Inmultire Tuia si Buxus

dscalin

New Member
Buna ziua , locuiesc la bloc si cind am timp liber ma straduiesc sa caut solutii de un gard viu. :?: Doresc sa stiu cum pot inmulti arbusti de Tuia si Buxus :?: . :!: Am gasit slabe solutii. Daca cunoasteti date de inmultire ,fertilizare astept cu nerabdare . :cry: Am incercat cu tulpini de tuia sa le pun in pamint udate la umbra dar nu a dat rezultate .La fel si buxus. Multumesc.
Calin
 

angela draganoiu

Active Member
ai incercat si cu lastari pusi in pamint si cu sticla in cap ?
cred ca buxus se poate inmulti cu lastari luati prin august, de tuia nu stiu dar incercarea n-are ce sa strice, nu ?
 

Kati

Active Member
Buxusul se prinde foarte greu, din lastarii pusi raman in viata cam 50%, si are nevoie cam de un an de zile sa-si formeze radacini. La mine aproape toti lastarii au murit pana acum.
Tuia am incercat din seminte si mi-au trait toate, au cca un an si cresc frumusel. Stiu ca se pun butasi si la tuia, doar din curiozitate am incercat si cu seminte.
 

dscalin

New Member
Multumesc ,stiam de metode am incercat cu tulpini dar nu am avut rezultate ,seminte o sa caut in magazine si o sa incerc . Ce mi-as fi dorit e ceva care sa mearga eu stiu, substante cu care dau florari trebuie sa existe ceva ,ca sigur exista si alte metode altfel producatorii ar da faliment. Priviti partea cealalta , in magazine cresc se dezvolta ,plantele sunt frumoase , probabil este un secret al lor .Noi incercam acasa si nu iese nimic nu ai rezultate,am cauta pe net dar nu gasesti informatii. :?: :idea:
 

ghia_don

Active Member
Thuia se poate inmulti prin seminte, butasi, marcotaj si altoire.
Semanatul se face toamna tirziu, eu le-am semanat prin noiembrie 2006, asa de experiment, si mi-au iesit in primavara aproape toate. Ai aici o poza cu puii mei in ianuarie anul asta

La acea data aveau deja un an , dar cresc foarte greu in primii ani.
Butasirea se face iarna in sere sau rasadnite reci. Lujerii semilemnificati se taie in bucati de 5-8 cm si se planteaza. In informatiile pe care le am nu se specifica daca se acopera butasii sau nu.
Eu am incercat cu doi butasi de Juniperus communis si cred ca sint pe drumul cel bun.

Primul e deja afara la soare, si are cresteri noi. L-am pus prin februarie in casa acoperit cu un pet. Al doilea e pus mai tirziu si inca nu l-am descoperit, cu toate ca dupa cum vad ar trebui , ca are si el virfuri noi.
Sa-ti spun o poveste: in decembrie, thuia mea de 2,5 m a devenit pom de Craciun. Cit m-am chinuit sa-l impodobesc i-am rupt un virf cam de 50cm, pe care sotul meu l-a infipt in pamint ca "semn". Prin mai, cind l-am scos ca ma incurca in locul acela, era verde si viguros iar la locul de unde fusese rupt tesutul crescuse, se umflase, si avea puncte albe din loc in loc. Probabil urma sa -i dea radacini. Asa ca poti sa incerci si tu , dar la iarna, atunci e momentul propice pentru inmultire.
Seminte pot sa-ti trimit si eu ca anul asta iar s-au umplut de conuri thuiele mele, numai sa ai rabdare pina prin noiembrie, ca atunci sint coapte si se desfac.
 

dscalin

New Member
Apropo, semintele le-ai cumparat sau sunt din productie proprie fiindca daca ii apuca iarna si ingheata am inteles ca nu mai sunt bune :?:
 

ghia_don

Active Member
Semintele sint din "productie proprie", miine voi pune poze cu thuia mea sa vezi cum arata, ca nu stiu exact de care e.
 

Leanna

Member
Ghia_don, ma alatur celor spuse mai sus..minunat experiment!
Semintele in ce perioada le-ai strins? :? sa stiu cind se coc :) poate incerc si eu :roll:
 

Kati

Active Member
Iti pot raspunde si eu daca Ghia_don nu se supara. In noiembrie am strans conurile si le-am lasat sa se usuce. Semintele cad singure dupa ce conurile micute s-au deschis.
 

ghia_don

Active Member
Kati are dreptate, semintele sint coapte in noiembrie, atunci e momentul sa fie culese si semanate. Am cules conurile cind erau deja uscate si desfacute si am semanat imediat.
Cele semanate in noiembrie 2006 arata asa acum
Astea au iesit singure din semintele cazute, le-am descoperit acum .
Asa arata thuya "mama"
 

Kati

Active Member
Poti face o plimbare si prin parcuri. Daca gasesti tuia, nimeni nu te omoara daca rupi 2-3 crengute pline cu conuri :D
Dar crengute mici, de vreo 10 cm, nu mai mari, ca totusi, nu se cade sa jumulim saracele plante :oops: Ca doar n-o sa te apuci sa cauti pe jos dupa seminte, sunt micute si greu de observat pe pamant.
E morbid, dar eu am facut rost de ele intr-un cimitir de 1 noiembrie :mrgreen: Sunt multi copaci tuia acolo si totdeauna pline de conuri pe vremea aceea.
 

calin123

Member
oare ce sanse au cele provenite din saminta cazuta singura , caci am descolerit si eu vreo 5 bucati si nu stiu sa le scot sa le pun in ghiveci si in casa peste iarna sau sa le las afara ?
 

Kati

Active Member
Eu zic ca au sanse 100%. Recomand ca ghivecele cu seminte sa le tii in casa la iarna, nu la caldura prea mare.
 

ACHIMENES

Member

Eu buxusul il inmultesc numai prin butasi, pe care ii pun la inradacinat numai in nisip, iar anul acesta am pus 150 de butasi in nisip si 40 de butasi , afara, in pamant, dar acesti butasi ca sa reziste au fost facuti din lastari lemnificati, si au fost butasi cu calcai.
Thuja orientalis si occidentalis- se inmulteste bine, cel putin pt amatori, prin seminte. Mai sunt si alte metode de inmultire dar aceasta este testata si are multe sanse de reusita.

In aceasta cutiuta, am pus mai multe seminte la incoltit printre care thuja si juniperus care au rasarit foarte frumos si cresc foarte bine.
Promit sa pun niste poze cu ele. :)
 
Sus