Inmultire trandafiri prin metoda "marcotaj aerian musuroit"

miki70

Active Member
Am folosit caserole mai mici transparente pe care le-am pregatit asa:

Am introdus butasii prin caserole astfel:

Am pus pe fundul caserolelor pamant bun de florarie, butasii i-am tratat cu clonex iar apoi am pus peste ei sphagnum imbibat in apa cu atonik

Am invelit caserolele cu folie de aluminiu si folie cu bule care am legat-o cu sarmulita la capete in jurul butasilor

Am musuroit (ideal este musuroirea totala dar pt ca am bulbi de primavara in acea zona am musuroit partial si am pus apoi cate o piatra deasupra



Metoda mi-a mai reusit intr-un an cu un trandafir urcator dar atunci am folosit o sticla de 2 litri si pamant amestecat cu perlit udat cu atonik.
In primavara revin cu pozele marcotajelor.
 

belisima

Well-Known Member
Re: Inmultire trandafiri prin metoda marcotaj aerian musuroi

hmmmm,complicat :mrgreen: eu am marcotat perennial blue simplu,sa vedem ce rezultate am,l-am avut si in vara dar a fost din scurt si nu a facut radacini,dar cred ca ar fi facut daca eram si eu rezonabila sa-l las pana la anul :roll:
 

miki70

Active Member
Re: Inmultire trandafiri prin metoda marcotaj aerian musuroi

Cel care mi-a reusit acum 2 ierni avea in primavara sticla plina de radacini, mi-e teama doar de iarna asta grea pt ca metoda are sanse mari de reusita. Peste vara l-am marcotat aerian pe Ghislaine de Feligonde, tot cu sphagnum+clonex+atonik, in 1.5-2 luni avea radacini in vas. Butasul nu a suferit deloc la separarea de planta mama si s-a facut de 1m pana in toamna.
 

belisima

Well-Known Member
Re: Inmultire trandafiri prin metoda marcotaj aerian musuroi

hai mai miki,pai atunci fii si tu mai generoasa :) :oops: daca in 2 luni fac radacini...dar ai si ajutoare "hormonate".spor la treaba ,asteptam si noi cu nerabdare rezultatele
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Inmultire trandafiri prin metoda marcotaj aerian musuroi

Miki, in ce perioada ai facut operatiunea? Ai zgariat putin coaja lastarului in zona nodului? Si ce rost au folia cu bule si aia de aluminiu?
 

miki70

Active Member
Re: Inmultire trandafiri prin metoda marcotaj aerian musuroi

Marcotajul din vara a durat 1,5-2 luni, dupa prima inflorire aproximativ, nu mai stiu exact data (daca vreti sa stiti data exacta o sa ma uit la data achizitionarii ghivecelor pt marcotaj aerian ) . In vara nu am folosit folia de aluminiu si nici cea cu bule deoarece era cald iar trandafirul la semiumbra. Daca era la soare puneam folie de aluminiu. Nu am zgaraiat tulpina deloc, am zis ca daca nu reuseste sa nu compromit lastarul.
Cel din iarna de acum 2 ani a fost invelit in folie neagra cu bule si acoperit complet cu pamant.
Acum pt ca nu am avut folie neagra cu bule am folosit mai intai folia de aluminiu care are rolul de a umbri marcotajul dar si de a respinge razele soarelui (pt ca nu e musuroit complet). Folia cu bule am pus-o pt ai tine de cald, sa nu inghete. Sper sa fie zapada atunci cand vom avea minusuri mari.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Inmultire trandafiri prin metoda marcotaj aerian musuroi

Am inteles. Voi incerca metoda, foarte ingenioasa ideea ;-) Eu cred ca la asta se preteaza cel mai bine trandafirii care marcoteaza usor, gen The Fairy...dar voi incerca si cu altii, de curiozitate. Tu ce varietati ai reusit sa inradacinezi asa?
 

