Inmultire Tuia si Buxus

alfa

Active Member
Fabiane, ajuta-ma te rog. Pentru mine inca e o nebuloasa, prin ce se deosebeste thuia de chamaeocyparis. Ale mele fac conulete ca cele din poza dianei... deci sunt thuia :?
 

sicora fabian

Active Member
Da, Alfa. Cele ale chiparosului de California seamana un pic cu cele de Thuja occidentalis, nu sunt carnoase.
Dana, daca o bati, nu-ti mai face nici la anu'! :rofl:
 

diana999

Active Member
Multzumesc :oops: sper si eu sa iasa ceva....deocamdata ma bucur ca au incoltzit :D uneori le-am mai aerisit...nu stiu daca am facut bine.eram curioasa sa vad daca s-au deschis......precum conurile care le-am tzinut intr-un pahar.
 

sicora fabian

Active Member
Diana le-a tinut intr-o cutie de plastic inchisa. Datorita umezelii formata de transpiratia conurilor si caldurii care se aduna inauntru, au incoltit.
Eu le las la uscat si dupa ce se deschid, le scot din conulete si le amestec cu nisip, le pun intr-un vas pana in primavara si le seman in pamant, pe strat.
Daca ai destule conulete, poti incerca ambele metode. Cea a Dianei este pentru amatori si cei nerabdatori sa le vada mai repede incoltite!
 

dana_rusu

Member
am destule dar si eu sunt tot o amatoare si cred ca am sa le incerc pe amandoua ,multumesc si raman datoare
 

sicora fabian

Active Member
Dana, pentru ambele metode, culegi conurile asa cum sunt, doar ca pentru a doua, le pui la uscat si apoi le iei semintele. Succes!
 

diana999

Active Member
exact cum a zis si sicora fabian.fara pamant,fara nimic,doar o cutie de plastic cu capac.si eu am incercat ambele variante.varianta cu cutia am citit-o ulterior....si-am zis sa incerc.bafta dana :D
 

sicora fabian

Active Member
Cosstel a spus:
In decembrie 2006 am cules seminte de prin Parcul Tineretului si in februarie le-am pus in pamint. Sa mai spun ca nu aveam loc de ele in apartament :? asa ca le-am adus la casa in constructie in toamna urmatoare si le-am mai tinut un an ba pe afara, ba prin casa si de abia in primavara asta le-am plantat. In concluzie nu sfatuiesc pe nimeni sa procedeze asa decit daca este vorba de o specie deosebita. Se gasesc de cumparat la 7 lei prin magazine si au inaltimea de 20 cm, plantati in gradina si udat cu simtul raspunderii :)
 

sicora fabian

Active Member
Si eu tot la 3 - 4 ani ii plantez in teren, dar nu ma complic cu seminte! Prefer butasirea, iar plantele obtinute sunt identice plantei mama, pe cand la seminte poti avea surprize neplacute.
Multumesc Cosstel.
 

sicora fabian

Active Member
Da, mai ai rabdare. Am pus si eu de curiozitate intr-un an cateva seminte intr-un ghiveci, nu la prea mare caldura, au rasarit(mai putin de jumatate din seminte) cam in doua luni, le-am mai tinut vreo doi ani pe toate la un loc in ghiveci si apoi le-am plantat afara.
Incearca si cu butasi!
 

gabiee

Active Member
multumesc , fabian ,
incerc si cu butasi ,
deci , iau din varful crengii , cam 10-15 cm , cu calcai sa fie , si pun in nisip umed , la 12-15 grade - asa ca recapitulare :D
 

gabiee

Active Member
multumesc inca o data ,
probabil nu am retinut eu bine , tot citind pe aici deja incurc lucrurile :D
 
Sus