monopodiale, (Phale, Vanda), e centrul,partea de sus, locul de unde cresc noile frunze...
 

ghia_don

Active Member
Ia ghiciti cine se pregateste de al patrulea keiki ?? :)
... mama eroina!!!! :mrgreen:
Si asta in aproape doi ani de cind e la mine-n batatura...
Nu merita premiata??? Eu sincer...nici nu stiu cum sa ma mai port cu ea, nu cumva sa nu se supere vreodata pe mine :rofl: ...
 

cory_helen

Active Member
nu... adica nu mi-a trait nici mie... pana la urma am ramas cu 3 orhi... phale...

am o mica intrebare... am luat cambria de la cineva - gabiuta - si am plantat bulbii ieri...

i-am pus in scoarta... si am completat cu perlit... am facut bine? sunt 4 bulbi in 2 ghivece transparente...

oricum, nu am avut alt substrat... sper sa le mearga bine... le voi uda peste vreo 2-3 zile...

:wink:
 

CristianG

Well-Known Member
ghia_don a spus:
Ia ghiciti cine se pregateste de al patrulea keiki ?? :)
... mama eroina!!!! :mrgreen:
Si asta in aproape doi ani de cind e la mine-n batatura...
Nu merita premiata??? Eu sincer...nici nu stiu cum sa ma mai port cu ea, nu cumva sa nu se supere vreodata pe mine :rofl: ...
Nu merita premiata....Planta arata ingrozitor.De fapt acel keiki se va dezvolta langa planta mama.Arata ciudat oricum...... :eek: De obicei keiki cresc pe tijele florale si in niciun caz langa planta.
 
Sus