Inmultire Tuia si Buxus

crirus

New Member
am pus niste pietris intr-un ghiveci lung si cativa cm de nisip.

Ar trebui sa mai completez acu pe langa?
 

Ruxandra1

Member
Am pus si eu niste butasi de buxus cu calcai, direct in gradina, sub peturi, cu pamant de gradina si pamant de padure. Oare se vor prinde, ce ziceti?
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Eu i-am pus cu pamant si nisip,ii ud des,dar fara pet,vedem la primavara.
 

sicora fabian

Active Member
AP

Buxusul merge butasit afara in orice perioada a anului, mai putin iarna si in perioada de crestere intensa, important este sa aiba umbra si un substrat nisipos.
 

crirus

New Member
Re: AP

sicora fabian a spus:
Adica 3-4 cm? Este subtire si risti sa-l scapi uscat, iar baza butasului ajunge la fundul vasului. Ii trebuie macar 10 cm de substrat, pentru a fi linistita. Unii butasi inradacineaza in doua luni, altii dupa jumatate de an. Care incep sa se usuce, scoate-i.

Cum sa fac eu cu tuia pusi acum 6 saptamani daca e putin nisip, mai torn sau ii scot si replantez?
 

sicora fabian

Active Member
AP

La 6 saptamani, deja ar trebui sa inceapa sa caluseze. Scoate-i, pregateste repede substratul si planteaza-i inapoi, ocazie cu care observi si cum evolueaza cicatrizarea.
 

diana999

Active Member
vreau sa pun seminte de thuja orientalis intr-o jardiniera.pot sa pun pamant de flori universal?de cate ori pe sapt trebuie sa ud pamantul?
 

sicora fabian

Active Member
AP

Amesteca semintele cu nisip umed, raport de 1:3 , pune-le intr-un ghiveci, aseaza-l intr-un loc in care sa fie frig dar sa nu inghete si seamana-le la primavara. Vor rasari mai repede si mai uniform, vor fi mai viguroase. Graba strica treaba!
 

Ruxandra1

Member
Re: AP

sicora fabian a spus:
Buxusul merge butasit afara in orice perioada a anului, mai putin iarna si in perioada de crestere intensa, important este sa aiba umbra si un substrat nisipos.
:cry: Offf, n-am pus nisip, ci pamant de gradina amestecat cu pamant de padure. Deci, munca in zadar (am pus vreo 30 butasi), sau se mai poate face ceva?
 

diana999

Active Member
am citit undeva ca se pun intr-o sticla la care se pune dopul.eu le-am pus intr-o cutie de plastic.azi am observat ceva. :eek: incoltzesc?apoi pot sa le plantez direct in pamant?
 
Sus