Inmultire Pin mediteranean (Pinus pinea)

irinabv

Active Member
Moderator
Clar le faci filmulet :D Probabil la inceput cresc mai repede si apoi stagneaza. Cum patesc eu cu semintele de cactusi :x Ca altfel in ritmul asta, o sa faci gaura in acoperis :rofl:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
:rofl: stagneaza clar. primii doi deja si-au incetinit ritmul de crestere, vad ca se concentreaza mai mult acum pe rozeta a doua de ace :mrgreen:
abia astept sa citesc documentatia gasita pe net, cred ca imi printez documentele si le duc cu mine in concediu :incapatanat:
 

sicora fabian

Active Member
AP

Vezi ca din aceasta faza, de cotiledoane si pana se formeaza primul verticil de frunze adevarate, plantulele sunt foarte sensibile la complexul de agenti patogeni ce provoaca caderea rasadurilor. Daca ai tratat bine substratul de semanat, sa le uzi cu apa la temperatura camerei, sa le aerisesti fara sa faci curent si sa nu fie prea cald. Fertilitatea semintelor de-a lungul conului scade spre varf, dar si la baza sunt multe seci, inainte de semanat se verifica. Nu doar temperatura, ci si umiditatea este importanta pentru semanat, iar soarele direct omoara semintele, mai ales pe cele in curs de germinare. Bafta!
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
interesante informatii mi-ai dat, multumesc mult. voi tine cont de ele, mai ales ca azi am mai recoltat 3 seminte dintr-un con gasit pe strada.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Re: AP

sicora fabian a spus:
Ferice de tine ca ai pin-umbrela in oras, la Iasi stiu doar la Gradina Botanica!
:rofl: mi-ar placea sa am eu pinus pinea in oras....dar nu am. toate semintele sunt adunate din concedii si evident ca si din acest concediu am venit cu o recolta.
cei trei pinuti au supravietuit absentei mele, i-am gasit vii si nevatamati, chiar crescuti. am sa pun azi sau maine poze recente.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Uraaa!!! O sa revedem picii :rofl: Mie chiar mi-au devenit dragi pinutii tai. Nici nu stiam ca conurile alea fac seminte. Sa nu uit sa ma uit si eu dupa conuri, cand plec pe undeva :D
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Iata pinutii:

Pinul nr 1:



Pinii nr. 2 si nr. 3:



Din pacate pinul 3 cred ca nu va supravietui, tulpina a inceput sa se ingalbeneasca la baza. probabil fiindca a rasarit prea aproape de fratele lui :nu stiu: Probabil ca in tot raul e si un bine, in felul asta pinul nr 2 are sanse mai mari de supravietuire :|

Nu stiu daca v-am spus dar din cele 10 seminte puse la germinat de catre soacra mea, doua au produs doi pinisori mai tineri decat ai mei cu vreo 2 saptamani. Zilele urmatoare am sa ii fotografiez si pe ei 8)
 

sicora fabian

Active Member
AP

Probabil la anul, va produce primul verticil, adica din mugurele apical vor aparea cateva ramuri laterale la acelasi nivel si sulita, lastarul vertical ce va forma in varf urmatorul verticil si o noua sulita, cate una in fiecare an. Bafta!
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
multumesc! pinul trei a fost declarat oficial muribund, tulpina s-a subtiat si s-a ingalbenit, asa ca l-am scos. ceilalti doi au iesit prima zi in balcon la o acomodare de cateva ore, si treptat vreau sa-i las acolo pana la toamna. nu? e mai bine decat in casa...zic eu :gandit:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
pe unul din pini si-a facut aparitia o buburuza...deja de vreo 2-3 zile :giggle: si vad ca nu mai vrea sa plece. ar trebui sa o las in pace, nu?
 
Sus