Inmultire Tuia si Buxus

sicora fabian

Active Member
Diana, vrei sa spui ca le-ai amestecat cu nisip, le-ai lasat afara sau intr-un loc unde sa nu inghete si au germinat?
 

gabiee

Active Member
am uitat de semintele puse in apa , :) , sambata le-am gasit pe un raft unde pusesem paharul sa nu il rastorn :D , si ... sa vedeti o samanta a germinat - am pus pe o pastila de turba asa cu radacinuta in jos usor sa nu o rup , si de 2 zile deja se vede ca a crescut - il tin sub folie la caldura si umezeala - nu stiu daca e bine , dar creste
am pus si butasi de vreo 5 zile , sunt la vreo 10-15 grade , stau drept nu s-au pleostit
 

diana999

Active Member
semintzele incoltzite in cutia de plastic le-am pus in pamant.deja au iesit cateva plantutze.cele care nu au incoltzit le-am pus in nisip pe balconul inchis.de cateva zile am observat ca au incoltzit in nisip :) acuma seara le-am mutat separat.erau ffff multe incoltzite.nu mai stiam unde sa le pun.mai aveam cateva conuri puse la uscat...si semintzele le-am pus tot in nisip.sper ca atzi intzeles ceva ;-)
 

diana999

Active Member
1-2 grade nu sunt......... deocamdata.poate nici n-o sa mai germineze semintzele astea.......le las in nisip pana la primavara.....sa vedem ce se intampla :D
 

coxu25

New Member
azi pun si eu butasi de Biota orientalis in nisip+pamant,nu stiu unde sa tin pe timpul iernii,am un garaj dar ma gandesc ca vor ingheta acolo,in pivnita nu am lumina suficienta,ce sfat imi dati?
 

sicora fabian

Active Member
Biota merge mult mai usor din seminte, dar daca vrei sa butasesti, iti trebuie macar 12 - 16 grade, pentru a calusa bine. Si lumina!
 

riana

Active Member
diana999 a spus:
Multzumesc :oops: sper si eu sa iasa ceva....deocamdata ma bucur ca au incoltzit :D uneori le-am mai aerisit...nu stiu daca am facut bine.eram curioasa sa vad daca s-au deschis......precum conurile care le-am tzinut intr-un pahar.
am incercat si eu. am pus acum o saptamana niste seminte intr-o cutie si le-am umezit. astazi am vazut ca a incoltit una.
 

diana999

Active Member
mie mi-e ciuda ca nu am pus toate semintzele direct in nisip.m-am complicat.semintzele care nu au incoltzit cand au stat inchise,vroiam sa le arunc.apoi m-am gandit sa le pun in nisip...si spre mirarea mea f multe au incoltzit.asa le las pana in primavara sa vad cum evolueaza experimentul :D semintzele care le-am pus in pamant nu au iesit decat putzine si de-abia cresc.poate am gresit ca le-am scos pe balcon,cele care erau in pamant...
 

ghia_don

Active Member
Semintele de tuia incoltesc foarte usor, eu am acum puisori prin toate ghivecele pe care le-am tinut pina tirziu la umbra tuielor mature.
 

diana999

Active Member
mi-am cumparat cateva plicuri cu semintze de thuja occidentalis,picea pungens galuca si juniperus communis.sa le pun tot in nisip acum? sau sa le pun direct afara in primavara?
 

TzoLy

New Member
are vecinul meu un fel de tuie cam de 50cm diametru si inalta de vreo 3m si are o culoare verde albastrui.. Ce specie e aia? Si cum se poate inmulti?
 

marirogo

Active Member
V-as ruga niste sfaturi, in legatura cu inmultirea thujei.
Am luat azi niste butasi cu calcai, de pe thujele mele mature, si am pus o parte din ei in solar, iar alta parte in casa intr-o ladita cu nisip. Cei din solar sunt pusi in pamant de gradina. I-am udat pe toti cu apa cu atonik.
Oare au ceva cerinte mai speciale, pentru a inradacina?
 
Sus