Inmultire Pin mediteranean (Pinus pinea)

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
In martie am adus, ca din toate concediiile, suveniruri din natura care devin decor in apartamentul meu. de data aceasta suvenirul a fost un con de pin cu solzii inchisi, parca sudati intre ei. cand primavara s-a instalat conul meu din roma a inceput sa se deschida :eek: . rozetele de solzi de la baza s-au dezintegrat, dar restul conului e in stare perfecta. inauntru se vad seminte pe fiecare solzisor in parte. azi tocmai am extras una de curiozitate. are 1.7cm lungime, 1cm latime, este de culoare maro inchis, mata, si acoperita de o pulbere usor albastruie.

ei, si acum incepe partea cu adevarat interesanta :) vreau sa le pun la germinat, chiar daca sansele de a avea un pin mediteraneam cu parinti in roma sunt extrem de mici. daca aveti experienta in acest domeniu va solicit ajutorul :rugaciune:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Am si eu doua de la fratele meu aduse din Castres,sudul Frantei,dar nu m-am gandit sa le pun la germinat.Succes tieSi solzii nu s-au deschis,inca.
 

ghia_don

Active Member
Le trebuie oare o alta metoda de germinare, decit la brad? Cu ani in urma am avut si eu citeva conuri si cind au inceput sa se desfaca din cauza caldurii din casa, si au inceput sa cada semintele, le-am pus intr-un ghiveci si le-am acoperit cu putin pamint.
Au rasarit relativ repede, si eram atit de mindra de bradutii mei...
N-au rezistat mai mult de citeva luni...bine...pe atunci chiar nu aveam nici o informatie despre acest subiect, n-am folosit pamintul care trebuia si mai ales nu le-au placut conditiile din apartament :( .
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
ghia, daca intre timp ai mai aflat informatii referitoare la inmultirea prin seminte a coniferelor te rog sa ni le spui si noua.
uite cum m-am gandit eu: sa le pun in pamant adus dintr-o padure de conifere si sa le tin afara pana la toamna. la toamna, in speranta ca am niste pini micuti, sa-i bag in casa intr-o camera racoroasa care sa simuleze o iarna mediteraneana. si de aici in colo cel de sus cu mila :rugaciune:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
azi am extras toate semintele din con, caci solzii din varf nu erau inca desfacuti. in total am recoltat 31 de seminte. le-am impartit in trei gramajoare, doua de zece seminte si una de 11. cea de 11 este desigur a a mea :) , una de zece am dat-o unui bun prieten pasionat de flori si ultima o voi da soacrei mele. astfel sporim sansele sa obtinem pinisori. desigur daca ale mele nu germineaza ei imi vor da si mie cate unul dintre ai lor :evil:

Pin mediteranean=Pinus pinea
http://en.wikipedia.org/wiki/Pinus_pinea
 

lili

Member
Realmente sunt indragostita de genul Pinus. :D
Mult succes in propagarea acestei frumuseti!
 

Viovett

Member
Sunt chiar curioasa, o prietena de-a mea a incercat fara succes - a plantat in gradina, ca si Cedrus Atlantica si cu toate ca ii ingrijea cineva de la gradina botanica rezultatul a fost nul...si Bucurestiul nu mai are gerurile de alta data...
Bafta :D
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Va anunt cu deosebita bucurie ca doua seminte de pin au germinat :mrgreen: :mrgreen: si din una a iesit un pinisor de 1.5-2cm :mrgreen:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
sa va dau totusi si cateva detalii despre conditiile in care se afla semintele: sunt puse in ghivece, pe pervazul ferestei cu orienatare sub-vest. Le-am udat destul de des, dar intre doua udari pamantul a mai apucat sa se si usuce, nu l-am tinut mereu umed. acum ca a rasarit un pin mititel am lipit pe fereastra o foie de hartie alba cu rol de umbrar. lumina si caldura ajug la el, dar razele directe ale soarelui nu. unele seminte sunt deasupra pamantului, iar altele de la udare s-au ingropat singure. sunt curioasa din 11 cate vor germina. curand voi pune si poze.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Primul meu pin face progrese vizibile. Si pentru ca astazi am mai extras 8 seminte dintr-un alt con am cautat mai intens informatii pe net si iata ce am gasit:

Conditii:
-semintele se tin 24 de ore in apa
-se ingroapa la 3-3.5cm adancine in pamant de gradina amestecat cu nisip
-recipientul se aseaza in lumina puternica

Iata si pinul azi:



Si pentru incurajarea semintelor mele: http://www.youtube.com/watch?v=uJXXDhZFlA8
 

irinabv

Active Member
Moderator
Wow! :eek: Interesante imaginile de pe youtube. Dar si experimentul tau. Bafta multa cu pinisorii tai. Sa ne tii la curent cu evolutia lor si poze ca e foarte interesant. :wink:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Nu pot sa nu pun din nou poze :)
Deci, pinii mei azi:



In curand vom avea si pinul nr. 3 caci deja se vede o radacinuta iesind din samanta.
Si pentru ca am mai gasit inca 8 seminte ascunse bine intr-un alt con le-am pus si pe ele in pamant dupa ce le-am tinut cateva ore in apa. Jumatate dintre ele dupa doar cateva ore s-au desfacut, altele si dupa 24 au ramas tot inchise. toate au fost puse in recipiente individuale pe pervaz la soare.

Tragand o concluzie dupa doar o luna de la inceperea experimentului am sa va spun ca semintele mele au germinat primele, probabil conditiile le-au fost prielnice:
-temperatura aproximativ constanta in casa atat noaptea cat si ziua
-apa moderata, fara a lasa substratul se usuce foarte tare.

Cele 10 seminte puse la germinat de mama sotului meu inca nu dat nici un rezultat. Conditiile lor de mediu au fost cele oferite de cerul liber, ele fiind puse intr-un ghiveci in gradina: temperatura ridicata pe timpul zilei si scazuta noaptea, mai ales ca o saptamana s-a racit temperatura semnificativ afara.

Setul trei de 10 seminte date unui prieten nu au fost inca puse la germinat :x ....bine ca i le-am dat.

De aici eu trag concluzia ca temperatura a fost factorul cheie :idea:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
De cateva zile tot caut materiale pe net despre inmultirea mai ...stiintifica a pinului mediteranean. pana voi apuca sa le citesc, traduc si sintetizez mai pun cateva poze:

Pin nr. 1:


Pin nr. 2:


Pin nr. 3:


Pozele sunt facut astazi :mrgreen:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Imi place la nebunie experimentul tau. Sunt foarte draguti puiutii. Si harnicuti. Astept noi poze. Daca ii pozezi mereu in aceeasi pozitie, poti sa-ti faci si tu filmulet cu cresterea lor.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Noi imagini din padurea de pini :)

La data de 18 iunie:

Pin nr. 1:



Pin nr. 2:



Pin nr. 3:



Aici avem lotul de seminte nr. 2 puse in pamant acum o saptamana:

 
Sus