Inmultire Tuia si Buxus

marirogo

Active Member
Multumesc Fabian! Ar fi indicat sa pun butasii din casa in punga inchisa pt a pastra umiditatea? Cam ce temperatura sa le ofer?
 

sicora fabian

Active Member
Problema cu "punga" in casa este ca aerisirea-i insuficienta si apare pericolul mucegaiului!
Incearca si cu si fara, doar ca pe cei fara punga trebuie sa-i pulverizezi mai des.
Undeva la 20 - 25 de grade in substrat ar fi deajuns.
 

A I3 I

New Member
as dori un sfat inlegatura cu imultirea prin butasire la tuia:

avand in vedere ca e sezonul as vrea sa incerc si eu sa imultesc tuia si ma gandeam sa fac o groapa langa casa intr-o zona mai ubroasa unde sa pun nisip si apoi sa pun butasii de tuia si sa ii las acolo pana la primavara, iarna ma gandeam sa pun un strat de rumegus in zona pentru a evita inghetul, este bine asa ???
 

ilenuca

New Member
Daca mai interesează pe cineva cum se înmulțește buxul eu am reușit cu niste lăstari pusi in apa. E drept că a durat câteva luni, de prin aprilie până în august. Au fost puși în borcane de sticlă, pe un pervaz la umbra, câte unul sau 2 în fiecare borcan, iar apa nu se schimbă, doar se adaugă alta când scade.
Metoda a mai funcționat și la magnolie, hibiscus, yucca...
 

Kati

Active Member
E bine de stiut ca Buxus-ul face radacini si in apa! Pana acum am infipt lastari direct in pamant.
Si la magnolie a functionat?? Excelent! Tot asa, taiat in primavara? Si in cat timp a facut radacini, tot in cateva luni?
 

mih1mih

New Member
Buna ziua, se poate efectua marcotaj aerian la o tulpina de tuia de aprox 8cm in diametru ? Ar fi suficiente radacinile formate intr-un bidon de 10l de exemplu ?
Tuia mama mai are o tulpina cu 10 cm si inca doua de 6 cm in diametru
 
Sus