Inmultire magnolii

veretregn

Active Member
danero2004 a spus:
Vermiculit cu apa ? proportii ?

mersi
Nu am masurat, insa am pus vermiculit intr-un pahar si apoi am pus apa de s-a imbibat bine, era ud bine, aproape ca baltea... iar in apa care am pus-o in vermiculit am pus cativa stropi de gel clonex.

Am uitat sa spun ca la baza butasului am dat jos pe jumatate un pic de scoarta pe o parte. Mi-e teama sa umblu la ei sa fac poze... insa voi incerca.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ok, deci un fel de mlastina , eu am incercat cu spagnum si cat baltea cu apa a fost bine , dar de frica sa nu i inec ....am redus apa si au stat asa vreo luna dupa care gradual s-au uscat

Erau dintr-o tentativa tarzie de marcotare aeriana

Nu e rea nici varianta cu apa , dar probabil din cauza ca e o specie de planta care inradacineaza greu chiar si in mediu ideal , banuiesc ca a depasit limita de stationare in apa

Ok , :D
 

veretregn

Active Member
danero2004 a spus:
ok, deci un fel de mlastina , eu am incercat cu spagnum si cat baltea cu apa a fost bine , dar de frica sa nu i inec ....am redus apa si au stat asa vreo luna dupa care gradual s-au uscat

Erau dintr-o tentativa tarzie de marcotare aeriana

Nu e rea nici varianta cu apa , dar probabil din cauza ca e o specie de planta care inradacineaza greu chiar si in mediu ideal , banuiesc ca a depasit limita de stationare in apa

Ok , :D
eu am pus o punga in cap astfel am impiedicat uscarea butasului.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
not bad at all , dar nu prea mai erau conditii de alta sorginte , lumina , caldura , credeam ca in pauza de pana vine iarna sa reuseasca macar o radacinuta

mersi de impartasire a metodei :oops:
 

R@MONA

Active Member
veretregn a spus:
Am reusit sa inradacinez o magnolie.

Am luat butasii de anul trecut in noiembrie.

Unii butasi i-am pus in apa cu Clonex gel. Nimic. Doar au dat niste frunze, cred ca se duc.
I-am pus int-un pahar cu vermiculit cu apa plus cateva picaturi de hormon Clonex gel si am pus o punga peste pahar si butasi pentru a mentine umiditatea in aer. I-am pus intr-un colt de pervaz la umbra la vreo 15 - 20 de grade si am observat astazi mici mustati la unul dintre butasi. Au facut si ceva frunze...
In loc de vermiculit as putea folosi perlit? Se aseamana cu metoda de am folosit-o eu la clematis?
eu am incercat in pamant-intr-o sticla de 2.5 l, taiata , butasii i-am trecut prin clonex gel, am acoperit cu alta sticla taiata, dar..........NIMIC! ESEC TOTAL!
 

veretregn

Active Member
R@MONA a spus:
veretregn a spus:
Am reusit sa inradacinez o magnolie.

Am luat butasii de anul trecut in noiembrie.

Unii butasi i-am pus in apa cu Clonex gel. Nimic. Doar au dat niste frunze, cred ca se duc.
I-am pus int-un pahar cu vermiculit cu apa plus cateva picaturi de hormon Clonex gel si am pus o punga peste pahar si butasi pentru a mentine umiditatea in aer. I-am pus intr-un colt de pervaz la umbra la vreo 15 - 20 de grade si am observat astazi mici mustati la unul dintre butasi. Au facut si ceva frunze...
In loc de vermiculit as putea folosi perlit? Se aseamana cu metoda de am folosit-o eu la clematis?
eu am incercat in pamant-intr-o sticla de 2.5 l, taiata , butasii i-am trecut prin clonex gel, am acoperit cu alta sticla taiata, dar..........NIMIC! ESEC TOTAL!
daca as stii ti-as raspunde. insa uite am facut niste poze, poate te ajuta. fiecare poza are ceva explicatii...

http://www.facebook.com/media/set/?set= ... a6ce836718
 

R@MONA

Active Member
Multumesc; voi incerca si in vara aceasta; butasii pe care i-ai folosit mi se par mai tineri, mai "finuti" fata de ai mei.
 

veretregn

Active Member
R@MONA a spus:
Multumesc; voi incerca si in vara aceasta; butasii pe care i-ai folosit mi se par mai tineri, mai "finuti" fata de ai mei.
grosimea unui creion. cam asta este standardul pe care il urmez cand iau butasi. acum depinde.
 

