Inmultire petunie

irinabv

Active Member
Moderator
Am pus si eu anul trecut un lastar de petunie curgatoare in apa si a facut radacini. L-am plantat si a supravietuit pana in toamna. Chestia e ca era doar o crenguta cu flori :D Probabil mai trebuia ciupit sa se ramifice, dar mi-a fost mila. Acum, si petuniile astea curgatoare am vazut ca sunt mai multe soiuri, nu stiu cum e cu fiecare. Si acum am in pahare lastari rupti din ghivecele mele. Chiar daca nu fac radacini nu mor. Infloresc in continuare. Am incercat si sa-i infig in pamant in ghiveci, dar nu au supravietuit.
 
....cu toata mila, incearca sa infigi ramurelele "imprumutate" in nisip curat (spalat) si rupe-le bobocii (consuma din puterile plantei) --- vor face radacini... :wink:
 

AngelEyes

Member
Am cumparat rasaduri de petunii si sunt in paharele...as vrea sa le grupez cate 3 sau 5 in ghivece mai marisoare,insa nu stiu de care pamant prefera :? Voi de care le puneti si le merge bine ? Sau ce amestecuri folositi ?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Eu le-am pus in pamant de gradina amestecat cu un pic de pamant de flori. Nu sunt pretentioase de loc. Ai grija cum le grupezi ca ele se fac tufe bogate, am observat ca mai ales in ghivece.
 

sicora fabian

Active Member
AP

Strange-le imediat ce incep sa se usuce(dar cu tot cu codita si sepale, chiar daca acestea sunt inca verzi), inainte de a se deschide, altfel pierzi aproape toate semintele. Fructele stranse pune-le intr-un plic sau punga de hartie si astepta sa se deschida singure (2-3 zile). Sa pastrezi toate semintele in pungi de hartie, nu PE(folie).
 

elixir

Member
eu am pus seminte de petunii, acum vreo 4-5 zile. vad ca azi se ridica ceva din pamant, deja!..fara nicio folie.. :idea:
 

mama4you

Member
si u am plantat seminte de petunii in 3 buturugi afara in curte...ieri am obs ca au inceput sa iasa la suprafata. fara folie..doar pamant si apa! poate am noroc...din pacate nu stiu ce culori sunt pentru ca le-am primit!
 

Dea

Active Member
din semintele stranse in toamna, am plantat prin martie si au germinat destul de repede. Acum am cateva plantute mici, care cresc din ce in ce mai mult, de cand s-a mai incalzit afara si nu mai ploua in fiecare zi.
Sunt curioasa ce culori vor fi cand vor inflori, chiar daca mai am de asteptat pana atunci si cred ca imi voi lua intre-timp si mici plante deja inflorite. :D
Deocamdata, pe post de curgatoare, prima petunie - achizitie din acest an
 

Dea

Active Member
Multumesc gradinar :D
are o usoare tendinta de roz pal in mijloc, mai ales dupa ce floare este deschisa de ceva vreme.
 

Dea

Active Member
mi-au inflorit primele petunii din seminte :D

pe acestea le astept sa mai creasca
 

baby_blues

Member
Mi-am cam dat seama in ce fel o sa pun rasaduri anul viitor de petunii dar o singura intrebare as avea: Din semintele culese acum am vreo sansa sa iasa ceva sau doar cu cele din toamana? Daca le-as pune acum ar iesi ceva? :oops:
 

mary

New Member
Am vreo patru lastari de petunii in apa si unii mi-sau inmuiat dar nu au radacini!Cum fac,ai mai tin in apa sau ai pun an ghiveci fara radacini?
 
Sus