Inmultirea clematitelor

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

miki70

Active Member
Se pot inmulti prin marcotaj terestru. Eu am coborat 3 lastari pe care i-am ingropat intr-un bidon de 5 l pus culcat. Am rupt toate frunzele de pe ei, i-am fixat cu sarmulite indoite in pamant , am pus pamant peste si am lasat doar un nod la iesirea din pamant. Uite asa:

Poza e putin mai veche , lastarii au deja 30-40 cm iar cei de pe plata mama au facut alti lastari(exact in zona unde are loc coborarea lor). Cand o sa vad ca are radacini prin bidon o sa-i separ de planta mama.
 

marirogo

Active Member
Intrebare intrebatoare: a incercat cineva inmultirea clematitelor prin seminte?
Eu am 2 experimente in lucru: o serie de seminte in ghivece si puse afara la stratificat, si a 2-a serie de seminte puse in frigider la stratificat.... :twisted:
 

ghia_don

Active Member
Da, eu am citeva plantute de Tangutica, iesite din seminte...In toamna asta le-am plantat in gradina , sper sa treaca iarna cu bine :D ..
 

marirogo

Active Member
Felicitari pentru reusita, Ghia !
Le-ai pus la stratificat? Cat timp si cum ai procedat?
Scuze ca te bombardez cu intrebarile, dar m-a cam luat valul acum... :)
 

ghia_don

Active Member
Semintele s-au "stratificat natural" :wink: , ca le-am cules prin ianuarie-februarie, deci au stat la frig destul. Eu le-am semanat prin martie cred, si la inceputul lui aprilie au rasarit ..
Nu le-am facut nimic special, le-am semanat si le-am tinut pe calorifer a caldura. Nu chiar direct pe calorifer sa fiarba, am pus sub caserola o bucata de polistiren..
 

miki70

Active Member
wau!!! :hipnotizat: Super! Clematita mea Miss Bateman are cateva gheomotoace de seminte dar vad ca sunt inca verzi, crezi ca se mai coc pe frig? Le las si eu pana in ian-febr numai sa nu le ia vantul.
 

marirogo

Active Member
Eu nu stiu ce sa-ti spun, pt ca n-am avut clematite pana anul asta. Semintele le-am primit acum...
 

ghia_don

Active Member
Miki, tu lasa semintele la locul lor, ca ele-si fac treaba...Daca sint la tine-n curte, le mai urmaresti sa nu se scuture si sa le pierzi...cu toate ca nu se desfac prea usor ...Nu-s chiar ca semintele de papadie sa zboare cind se usuca :wink: ...
 

miki70

Active Member
Ghia e gradina de bloc si nu trec zilnic pe langa ele. As putea sa le fac un capison din ceva sa nu le pierd? Din material de perdea de exemplu .
 

anette_b

Member
am si eu un lastar de clematita (adica am intins mana peste un gard si daca tot trebuiesc ele tunse ...ma gandeam ca nu e niciun pacat).
lastarul e semilemnificat sau chiar verde..nu stiu. cand l-am luat avea boboci. l-am pus in apa si ma gandeam sa il fasonez si sa il pun in pastila de turba. A INFLORIT ! toti bobocii pe care ii avea s-au facut flori mari indigo..acu' ce sa fac?mai pot sa il inradacinez ? sau doar ma bucur de flori.... :( . as vrea tare mult sa creasca o clematita mare din el... :visator:
 

ghia_don

Active Member
Nu le mai lasi sa faca seminte :rofl: ...
Le fasonezi si le plantezi...sa nu uiti sa le acoperi cu o punga ...
 

miki70

Active Member
Adrianam :rose: ce clematite ti-ai achizitionat? Eu nu am fost pe faza cand s-a facut comanda comuna si-mi pare tare rau :( pt ca voiam una alba cu mijloc mov, nu mai tin minte cum ii spune.

Fetelor :rose: am reusit sa inmultesc o clematita in gradina, am pus in toamna 3 lastari lemnificati de Hagley Hibrid intr-un ghiveci ingropat iar apoi un pet de 5 l in cap si are mugurasi :dans: Astept sa vad dc rasar si semintele puse de la Miss Bateman culese pe 15 febr din gradina, le-am pus de o luna si doar la un pet se vede ceva la vreo 2 cm in pamant, sper sa fie clematita si nu altceva.
 

popescu gp

Well-Known Member
clematita

Va doresc sa aveti rezultate la inmultirea clematitelor din seminte ;dar eu am incercat si daca nu sunt culese imediat ce s-au copt ,nu mai au putere de germinare;eu am incercat asa si nu mi-a iesit;am pus butasi in apa si au facut radacini;am marcotat;decx am incercat toate variantele si de aceea va doresc reusita.Doritorii de clematite vedeti la Starkl.ro.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus