Inmultire muscata

azalee

Member
Merci frumos pentru ghidare ''nutilepadat''. M-am uitat azi la semintele mele de muscate si am vazut ca au iesit la suprafata.

Multumesc frumos inca odata. O zi faina.
 

nutilepadat

Active Member
azalee a spus:
Merci frumos pentru ghidare ''nutilepadat''. M-am uitat azi la semintele mele de muscate si am vazut ca au iesit la suprafata.

Multumesc frumos inca odata. O zi faina.
Ma bucur ca ti-am putut fii de folos Azalee,fiecare la randul nostru am fost ghidati de cineva :D
 

karmenutza

Member
Eu stiam ca muscatele se inmultesc si din frunze. Cand eram mica puneam mereu frunze in pamant si ieseau alte muscate. Faceam asta doar de dragul de a le inmulti :) . Acum cateva zile am furat 3 frunze de muscate de pe scara blocului si s-au ingalbenit toate, nu a iesit nimic. E p[osibil sa fi fost frunzele prea batrane, sau ce?
 

dipisor78

Member
Am si eu o muscata de multi ani, care nu a inflorit nicodata. Oare de ce? Are multe frunze, care sunt de un verde deschis. Mamica ei avea flori foarte frumoase.
 

Fleur

Active Member
dipisor78 a spus:
Am si eu o muscata de multi ani, care nu a inflorit nicodata. Oare de ce? Are multe frunze, care sunt de un verde deschis. Mamica ei avea flori foarte frumoase.
Ori nu are lumina suficienta sau i-ai pus prea mult ingrasamant. Alte cauze nu-mi vin acum in minte si chear ma mir ca n-a inflorit deloc fiindca sunt cele mai putin pretentioase flori.
 

dipisor78

Member
Sta pe pervazul de la geamul dinspre sud. Are lumina multa. In afara faptului ca nu face flori, ea arata bine...zic eu. Are multe frunze. Ingrasaminte nu i-am pus niciodata. Hai ca ii fac o poza sa o vedeti.
 

Fleur

Active Member
Planta arata bine. Nu stiu ce are de nu infloreste. Sa o scoti afara cand se mai incalzeste poate o sa infloreasca.
Soacra mea avea multe muscate si puse intr-un pamant oribil dar n-aveau frunze cate flori.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dupa poza nu s-ar zice ca e asa de batrina :? .Ai tuns-o mereu?
Fleur are dreptate:scoate-o si afara ca trebuie totusi sa faca si flori :D
 

dipisor78

Member
Am tuns-o...i-am rupt butasii noi si i-am pus separat...iarna am tinut-o inauntru, vara pe balcon...nu mai stiu ce sa-i fac. Dar mi-e o ciuda pe ea ca nu face flori.... :p
 

isabella

Active Member
dipishor, incearca si cu ingrasamant special pentru muscate , cred ca de la Vitaflora am eu , nu e scump si un bidon imi ajunge multi ani . Muscatele mele sunt incantate de el :D
 

diana999

Active Member
am citit toate postarile in sperantza ca voi gasi raspunsul,dar nu.cum obtzin semintze de la muscate?
 

danya

Active Member
dipisor78 a spus:
Am si eu o muscata de multi ani, care nu a inflorit nicodata. Oare de ce? Are multe frunze, care sunt de un verde deschis. Mamica ei avea flori foarte frumoase.
Incearca sa o tii in repaus iarna, zic si eu. :?
 

Chrisstina

Member
dipisor78 a spus:
Am si eu o muscata de multi ani, care nu a inflorit nicodata. Oare de ce? Are multe frunze, care sunt de un verde deschis. Mamica ei avea flori foarte frumoase.
si eu am avut aceeasi problema. credeam ca au toate conditiile necesare si ele tot nu faceau flori. la mine problema a fost ca erau prea dese si nu ajungea lumina la tija din cauza frunzelor asa ca am rarit-o si regulat (1 data pe an) ii mai tai tija si o bag direct in pamant. rezultatul: sunt viguroase (pana atunci erau fragile) si fac destul de multe flori!
Asta e ce am facut eu... :D
 
Sus