inmultire vinca rosea

gty

Member
ptr cei care au cunostinta si iubesc aceste flori dati un ajutor -personal iubesc coloriul lor [ li se mai spun si trandafiri de madagascar ] -rog moderatorii daca am gresit cu deschiderea acestui topic sa-l stearga
 

cornelia

Fondator
Membru staff
N-au legatura cu trandafirii propriu zisi.
Gty se inmultesc mai degraba din seminte. Din lastari se poate, insa nu e deloc usor.
 

Mali_

Member
Am si eu niste seminte si ma intrebam care este momentul cel mai potrivit pentru a le planta. Am citit ca sunt anuale si ca germineaza la intuneric. Deci dupa ce se planteaza, se acopera cu un strat de pamant si se pune un ziar pe ghiveciul in care sunt, astfel incat sa nu patrunda lumina. Se mentin la 26 de grade si in 10-21 zile germineaza. Asta scrie pe pachetul meu de seminte. Oare pot sa le pun acum?
 

Mali_

Member
Catharanthus roseus. Asa scrie pe ele, dar avand in vedere ca vin din SUA semintele, nu m-as baza pe ce spun ei.
 

popescu gp

Well-Known Member
vinca rosea

Pot sa va spun ca eu de cativa ani am reusit sa pastrez planata peste iarna fara a o insamanta anual.Daca are o temperatura in jurul a 10-12 grade C trece si iarna intrand in repaus.Sunt cu flori de culori alb rosu si roz.Dca aveti seminte cel mai recomandat este sa le puneti la insamantat primavara si nu este obligatoriu la intuneric caci semintele nu au o crusta prea chitinoasa si vor germina in conditii obisnuite de primavara.Sunt seminte si in comertul romanesc dar numai de culoare roz cele mai adesea;deci succes
 

gty

Member
Familia: Apocinaceae
Aspect: Covor vegetal, tufa
Perioada de inflorire:primavara-vara
Expunere: Plin soare, penumbra
Udare: Medie

Acest gen cuprinde specii perene, vesnic verzi si rustice. Coloritul florilor variaza de la albastru-lila la alb si la roz. Acestea sunt decorative, iar frunzele lanceolate.

Cultivare:usoara. Vinca rosea se planteaza in ghiveci in ianuarie-martie si necesita udari abundente, temperaturi de pana la 29 °C si administrarea unui ingrasamant lichid in perioada de vegatatie. Speciile rustice, in schimb, se cultiva direct in gradina si nu au nevoie de conditii speciale de ingrijire.

Reproducere:Se realizeaza prin butasi. Acestia se planteaza intr-un compost alcatuit din humus si nisip grosier si se pastreaza la umiditate si o temperatura de aproximativ 24 °C.

Pericole: Singurii paraziti care pot aparea sunt paianjenul rosu si cosenilele fainoase, care se combat prin insecticide specifice
 

sicora fabian

Active Member
Da, Gty, Catharanthus roseus este sinonom cu Vinca rosea, sunt plante termofile de interior si necesita temperaturi destul de mari pentru inflorire, dar si lumina puternica. Sunt cultivate ca anuale, dar este o specie perena. Este mai usor de inmultit prin seminte, butasirea merge mai greu, dar nu de speriat! Asteapta totusi primavara, ca sa obtii plante viguroase, Mali!
 

aleynad

Active Member
Moderator
mai precis la noi sunt cultivate ca plante de balcon si terasa.
Eu am cumparat in primavara 3 rasaduri si le-am plantat direct in gradina, au crescut niste tufe foarte frumoase si toata vara au fost pline de flori. Din pacate la prima intentie de bruma le-am pierdut :(
Dar la anul o iau de la inceput cu ele ca prea sunt frumoase si nepretentioase :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am si eu albe - stiam ca nu rezista peste iarna in gradina si le-am mutat intr-un ghiveci in casa atunci cand a inceput frigul.
Le tin la racoare si vad ca le place - am zarit si un bobocel...
Daca am bafta si le trec peste iarna, la primavara merg iar in gradina :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
nu le-am bagat, Irina, m-am luat cu altele si am uitat sa le bag la timp :(
cand mi-am adus eu aminte de ele deja erau...... :cry:
 

gty

Member
:wink: le-am adus si eu in casa caci pe balcon e frig - pina la inceputul lui noiembrie au avut si seminte de la ele
 
Sus