Inmultirea orhideelor

oanaiulia

Member
:rofl: aia nici macar nu e o tija florala intreaga, e o simpla floare de pe o tija de cymbidium care are probabil 7 alte flori la fel (sau mai multe). Daca se inmulteau asa de usor, erau mult mai raspandite orhideele!
Oh, sau poate e vorba de o tija de la un dendrobium-phalaenopsis, dar nici o sansa! Nu asa se face, e mult mai complicat.
Eu cred totusi ca e o tija..... dar pacat de ea...ca incepe sa se ofileasca... :(
SI totusi....ce fel de orhidee e? Poate gasesc una in ghiveci.... :visator:
http://oanaiulia.sunphoto.ro/Orhidee/96066981

Multumesc!!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Este un cymbidium - infloreste o data pe an, in sezonul rece, si ca sa formeze tija florala are nevoie de o perioada de temperaturi scazute.
Bambusul o sa-l poti pastra, inradacineaza foarte usor :D
 

victor

Active Member
Multumesc pentru aprecieri, LadyBug, Anysa!:pinkrose:
Nu este singura phala cu keiki, a mai avut si altele.
Unul este mare, dar cam puturos, inca nu a facut tije.
Tratez fiecare planta in functie de cerinte.
Folosesc Atonik pentru inradacinare si keiki, nutrienti pe baza de NPK pentru vegetat.
Pentru keiki este cam complicat, trebuie sa ai experienta, altfel riscul de pierdere al plantei este major.
Planta trebuie chinuita pentru inducerea procesului de aparitie al tijelor florale sau a keiki-lor.
Chinuitul +tratamentul cu Atonik sau nutrienti, induce aparitia de keiki, ramificatii florale sau tije florale.
Tratamentul pentru keiki se face doar plantelor care au tije si le-au cazut florile.
Se taie tija de sub ultimul internod de sub ultima floare.
Am in albumul meu cu poze de pe Sunfoto toate orhidutele cu keiki si pui bazali.
Cele mai rezistente orhidee sunt cele obtinute de noi, din keiki sau pui bazali.
Am incercat si cu seminte, dar nu am reusit, mai usor este cu aceasta metoda.
 

LadyBug

Well-Known Member
A-ha, deci a fost cumva tratata, m-a uimit cat de multi pui a facut! Felicitari!

Legat de semintele de orhidee, am sustinut ca nu prea sunt o solutie, sigur mucegaiesc mai devreme sau mai tarziu. daca nu ar mucegai si am reusi sa le crestem, tot ar dura o vesnicie pana la infloreasca, in jur de 7 ani la vande...doar la phale dureaza putin, in jur de 1,5 ani, dar acestea sunt foarte raspandite si ieftine, plus plantele mature mai fac si pui asa ca nu merita osteneala...
 

victor

Active Member
Astazi am tratat orhidutele cu nutrienti.
Eu le tratez doar foliar. Din pacate am facut o boacana, am rupt doua tije la 2 phale, cea xxl si cea cu 2 ramificatii.
Am avut si o surpriza placuta, o phala mi-a facut un pui bazal.:rofl:
 

LadyBug

Well-Known Member
E clar ca te pricepi, le merge de minune. Nu-i problema asa mare ca le-ai rupt acele tije, sigur le vor da altele.
 

Anysa

Member
CITAT:
Planta trebuie chinuita pentru inducerea procesului de aparitie al tijelor florale sau a keiki-lor

