Inmultire petunie

Maya17mia

New Member
exista posibilitatea ca o petunie sa infloreasca in august?? pentru ca am plantat petunii de prin martie si au abia vreo 6 cm ...
 

Maya17mia

New Member
le tin in balcon cu orientare inspre est ... le ud o data la 2 zile ... iar pamantul este cumparat ( florasol cred )
 

DIANA7

Member
vreau si eu sa stiu de la cunoscatori care e perioada optima pentru butasirea petuniilor curgatoare, pentru ca eu am pus la prins in iunie si nu mi-au reusit prea multe... e nevoie de "sera"?
multumesc! :D
 

AngelEyes

Member
Cred ca merg si asa,doar ca eu nu am incercat...pune si tu cativa in pamant si cativa in apa si vezi cu care ai noroc :D
 

ba_laura

New Member
DIANA7 a spus:
vreau si eu sa stiu de la cunoscatori care e perioada optima pentru butasirea petuniilor curgatoare, pentru ca eu am pus la prins in iunie si nu mi-au reusit prea multe... e nevoie de "sera"?
multumesc! :D
ei, care e starea butasilor?
stau si eu la cotitura: sa-ncerc o butasire pe cont propriu ? ... sa mai dau o raita prin magazine?
 

DIANA7

Member
pai s-au prins doar doi din vreo 10. si cele care s-au prins sunt semicurgatoare, nu curgatoare... :( . acum am pus unul in apa, si, dupa nici o saptamana, are mici radacini, ceea ce-mi da ariiiiiiiiiiiiiipi! :ingeras:
Am citit ca se inmultesc in august sau februarie, asa ca pun pe seama perioadei faptul ca cele mai multe nu s-au prins :wink: . Oricum, nu ma las, pentru ca am doua petunii batute pe care vreau sa le raspandesc in toata curtea....
 

karmenutza

Member
Am cumparat aseara de la Cora seminte de petunia hybrid. Pe pachet scrie ca se insamanteaza intre ian-apr. in sera calda la inceput, apoi rece, apoi se planteaza in mai in locul definitiv.
Azi le-am pus pe pamant, conform instructiunilor. Am taiat o sticla de plastic de 5 litri pe din doua (pe lungime), am pus pamant florimo, am presarat semintele (care sunt foarte, foarte mici, cam cat macul de prajituri), am stropit, am presat semintele pe sol si am acoperit cu punga de plastic. (Pana diseara cand imi aduce sotul geam transparent). Pe plic zice ca in 10-15 zile se vede ceva. Astept.
 

ACHIMENES

Member
Spor la treaba.Neaparat sa le scazi temperatura dupa ce au iesit toate, ca te trezesti cu niste chestii lungi, firave, imbarligate :rofl: ca se duc dupa lumina, pentru ca intr-un final, majoritatea sa dea ortul.
Era bine sa mai fi asteptat ce putin 2 saptamani, dar tu decizi :)
 

karmenutza

Member
Daca scria pe plic ca se pot planta din ianuarie? Eu am crezut ca e deja tarziu, ca e 28 :) Si ma gandeam ca le-au scos cam tarziu la vanzare :rofl:
 

ACHIMENES

Member
In ianuarie este foarte bine pentru cei care le seamana in sera, unde au lumina multa si temperatura poate fi controlata.
In camerele noastre, unde plantele, dupa ce au rasarit, nu mai gasesc nimic pe placul lor..... lumina este insuficienta, temperatura prea ridicata si incep sa apara problemele. :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Draga Achi eu sunt Stan Patitul.Ai perfecta dreptate :) De aceea nici nu ma agit oricit m-ar minca pe mine degetele sa pun niscaiva seminte sau sa trag de coada primavara .Astept cuminte lunile martie-aprilie.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am insamantat si eu ieri petunii de la Vilmorin - acelasi lucru scria pe pachet, ca se insamanteaza in lunile de iarna. Eu am folosit pahare de turba de la Werga (le-am luat din Bricostore) si pamant Florabella. Cum semintele sunt atat de mici, nu a fost nevoie sa folosesc tot pachetul asa ca o sa consider incercarea de acum drept experiment ... sper totusi sa am si niste rezultate :D
Pana una-alta, prima observatie referitoare la paharele de turba este ca mi s-a parut ca "pierd" foarte usor umezeala. Ieri pusesem o folie transparenta doar deasupra paharelor dar azi le-am invelit cu totul in folie in speranta ca vor pastra umiditatea solului cat de cat constanta.
 

Fleur

Active Member
Ar fi trebuit sa le pui intr-o caserola Madalina si atunci cand le repicai le puneai in pahare de turba iar cand ajungeau la marimea potrivita de pus in ghiveci le plantai cu tot cu pahar. La Brico era duminica pamant special pt insamantat.
 

karmenutza

Member
Daca s-or strica, asta e! Cumpar la primavara rasaduri. Mi-ar parea rau de ele dar pe viitor am sa stiu. Mie mi-au mai iesit flori de jardiniera din seminte dar le-am pus tarziiiu, prin aprilie. Si din bulbi mi-au iesit begonii puse tot prin mai si au tot inflorit pana in octombrie. Atunci nu stiam ca se pot pastra bulbii si i-am aruncat cu pamant cu tot :) . Credeam ca sunt de unica folosinta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu zic ca nu a facut rau Fleur :? .Facea doua treburi in loc de una :( .Parerea mea.
Oricum daca vor iesi dese ,asa cum banuiesc,tot trebuie sa le repice.Asa le face direct din pahar.
Si....bine ai facut ca le-ai invelit in plastic.Cind vezi ca se usuca le pui apa prin pulverizare .Cind plantutele incep sa apara si incep treptat sa creasca scufunzi paharul pina la gura in apa atit cit sa se umezeasca pamintul.Apoi le pui la locul definitiv.

Karmen,lasa !O iei ca o experienta si o sa vezi ce iese.
De bulbi ce sa zic?Aoleuuuuuuu...........cam atit :rofl:
 
Sus