Inmultire magnolii

dana_rusu

Member
de boala asta a asasinatelor de magnolii zac si eu ,m-am lasat de cumparat sa nu ma blesteme neamul magnolesc :)
 

happy

Well-Known Member
butasi magnolie

acum o luna am pus butasi de magnolie cu un bidon de 5l in cap si cu praf de radistim2 .astazi vad ca le-au dat frunzulite la toti butasii,dupa 1 luna sunt sigur de rezultat :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Hapy, ce fel de magnolie ai inmultit? Ca poate nu e de care am eu si daca ai prea multi ma sacrific eu sa-l cazez pe unul! :)
 

happy

Well-Known Member
nu stiu denumirea,este violeta parca,dar ti-am zis peste o luna stiu sigur! :pa:
 

Mark

New Member
Re: butasi magnolie

hapy a spus:
acum o luna am pus butasi de magnolie cu un bidon de 5l in cap si cu praf de radistim2 .astazi vad ca le-au dat frunzulite la toti butasii,dupa 1 luna sunt sigur de rezultat :D
Cum mai stai cu butasii ?
 

Floria

Active Member
Re: butasi magnolie

hapy a spus:
acum o luna am pus butasi de magnolie cu un bidon de 5l in cap si cu praf de radistim2 .astazi vad ca le-au dat frunzulite la toti butasii,dupa 1 luna sunt sigur de rezultat
Happy daca iti reuseste inradacinarea butasului de magnolie sau ai avut noroc sau esti maestru in ale butasitului. Faptul ca are muguri nu demonstreaza ca are si radacini. Eu am tot pus la inradacinat 3 ani pana m-am plicitsit asa ca am cumparat magnolii din magazin. Dupa ce le cresteau mugurii chiar bine ,tot asa de bine se si uscau. Iti doresc din tot sufletul sa faca radacini. Sa ne tii la curent si pe noi.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am doua magniflora din butasi din Italia care se dezvolta f bine , dar luasem inainte si niste seminte de magnolia grandiflora , am avut o reusita de 75-85% din toate.

Secretul initial a fost ca le primisem pe acestea ( ca mai luasem si de la altii) direct in coaja aia rosie a lor asa ca le am pus in frigider asa cu pungulita lor fara pamant si dupa o luna am pus in turba intr-o cutiuta dupa ce in prealabil am spalat de chestia aia rosie si pe parcurs cum scoteau capul din samanta le mutam imediat.....


cam asta e ....
 

Roxana

Active Member
AngelEyes: Hmm...in cazul asta astept sa treaca caniculele astea si o sa mai incerc si eu :mrgreen: Pe la sfarsitul lui august sau inceputul lui septembrie,cand va fi mai racoare ca acum n-o nimeresc deloc cu udatul la butasi.

riana: eu nu am inmultit prin seminte, stiu ca se poate ,dar mai stiu ca magnoliul din seminte infloreste dupa 10 ani. e mai simplu prin butasi si infloreste din al doilea an.

Gabiuta: Am si eu seminte.Le-am cules sa ma joc cu ele :) si daca si iese ceva o sa ma laud la voi :rofl:

riana: am inteles ca le trebuie un tratament special.

michaela: Eu am incercat si din seminte, butasi dar n-am avut rezultat.
Cea mai buna metoda este marcotajul- 100% rezultat.
Probabil ca in sere sau pepiniere se fac inmultiri pe seminte dupa care se altoiesc,,, dar este o metoda greoaie si de lunga durata.

riana: ai dreptate prin marcotaj e cel mai simplu si 100%

Gabiuta:
riana a spus:
am inteles ca le trebuie un tratament special.
Daaaaaaa? :eek: Nu m-a preocupat sa citesc INCA.
Oare trebuie sa le dau la babuini sa le mestece?Si sa le urmaresc apoi evolutia? :rofl:

hapy: salut fetelor!am incercat si eu din seminte puse in apa calda 3 zile si apoi in pamant.n-a mers :x asta anul trecut.Riana,ai reusit din butasi,cand se recolteaza? :? acum 2 saptamani am sadit iar seminte asa de amorul artei! :rofl: a incercat cineva in verde?cred ca e vorba de lastari in timpul verii!nu mai stiu unde am citit. :pa:

sicora fabian: Pune seminţele la stratificat şi seamănă-le în primăvară! Germinează 100%.

riana: eu nu am incercat insa am cumparat unul in toamna prins prin butusire pus din primavara. de la cine am cumparat a zis ca asa e cel mai simplu.
bunica sotului meu are un magnoliu f mare. cum sa fac sa prind prin marcotaj deoarece crengile nu ajung pana la pamant. am incercat sa bag un ghiveci pe o creanga si am pus pamant in el si am crestat putin creanga insa nimic. sigur nu se face asa. ghiveciul sta in pom de 3 ani si tot nimic.