Mi-e frica sa intreb dar intreb, cum ai chinuito?:worried:
 

victor

Active Member
Despre chinuirea plantelor sau stres indus si controlat:
In principiu plantele care sunt ingrijite normal, au o crestere si dezvoltare normala.
In aceasta situatie,ele vegeteaza si se dezvolta, dar inducerea tijelor sau a keiki-lor se va face la intervale de timp indelungate sau, in cazul keiki-lor, deloc. Plantele aflate in pericol, simt acest lucru si conform instinctului de conservare, cauta sa-si conserve specia si produc tije, pui bazali sau keiki.
Udarea ceva mai mult decat normal, expunerea plantelor la secete prelungite, unele socuri mecanice, sunt dor cateva din metodele chinuirii plantelo. Ca sa ai control asupra dezvoltarii armonioase a plantelor, trebuie sa cunosti necesitatile lor. Tratamentele cu nutrienti se fac diferentiat, in functie de starea si stadiul de dezvoltare al plantelo.
Culoarea frunzelo, marimea lor, masa radiculara, culoarea florilor, marimea lor, sunt elemente care ne indica necesitatile de moment ale plantelor.Mi-ar trebui un spatiu amplu pentru a explica mai detaliat aceste lucruri
si nu stiu daca aici este topicul adecvat.
Iata orhiduta vrednicuta care a facut un pui bazal si concomitent face si o noua frunza.
http://dumitruvictor.sunphoto.ro/frumoasele_mele/98225713
http://dumitruvictor.sunphoto.ro/frumoasele_mele/98225716
 

victor

Active Member
Si acesta este un stres, dar nu cred ca mai este controlat.
Planta ar putea face keiki, dar ar putea avea probleme de supravietuire.
Perioada de expunere la intuneric este prea mare.
Chinuirea plantelor se face concomitent cu tratamentul cu nutrienti.
Pentru keiki se aplica un tratament cu atonik+un nutrient pe baza de npk cu procentajul de azot mai mare decat cel de fosfor si potasiu. eu imi prepar nutrienti sau hormoni din plante (radacini, frunze tinere, tulpini tinere)
Si aici este un subiect amplu pe care il voi dezvolta intr-un topic adecvat.
 

victor

Active Member
Hormonii pot fi obtinuti din plante in combinatie cu o ciuperca.
Cand voi avea timp voi posta reteta la un topic adecvat.
 

LadyBug

Well-Known Member
Da, ma intereseaza foarte tare, stiam ceva de salcie, ca ar avea hormoni de crestere... sau un bob de grau pus la radacina plantei ca o ajuta sa creasca odata cu el...
 

EElena

New Member
Buna ziua tuturor!
Cine ma poate ajuta cu o informatie, va rog...am doua segmente de orhidee dendrobium (alba cu centrul verzui) si doresc sa faca radacini. Le-am pus semi ingropate in substrat si le pulverizez cu apa cam la doua zile....este oare corecta procedura mea?
As fi vrut sa inserez si poza facuta insa nu m-am priceput.... :(
Va multumesc!
 

victor

Active Member
Buna ziua, EElena!:rose:
Mai intai trebuie sa precizezi ce soi de dendrobium ai, nobile sau dendro phala.
Dendrobium nobile poate fi inradacinat mai usor decat dendro phala.
Acei butasi de dendrobium, presupunand ca sunt nobile, se introduc intr-o punga de plastic etanse si se pulverizeaza la 2-3 zile, doar peretii exteriori ai pungii cu o solutie de Atonik(dilutie 1ml la litru). Dupa aparitia radacinilor urmezi metoda descrisa de tine.
Cu dendrobium phalaenopsis, se foloseste un nutrient de inradacinare, Clonex. gel
Se pune acest gel pe partea de jos a butasului, atentie, sa nu-l pui invers, apoi se introduce in substrat, se pune un betisor de sustinere de care se leaga butasul.
Substratul sa fie umezit in permanenta, nu udat din abundenta.
Se tine la loc cu temperatura constanta-18-20 grade si lumina slaba.
Succes!:redrose:
 

EElena

New Member
Multumesc mult pentru raspuns, Victor! Orhideea este dendrobium nobile, am cautat pe google si am gasit poza ei! Deci eu acum trebuie s-o pun repede intr-o punga transparenta, fara nicio aerisire, inchisa etans si udati peretii pungutii pe exterior odata la doua zile cu Atonik- 1ml la litru; sper doar sa nu se asfixieze...:worried:
 
Sus