R@MONA

Active Member
R@MONA a spus:
eu am incercat in pamant-intr-o sticla de 2.5 l, taiata , butasii i-am trecut prin clonex gel, am acoperit cu alta sticla taiata, dar..........NIMIC! ESEC TOTAL!
Ei, bine, se pare ca este totusi esec total!
:( :(
 

R@MONA

Active Member
miki70 a spus:
Sigur lastarul e de la magnolie? O fi vreo samanta incoltita 8)
Cred ca e lastar, pt ca langa el ,abia se vede ,este un muguras verde;ma duc si rastorn sticla,sa ma conving;
 

R@MONA

Active Member
R@MONA a spus:
miki70 a spus:
Sigur lastarul e de la magnolie? O fi vreo samanta incoltita 8)
Cred ca e lastar, pt ca langa el ,abia se vede ,este un muguras verde;ma duc si rastorn sticla,sa ma conving;
m-am bucurat degeaba; era un bulbisor de gladiola, imi cer scuze. :cry: :cry: :cry:
am sters mesajul si imaginile pentru a nu induce in eroare; imi cer scuze, trebuia sa verific cu atentie inainte de a posta, dar ......bucuria a fost prea mare.
 

miki70

Active Member
R@MONA a spus:
R@MONA a spus:
miki70 a spus:
Sigur lastarul e de la magnolie? O fi vreo samanta incoltita 8)
Cred ca e lastar, pt ca langa el ,abia se vede ,este un muguras verde;ma duc si rastorn sticla,sa ma conving;
m-am bucurat degeaba; era un bulbisor de gladiola, imi cer scuze. :cry: :cry: :cry:
am sters mesajul si imaginile pentru a nu induce in eroare; imi cer scuze, trebuia sa verific cu atentie inainte de a posta, dar ......bucuria a fost prea mare.
Nu ai de ce sa-ti ceri scuze, imi pare rau ca ai fost dezamagita :(
 

miki70

Active Member
Imi pare rau. Sanse mari de prindere sunt cu marcotaj, se poate face marcotaj aerian la lastari mai tineri si cand vezi radacini prin punga il separi de plata mama.
 

R@MONA

Active Member
miki70 a spus:
Imi pare rau. Sanse mari de prindere sunt cu marcotaj, se poate face marcotaj aerian la lastari mai tineri si cand vezi radacini prin punga il separi de plata mama.
Problema e ca nu am cui face marcotaj; butasii i-am luat din magnolii plantate pe la diferite blocuri.
 

R@MONA

Active Member
Vara trecuta am pus un butas de magnolie si sub pet, la tara, cand am pus la prins si butasii de trandafir ; acum 2 saptamani,sub sticla, -----surpriza!


Iar acum arata asa:

Ce credeti , are radacini?
Cred ca fac infarct daca nu s-a prins! :rugaciune: :rugaciune:
 

kerkyra

Well-Known Member
Am adus si eu din Grecia un lastar de magnolie grandiflora si as incerca sa-l pun la prins. Inteleg ca se prinde greu, dar... Din ce am citit pe aici deduc ca ar trebui pus in pamant cu nisip (eventual pamant acid), sub pet. O sa mai studiez. Pun cateva poze cu floarea pentru confirmarea identificarii. Va multumesc pentru orice sfat :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
greu tare cu prinsul , am pe cineva care a incercat cred tot , in afara de marcotare nimic nu a mers la ea :aoleu:
 
Sus