miki70

Active Member
Re: Inmultire trandafiri prin metoda marcotaj aerian musuroi

Iarna l-am marcotat pe un necunoscut alb rambler (pe un lastar lung de 3 m :) ) iar vara pe Ghislaine de Feligonde
 

adrianam

Well-Known Member
Re: Inmultire trandafiri prin metoda marcotaj aerian musuroi

De unde ai luat sphagnum, clonex si atonik?
Ca am si eu o datorie de doi trandafiri si ar trebui sa folosesc metoda asta, ca butasii pusi in vara nu s-au prins! :(
 

miki70

Active Member
Re: Inmultire trandafiri prin metoda marcotaj aerian musuroi

adrianam a spus:
De unde ai luat sphagnum, clonex si atonik?
Ca am si eu o datorie de doi trandafiri si ar trebui sa folosesc metoda asta, ca butasii pusi in vara nu s-au prins! :(
Toate ies cam scump din pacate . Sphagnum de la Greenfingers, Clonex de la Hidroponica sau Emeclau iar Atonik de la Fitosanitare. Pt primul trandafir am folosit doar pamant de flori amestecat cu perlit si Atonik, sphagnum e recomandat mai mult pt marcotajul aerian facut vara deoarece e mai usor.
 

geodezia

Well-Known Member
Re: Inmultire trandafiri prin metoda marcotaj aerian musuroi

:rofl: :rofl: :rofl:
cind zic eu sa vina iarna in februarie ..nu aveti muma astimpar .. hait ca incerc si io
 

LadyBug

Well-Known Member
Re: Inmultire trandafiri prin metoda marcotaj aerian musuroi

No, interesant dar e mai eficient decat butasirea normala? Iarna dupa cate vad nu are cum sa fie asa de grea, din moment ce calendaristic ea exista, fizic insa nu. Poate o sa ne sperie vreo 3 saptamani prin februarie cu temperaturi de -25grade, dar asta depinde si de zona in care locuiti, in Constanta nu ma astept sa fie foarte rau.
 

miki70

Active Member
Re: Inmultire trandafiri prin metoda marcotaj aerian musuroi

Geo incerca, poti pune un vas mai mare transparent si musuroieste bine dc ai loc.

LadyBug acest marcotaj imi convine f mult pt ca il separ cand vad radacinile prin vas. Daca il faci vara poti separa planta f usor, nu sapi dupa ea sa-i rupi radacinutele iar stresul separarii va fi foarte mic.

Daca dati cautare pe net o sa vedeti trandafiri marcotati aerian vara .
 

geodezia

Well-Known Member
Re: Inmultire trandafiri prin metoda marcotaj aerian musuroi

incerc cu peturi de 2 kile vad eu cum pun . multam am mai incercat cu clematite asa nu mi-a reusit dar la rose nu ma gindisem
prin sept am musuroit o creaca de la cardinal si aseara am aruncat borhotul in graidina si ce credeti am un lastar de la marcotaj ..am sa il las asa sa creasca mai ales ca i-am pus si balega de cal .. tot aseara am pus si variegata de bologna graham thomas cecil bruner in peturi .. sper sa faca iute radacini ..ca vad ca anunta prietenii vreme buna
 

miki70

Active Member
Re: Inmultire trandafiri prin metoda marcotaj aerian musuroi

Azi am taiat 2 marcotaje, al 3-lea nu s-a prins





Pe primul trebuia sa-l mai tin dar pt ca in perioada urmatoare nu avea cine sa-l supravegheze am preferat sa-l separ si sa-l tin in ghiveci cu pet in cap. Acum toti sunt cu PET in cap plantati in vase transparente, cand vad radacinile prin vas consider ca s-au prins.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Re: Inmultire trandafiri prin metoda marcotaj aerian musuroi

Arata foarte bine! :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Inmultire trandafiri prin metoda marcotaj aerian musuroi

mai trebuia sigur dar daca tot il tai lasa l tot in spagh si nu in sol
 

miki70

Active Member
Re: Inmultire trandafiri prin metoda marcotaj aerian musuroi

Da Carmen, arata binisor :D

Dane i-am pus in pamant deja, nu mai umblu la ei. Acum cum mi-o fi norocul :D Cand vad ca cer apa o sa le pun si rizogenic .
 
Sus