Inmultire Nuc

doina2009

Member
presco a spus:
da am multi nuci dar si terenul e foarte mare, am sa las doar o parte caci vreau si pomi fructiferi...deocamdata nu m-am hotarat. Eu din ce am observat nucii cresc foarte greu, cel putin ai mei.
Daca sunt de soi, ma abonez si eu la unul cand va hotarati sa ii rariti.
 

presco

Active Member
Pai eu stiu de care soi sunt? Sa intrebam ciorile caci veverite nu am....Am vazut la munte la Voronet o trupa de veverite care "vandalizau" un nuc. Cred ca pana seara l-au golit pe tot. Era o placere sa le privesti, sunt sigura ca proprietarul nu era de aceeasi parere... Nucii mei sunt mici cam de 2-4 ani, poate dupa ce cresc mai mari iau startul mai repede...
Acum nu mi se pare ca ar evolua spectaculos. Daca vrea cineva un nuc sa-mi scrie, problema e ca nu stiu daca pot sa-i scot in buna forma caci au radacinile foarte adanci, am incercat candva sa mut unul si nu mi-a reusit, dar pot incerca din nou. Repet ca nu stiu de care sunt, mie imi plac nucii pentru umbra...ii ador vara, sper sa am si eu unul mare in curte in cativa ani.
 

doina2009

Member
presco a spus:
Pai eu stiu de care soi sunt? Sa intrebam ciorile caci veverite nu am....Am vazut la munte la Voronet o trupa de veverite care "vandalizau" un nuc. Cred ca pana seara l-au golit pe tot. Era o placere sa le privesti, sunt sigura ca proprietarul nu era de aceeasi parere... Nucii mei sunt mici cam de 2-4 ani, poate dupa ce cresc mai mari iau startul mai repede...
Acum nu mi se pare ca ar evolua spectaculos. Daca vrea cineva un nuc sa-mi scrie, problema e ca nu stiu daca pot sa-i scot in buna forma caci au radacinile foarte adanci, am incercat candva sa mut unul si nu mi-a reusit, dar pot incerca din nou. Repet ca nu stiu de care sunt, mie imi plac nucii pentru umbra...ii ador vara, sper sa am si eu unul mare in curte in cativa ani.
Multumesc mult, daca am drum prin Botosani, trec sa-i vad.
 

presco

Active Member
Doina nu inteleg de ce esti ironica.. :? Chiar nu stiu ce fel de nuci sunt , caci nu am nuci mari in zona. Daca vrei iti pot trimite un nuc la primavara. Eu am spus doar ca am incercat sa mut unul si nu s-a prins, poate tu ai mai mult noroc! :D
 

victoria

Active Member
Nucuu se muta cand au mai putin de un metru in inaltime.Din cate stiu de la bunicii mei nucul isi intinde radacina in pamant aproape cat este si coroana in aer.Asa ca de asta este atat de greu de scos daca este mai mare.Cu cat este mai mic,cu atat este mai usor de scos.de aceea multi prefera sa incerce cu semanatul nucilor.Doar sa nu avei in gradina animale salbatice care scurma sau fac musuroaie de pamant sa le disloce inainte de vreme.
 

sicora fabian

Active Member
Batranii intotdeauna au dreptate!
Am transplantat si nuci de 3 m, abea ii duceam, insa a suferit doi ani pana si-a dat drumul. Cel mai bine este asa cum a spus Victoria!
 

presco

Active Member
Pana la urma a mers si fara ciori karatiste... :mrgreen:
Diana sa-ti creasca din firicel repede ditamai copacul si sa ne chemi la o dulceata de nuci! :wink:
 

scd

Member
scriu aici ca sa nu mai deschid un nou topic.
Am primit din cipru un soi de nuca, la miez sunt identice cu ale noastre, singura diferenta fiind ca au o coaja fffffffffffffoarte subtire, ca o foita de tigara si ca forma sunt putin mai alungite.
ce sa fac?
sa le pun in substrat in casa intr-un giveci sa vad daca iese ceva???
sry. dar nu mai am aparat foto ca sa fac niste poze momentan :(
 

diana999

Active Member
scd a spus:
scriu aici ca sa nu mai deschid un nou topic.
Am primit din cipru un soi de nuca, la miez sunt identice cu ale noastre, singura diferenta fiind ca au o coaja fffffffffffffoarte subtire, ca o foita de tigara si ca forma sunt putin mai alungite.
ce sa fac?
sa le pun in substrat in casa intr-un giveci sa vad daca iese ceva???
sry. dar nu mai am aparat foto ca sa fac niste poze momentan :(
nu stiu daca ar fii mai bine afara sau in ghiveci.eu le-am pus intr-o jardiniera.merita sa incerci :wink:
 

scd

Member
nucile de care vorbeam sunt din soiul Pecan.
am sa pe pun astazi la germinat si am sa vad ce obtin din ele. am 3 nuci pecan.

problema este daca rezista la noi iarna?
are cineva dintre voi soiul acesta prin gradina?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu rezista :( .Absolut sigur :!: .Poate in ghiveci in casa sa te distrezi :D .
Spre vara o sa pun si eu niste nuci de macadam (am si niste pecam) dar stiu ca nu se vor dezvolta frumos.Insa experimentul ma tenteaza mult prea tare ca sa nu il fac :) .
 
Sus