hapy: :rofl: :rofl: :rofl: esti figura mare,n-am auzit asa ceva.Riana ai multa vointa.mai am o prietena care la fel ca tine altoieste pomi,trandafiri cu sticla in cap,taie la vie si la pomi fructiferi ca un barbat! :barfa: Fabian ,ce inseamna stratificare(sau cum se face?)spre rusinea mea nu stiu la seminte! :oops:

riana: din cate stiu semintele se pun in nisip pana in primavara, si se uda.

sicora fabian: Seminţele amestecate cu nisip reavăn până in primăvară.

hapy: multumesc!si putina iarna de la Slobozia ca sunteti prea infierbantati! :rofl: http://hapy.sunphoto.ro/Slobozia semintele se tin la stratificare la 5 grade(in frigider)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cind si cum si mai ales DACA se poate inmulti o magnolia stelata........
Acest tip de magnolie se tunde?Si cind?
Din lastarii rezultati din tunsoare se poate prinde o planta?
Orice ajutor este binevenit.Multumesc ....multumesc....
 

miki70

Active Member
Gabiuta a spus:
Cind si cum si mai ales DACA se poate inmulti o magnolia stelata........
Acest tip de magnolie se tunde?Si cind?
Din lastarii rezultati din tunsoare se poate prinde o planta?
Orice ajutor este binevenit.Multumesc ....multumesc....
Gabiuta nu faci tu mai bine marcotaj aerian in primavara? Sunt sanse mari sa se prinda mai ales daca folosesti si un hormon de inradacinare. :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Magnolia cu pricina este in curtea unei vecine cu care am discutat intimplator despre o eventuala tundere in primavara dupa inflorire si i-am promis ca o sa intreb fiindca eu nu ma pricep .Pomii,copacii nu m-au preocupat niciodata ,amanunte am aflat mereu cu totul intimplator...Asadar chiar ma intereseaza intii daca se tunde si apoi daca raspunsul e afirmativ ce se poate sau DACA se poate face ceva cu lastarii rezultati.
La arbusti e altceva.
Merci Miki oricum.
 

daisy111

Active Member
Imi dau si eu cu parerea,desi nu am personal acest copacel :oops: dar...stiu sigur ca se prinde daca se apleaca o cracuta si se baga o parte din ea pe sub pamant,dar varful sa fie afara,atunci ea va face radacini..in cat timp nu stiu,dar acest experiment l-a facut matusa mea si chiar l-a scos si mutat intr-un alt loc.Nu stiu cum se procedeaza cu copacii aceia masivi ca au cracile la mare inaltime. :? dar cei mici da.
Iar de tuns nu stiu nimic. :D
 

ghia_don

Active Member
Magnolia in general nu se taie, doar daca vrei sa-i corectezi vreo creanga crescuta dezordonat...
Iar cu lastarii taiati primavara nu prea sint sanse sa se prinda, din cite am citit...
Trebuie sa ai rabdare pina la jumatatea verii, pina cind lasarii verzi, noi crescuti se intaresc un pic. Abia acestia, curatati de frunzele bazale si cu cele din virf reduse la jumatate, tratati cu hormoni de inradacinare, si plantati in minisera, vor putea face radacini...dar nu mai devreme de 3 luni...sau mai mult :wink: ...
Studiasem problema si am vrut sa incerc anul asta metoda, ca tot imi trec niste ramuri de la stelata vecinei prin gard :) ...dar a trecut vara si s-au lemnificat prea tare lastarii pina mi-am gasit timp sa ma ocup...asa ca las pentru la anul experimentul...
Primavara, mai bine faci un marcotaj aerian folosind niste mansoane cu turba pe o portiune de lastar , unde in prealabil ranesti din loc in loc scoarta si pui hormoni de inradacinare. Ar trebui ca pina in toamna sa faca radacini...teoretic :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu ma apuc sa fac asa ceva Doina ca nu este a mea si doi: vecinii posesori de asa ceva nu ar fi incintati sa vada guguloiul pe planta lor :) +multe alte motive.Oricum este de retinut pentru alte plante si multumesc mult pentru explicatii.
 

veretregn

Active Member
Am reusit sa inradacinez o magnolie.

Am luat butasii de anul trecut in noiembrie.

Unii butasi i-am pus in apa cu Clonex gel. Nimic. Doar au dat niste frunze, cred ca se duc.
I-am pus int-un pahar cu vermiculit cu apa plus cateva picaturi de hormon Clonex gel si am pus o punga peste pahar si butasi pentru a mentine umiditatea in aer. I-am pus intr-un colt de pervaz la umbra la vreo 15 - 20 de grade si am observat astazi mici mustati la unul dintre butasi. Au facut si ceva frunze...
 
Sus